TV hoparlör devresi !?

E Çevrimdışı

EminFirtina

Yasaklı Üye
7 Ocak 2018
47
DSC_0175.jpg
Bence tv içine hoparlör olayı riskli olur, tv nin icindeki hoparlörler kabinki olmadıgı için bass oluşturamaz, ve basit duruyorlar.
Sessistemini tv nin usb 5v besleyemezse anakart yanar.
tv deki her bir hoparlörün eksisi anfiden gelir, yani gnd (0) değildir, bunlardan eksi yapmaya calışırsanız ses anfisi yanar. Eksiyi kulaklık eksi veya audio in out rca eksiden alacaksınız.
Bizdeki tv de kabinli hoparlörü vardı, 2cm 5cm ufacık hoparlör, boyundan fazla dolgun ses veriyor. Önemli olan mdf kabinlemek veya pleksiglass ile,,, sessisteminizdeki hoparlörleri yerinden çıkartın, dinleyin neler oluyor .
Benvce

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Bu konuda birkaç tavsiye vereyim. Elimde Philips 107 ekran tvden çıkan kabinli hoparlör, Grundig tvden çıkan oval hoparlör ve Piranha 7828'den çıkan küçük yuvarlak hoparlörler mevcut.

Bluetooth hoparlör üreticileri az maliyet ve portatiflik adına bass radyatörü kullanıyor. Reklamlarda da xbass, superbass, powerbass gibi süslü kelimeler kullanıyorlar. Tvlerde de pasif bass radyatör olayı var.

Benim tavsiyem; kablo karmaşasına girmeden, Z120 olayına girmeden tvnin orjinal hoparlörlerinden birine veya ikisine ayrı ayrı ahşap kabin yapın. Bir tane de bass radyatör takın. Tvnin iç kısmındaki alan da önemli. Bu tarz tvlerde hoparlör bölümleri genellikle geniş tutuluyor.

Soundbar'ın ön tarafında, öndeki koruyucu ızgaradan net belli olmadığı için 4 tane hoparlör var zannediyoruz. Ama aslında çoğunlukla 2 hoparlör ve 2 bass radyatör kullanırlar.

Bazı Toshiba tvlerde Onkyo kabinli hoparlörler de aslında Philipste kullanılan hoparlörler gibi ekstra bass radyatörüne sahip.

Philips PFK serisi hoparlör ön taraf
P20131-1542243d777f28a6101cdb.jpg

Philips hoparlör arka taraf
P20131-154237.jpg

Bu büyük olan, duvara bakıyordu.

Küçük olanı;
ön taraf (bu hoparlör ise çoğu tvde olduğu gibi aşağı yönlüydü.)
P20131-154318.jpg

arka taraf
P20131-154325.jpg

Boyutlara dikkat

P20131-154345.jpg

P20131-15511408996303a6957e3f.jpg

Grundig oval hoparlörler

P20131-154426d02d0937714e6883.jpg

Piranha 7828 hoparlörler ve kullanılan bass radyatörü

P20131-154602.jpg

Soundbar olayı eskiden beri Ev Sinema Sistemi adıyla zaten vardı. Daha önceleri soundbar kısımları dikeydi. Sounbar ismini alınca nedense hepsi yatay oldu.:bilmiyom
Evet bass almak için kabin şart.. Ve devre de önemli gibime geliyor.
Mesela şöyle resimdeki hoparlör bir önceki tvnin hoparlörü gerçi şimdiki de aynı.. Fakat TV'yi kendi uydu alıcısından izlediğimde ses kaliteli değildi. Önceden tivibu kullanıyordum. Tivibuda takılı iken ses daha doygun ve güzel çıkıyordu. Hatta bu resimdeki hoparlörden bu ses nasıl çıkıyor diyordum. Tabiki LG tvlerdeki gibi basslı falan değil ama fark ettiriyordu.
Bir ara farklı bir hoparlör takim dedim ama devre olmadıktan sonra pek bir önemi yok gibi geldi.
Mesela ; bizde çok önceden nordmende tüplü vardı. Harika bir ses kalitesine sahipti. TV bozuldu bu hoparlörü diğer seg tvye takmıştım. Gördüm ki hüsran..
Slzde ki philips kabinli hoparlör güzelmiş...

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Tvnin iki vida uzunluğu 10.30 cm. Çok abartı bir hoparlör değil. 32 tv hoparlörü gibi..

D Çevrimdışı

durdurak 

Yeni Üye
24 Ocak 2019
26
34
Evde 51 ekran Hollanda üretimi Philips tüplü tv de var. Tek mono 30 w hoparlörünü yeni nesil tvlerdekine değişmem. Eskiler bir zamanlar şahaneydi. Şimdi artık çoğu şey yapay ve sıradan.

Alttaki videoyu dakika 8:10 itibaren izleyin. Pasif bass radyatörünü takılı olarak ve takılı olmadan deneme yapıyor. Radyatör olmadan hoparlörler baya cılız kalıyor.

Tvlerde kullanılan çoğu hoparlörler, mid ve tiz ağırlıklı. Bass karakteristiği yok. Kabin de olmayınca teneke gibi ses veriyor.
Bahsettiğiniz gibi kullanılan ses çipi de önemli. Ama elektroniği karıştırmadan sadece kabin ve bass radyatör uygulamak daha mantıklı bana göre.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Bence tv içine hoparlör olayı riskli olur, tv nin icindeki hoparlörler kabinki olmadıgı için bass oluşturamaz, ve basit duruyorlar.
Sessistemini tv nin usb 5v besleyemezse anakart yanar.
tv deki her bir hoparlörün eksisi anfiden gelir, yani gnd (0) değildir, bunlardan eksi yapmaya calışırsanız ses anfisi yanar. Eksiyi kulaklık eksi veya audio in out rca eksiden alacaksınız.
Bizdeki tv de kabinli hoparlörü vardı, 2cm 5cm ufacık hoparlör, boyundan fazla dolgun ses veriyor. Önemli olan mdf kabinlemek veya pleksiglass ile,,, sessisteminizdeki hoparlörleri yerinden çıkartın, dinleyin neler oluyor .

Benvce
Bunlar nasıl ? nette denk geldim..

Screenshot_20220131-230756.png

Screenshot_20220131-230800.png

Screenshot_20220131-230805.png

Screenshot_20220131-230809.png

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Dışarı bir kutu yapın, amfiyi kutuya koyun. Güç besleme kartından alınabilir, hatta 12 v luk adaptörden bile alınır. İçeri hoparlörlere kablo çekersiniz. ?
Benim maksadım hoparlör dışarıda olmasın içine kaliteli bir çözüm üretmek. Birazda macera can sıkıntısı ?

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Hocam TV'nin içine hiç elleme.
Dışarıdan bir sistem yap, dışarıda dursun.
Duvara monteli değilse sehpaya koyarsın.
Hoparlörlerin şuanki konumu çok güzel aslında.. Harici olmasın diye uğraşıyorum.. Alabilirsem tv için grundig vb. Soundbar ses çubuğu alıcam..

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Benim maksadım hoparlör dışarıda olmasın içine kaliteli bir çözüm üretmek. Birazda macera can sıkıntısı ?

Hoparlör içeride zaten. Şu en son paylaştığınız hoparlörleri şimdikilerin yerine takıp, tv nin arkasına küçük bir kutu içine koyduğunuz tda3110 ile çok da güzel olur diye düşünüyorum. Zaten başımıza, cüzdana ne geliyorsa maceradan geliyor :kas

Geri
Üst Alt