tv arkasındaki girişler- askı aparatı

R Çevrimdışı

ramaxforever

Yeni Üye
10 Mar 2018
36
arkadaşlar merhaba. geçenlerde salondaki tvnin arkasına bir hdmi kablosu takmaya çalıştım. tvnin arkası o kadar dar ki takamadım. sonrasında bu tvden umudu kesdim. lakin yeni tv aldım bunuda monitör gibi kullanmak istiyorum. bunun içinde tvnin arkasındaki girişlerin tak-çıkar işlevselliği artıyor. bu yüzden askı aparatlarını incelemeye koyuldum. hatta servisi aradım tvyi kurdurmadan önce bana bir akıl versin diye. araştırdıklarım içerisinde sadece hareketli tv askı aparatları tvnin arkasındaki girişleri pratikleştiriyor. arada baya boşluk kalabiliyor. sabit askı aparatları ise duvar ile tv arkasında dar bir alan bırakıyor ve tv hareketsiz kalıyor. yetkili servis ile görüştüğümde bana hareketli askı aparatlarının montajını yapmadıklarını söylediler. hareketli askı aparatlarınında sağlıksız olduğu için tavsiye etmediklerini söylediler. bu benim kafamı karıştırdı. çözüm önerisi sorduğumda ise bana hdmi çoklayıcı kullanmamı önerdiler. lakin internette yaptığım araştırmalarda ise 10 ürün alan kişinin 3 ü memnun değil bu ürünlerden. tabiki markadan markaya değişiyordur kalitesi ama bana bu da çok sağlıklı gelmedi işin açıkçası
aldığım 2 tvninde yan kenarlarına sadece usb girişi koymuşlar. sizlerde durum nedir bilemiyorum ama tasarım olarak kenarlara en azından bir tane hdmi girişi koysalar insanlar sıkıntı çekmezler diye düşünüyorum. tvnin arkasına koyunca bu girişleri artık el yordamı ile hangi deliğe sokarsınız belli olmuyor. bir de sokacağınız kablo kalınsa eliniz boş dönüyorsunuz
bu konuda fikirleri ve çözüm önerileri olan arkadaşlara müteşekkirim
iyi geceler

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422
Ne yalan söyleyeyim kenarda HDMI girişi bulunmaması bana da çok saçma geldi, zira benim 2 televizyonumda tüm HDMI girişleri yan tarafta.:alala
Pek çözüm önerisi sayılmaz ama, sürekli televizyonun girişine kabloyu takıp çıkaracağınıza, bir tane kabloyu televizyonda sabit bıraksanız da verici cihaza çıkarıp taksanız?

R Çevrimdışı

ramaxforever

Yeni Üye
10 Mar 2018
36
bende öyle yapmayı düşünüyorum. 3tane hdmi kablosu sipariş ettim. 3-5 ve 10 metrelik. zaten biri uyduya diğeri pcye olsa diğeride başka amaçlar için. lakin yanlışlıkla çıktı diyelim. o zaman uğraş dur. bu da insanın canını sıkıyor. bir yandanda kablo kirliliği yapıyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yetkili servisler sorumluluk almamak adına Mafsallı (Hareketli) aparatları monte etmek istemezler (istemeyiz) ve haklılar (haklıyız) zira ileride yaşanan en ufak sorunda tüketici ''İyi de bunu da servis taktı kardeşim'' dediğinde yasal olarak kurum da servis de zan altında kalıyor. Yasalarımız gereği tüketiciden alınan ''Sorumluluk bendedir'' yazıları da işe yaramıyor zira bunun da kanun önünde işe yaramadığı acı bir kaç tecrübe ile sabitlenmiş oldu (Emsal kararlar mevcut)

Yani aslında tüketiciyi koruma kanunu iyi güzel hoş ancak, toplumda AHLAK olmayıp da herkes artniyetli şekilde birbirinden faydalanmayı alışkanlık haline getirdiği için kanun manun hikaye oldu, bu sefer insanlık tatile çıkıyor ve servisler iki delik delip de bir aparat takmaktan köşe bucak kaçıyor.

Teknik olarak ne derece sağlıksızdır? O biraz bakış açısına ve tv nin kasa kalitesine göre değişir zira backlıght kasasının sac kalınlığı tv nin ağırlığına ne derece dayanıklıdır? Ne derece esneme yapar? Esneme yapınca polarizer katmanı ne derece büker? Bu büküm homojen ışık dağılımını ne derece etkiler? vs vs vs bin tane soru sorarım istesem :))

Peki ben kaç tane taktım bu aparatlardan?

Sanırım 70-80 civarı taktım.

Hiç geri dönüş aldımmı veya ben bir sapma tespit ettim mi?

Açık konuşayım her montajım sonrası ciddi şekilde paneli kontrol ederim, Görev aldığım yerlerde bayiler beni hiç sevmezler (Ben de onları sevmem) Zira paneli beğenmediğim için çok ürün iade ettirdim tüketicilere ki bu da bayilerin işine gelmiyor, bu nedenle çok şikayet edildim, çok uyarı aldım vs vs

Diyeceğim o ki Bu mafsallı apartlardan kaynaklanan hiç bir sapma görmedim, ne montaj anında, ne de istisnai bazı ürünlerde yıllar sonra arıza vs sebepleri ile yaptığım kontrollerde anormal bir duruma rastlamadım (Panel tozlanmaları hariç)

Sağlam bir aparat+Sağlam bir Duvar+Sağlam kasalı bir tv= Güle güle yıllarca kullanım :ok

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Hdmi dirsek tavsiye ederim. Ben duvarda iken surekli bunlardan kullandım

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254
Çoklayıcı kullanmanıza gerek yok.
Şu ürünlerden alabilirsiniz;

Bu teknobiyotik iyi sarf malzemeleri satiyor gercekden :) ammaa bundan 2013 senesiydi galiba dark evo x5 bi telefon almisdim bunlardan halen durur evde aman allah korusun servis ev servis ev acayip sorunluydu o yonden hic isinamadim bu firmaya bi turlu :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu teknobiyotik iyi sarf malzemeleri satiyor gercekden :) ammaa bundan 2013 senesiydi galiba dark evo x5 bi telefon almisdim bunlardan halen durur evde aman allah korusun servis ev servis ev acayip sorunluydu o yonden hic isinamadim bu firmaya bi turlu :)

En alınmayacak ürünü almışsınız hocam. Ne diyeyim. :sirit

Deimos Çevrimiçi

Deimos

VIP
6 Nis 2018
742
A Ado Ustanın bahsettiği mafsallı TV tutucular var evet, sağlam duvar ve sağlam montaj ile risk azalır evet.

tv-tutucu-jpg.jpg

Yalnız ben bu tür tutucuların kullanılacağı ortamda risklerinden dolayı çocuk var ise çocuğun erişemeyeceği yere asılması taraftarıyım. Yüksek kesime asılamıyorsa kullanmama taraftarıyım.
Sebebi;
*Mafsal kapalı şekilde duvara yaslı olduğunu düşünelim, çocuk gelip çektiği zaman akordeon gibi öne doğru açılır, çocuğun dengesi bir anda kaybolur.
*TV arkasında bir işlem yaptınız veya görüş açınıza göre öne doğru uzatıp açtınız ve onu o şekilde açık unuttunuz. Çocuk gelip oyun amaçlı panele bir asılsa Allah korusun dubelleri bile yerinden sökebilir. Unutmayalım bu tip olaylarda kaldıraç sistemi devreye girer, hepimiz biliriz bu olayı, en dip noktada iken (TV duvara yapışık mafsal kapalı) maximum güç uygulasanız bile kımıldatamazsınız, çünkü dübelli bağlantıya dikine kuvvet uyguluyorsunuz, ama uyguladığınız kuvvet duvardan uzaklaştıkça ağırlık öne geldikçe uygulanacak kuvvet minumuma iner, en basit örnek elinizde 5 kilo var bunu bedeninize yapışık şekildemi daha rahat taşırsınız, yoksa kolunuzu yere paralel açık şekilde sonuna kadar açık şekilde mi rahat taşırsınız.

Bu bağlamda buna benzer başımdan geçen bir kazayı anlatayım;
Oğlum 3-4 yaşındaydı. Gündüzleri bakıcıya bırakıp işe gidiyorduk. Bir gün telefon geldi, ufaklığın başına Tüplü TV düşmüş, çok şükür ufak kesikler dışında önemli bir durum olmadı. Olayın nasıl olduğu konusuna gelirsem, Tüplü TV Çekmeceli Dolabın üzerinde konumlu, bizim ufaklık çekmeceleri çekip karıştırıyor, sırayla çekmeceleri açmış, doğal olarak TV tüpü önde olduğu için, çekmeceler de sona kadar açılıp yük öne bindiği için Tv oğlumun başına düşüyor, ozamanlarda bazı TV lerin Tüp önünde cam olurdu, cam kırılıyor parçalar saç derisini kesiyor. TV oğlumun arkasına düşüyor. Ucuz atlatmıştık.
Demem Oki bu tür ürünler kullanılırken evde çocuk var ise ya hiç kullanmamak, yada tedbiri elden bırakmamak.
Saygılar..

M Çevrimdışı

muallim1616

Aktif Üye
25 Eyl 2018
71
43
Deimos Deimos, A Ado ADEM BEY mafsallı iyi ve kaliteli bir tutucu askı aparatı tavsiye eder misiniz? aldım diyelim vestel yetkilisi monte eder mi,yoksa biz mi yapalım? tavsiye?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Deimos Deimos, A Ado ADEM BEY mafsallı iyi ve kaliteli bir tutucu askı aparatı tavsiye eder misiniz? aldım diyelim vestel yetkilisi monte eder mi,yoksa biz mi yapalım? tavsiye?

Anlattığına göre servisler bu konuda doğal olarak sorumluluk almak istemiyorlar.
Bir TV tamircisi bulup ona taktırın veya endiniz takabiliyorsanız, sorun yok. Ama duvara iyi tutunup tutunmadığını mutlaka kontrol edin, çünkü gerekenden daha fazla ağırlık bindiği için tv aparatla beraber yere düşebilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt