Türkiyede Online Alisveris

E Çevrimdışı

emir2005

Yeni Üye
18 Ara 2018
6
46
Arkadaslar ben Almanyada yasiyorum ve burada alisverislerimin %90 nini online yapiyor ve genelde paypal ile ödeme yapiyorum , egerki satici ile ilgili sorun yasarsam , paypal müsteri hizmetleri benim haklarimi savunuyor , bu yolla bir cok kez ödedigim ücreti geri aldim . Simdi türkiyede bir daire aldim ve evi dayayip döseyecegim , bütün beyaz esyalarin, elektronik esyalarin fiyatlarini magza ile karsilastirdigimda internetden almak sanki daha mantikli , tabi bir liste yapip magzaya gidip internet fiyatlari bu sen bu fiyatlardan verirsen senden alayim diyecegim ama olurda internet üzerinden alisveris yapmak zorunda kalirsam en güvenli ödeme yolu nedir ? Paycell i duydum buda paypal gibimidir ? Ürün kargoda zarar görürse ve ben teslimatda bunun farkina varmazsam ne sorunlar yasabilirim? n11 sitesi güvenlimidir ?

beni biraz bilgilendirirseniz sevinirim.

(bu arada konuyu yanlis yere actiysam özür dilerim )

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Arkadaslar ben Almanyada yasiyorum ve burada alisverislerimin %90 nini online yapiyor ve genelde paypal ile ödeme yapiyorum , egerki satici ile ilgili sorun yasarsam , paypal müsteri hizmetleri benim haklarimi savunuyor , bu yolla bir cok kez ödedigim ücreti geri aldim . Simdi türkiyede bir daire aldim ve evi dayayip döseyecegim , bütün beyaz esyalarin, elektronik esyalarin fiyatlarini magza ile karsilastirdigimda internetden almak sanki daha mantikli , tabi bir liste yapip magzaya gidip internet fiyatlari bu sen bu fiyatlardan verirsen senden alayim diyecegim ama olurda internet üzerinden alisveris yapmak zorunda kalirsam en güvenli ödeme yolu nedir ? Paycell i duydum buda paypal gibimidir ? Ürün kargoda zarar görürse ve ben teslimatda bunun farkina varmazsam ne sorunlar yasabilirim? n11 sitesi güvenlimidir ?

beni biraz bilgilendirirseniz sevinirim.

(bu arada konuyu yanlis yere actiysam özür dilerim )

N11 ve Gittigidiyor sitelerinden alışveriş yapabilirsiniz , ben tüm alışverişleri bu sitelerden gerçekleştiriyorum. Türkiye'de internetten alışverişte 14 gün koşulsuz , gerekçesiz iade hakkınız bulunmaltadır. Yani ürün elinize ulaştığı günden itibaren 14 gün içerisinde koşulsuz , gerekçesiz ürünü iade edebilirsiniz.

Size nacizane tavsiyem beyaz eşyalarınızı internetten alacaksanız VESTEL yada VESTEL'in servis garantisinde olan markalardan almanız. Neden mi VESTEL ? N11 ve Gittigidiyor sitelerinde VESTEL beyaz eşya ürünü satan bazı satıcılar , siz sipariş verdiğiniz anda ürünü size en yakın VESTEL servisine kargoluyorlar. Yani sipariş verdiğiniz ürün ilk olarak VESTEL servisine gidiyor , onlar kargoyu teslim alırken detaylı inceleme yaparlar ve hasarlı gördükleri bir kargoyu asla teslim almazlar ve geri satıcıya gönderirler. Kargoda bir hasar yoksa kargoyu teslim alırlar ve sizi arayıp randevu alırlar , daha sonra ürünü evinize getirip kurarlar. Eğer kurulum esnasındada her hangi bir sıkıntıya rastlarlarsa ürünü başka bir ürünle değiştirirler.

Önce servise kargolayan satıcıyı nasıl anlarım derseniz. N11 ve Gittgidiyor sitelerinde VESTEL ürün satan satıcıların açıklama kısımlarını okumanız yeterli olacaktır. Ürünü önce servise kargoladıklarını orada belirten satıcılardan alışveriş yapabilirsiniz.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Yasal haklarınız dışında GET gibi yöntemleri dekullanabilirsiniz.
Satıcıdan ürünü satın alıyorsunuz para sitenin havuz hesabına gidiyor, satıcı ürünü kargoya verip sisteme kargo takip bilgilerini giriyor, kargo size geliyor onay veriyorsunuz ve para havuz hesaptan satıcıya aktarılıyor.

Bu yöntemleri de kötüye kullananlar vardı sanırım tam hatırlamıyorum.

Benim naçizane tavsiyem yerel satıcılardan değil de, sitelerinden kendisinden ürün almanızdır.
Örneğin hepsiburada'da bir buzdolabı beğendiniz diyelim, bunu x satıcısından değil de satıcı : hepsiburada seçeneğini kullanarak almanız.

Neden diye soracak olursanız, insanımız bence teknolojiye tam adapte olabilmiş değil.
Bunun dışında bir de satıcıların sattıkları ürünün arkasında durmaması da var.

Satıcıyı sitenin kendisi olarak seçerseniz en azından kurumsal bir muhatap bulursunuz diye düşünüyorum.

Diyeceksiniz ki, aynı sorunlar kurumsal firmalarda yaşanmıyor mu, yer yer yaşanıyor - bu da onların ayıbı diyeyim.

(Burada hepsiburada firmasını kesinlikle hedef almıyorum, o sadece bir örnektir.)

Özetle ticari ahlaka dair öğrenmemiz gereken şeyler var, mağazaya da gitseniz sorun yaşayabilirsiniz.
Amazon.com.tr'de bile sorun yaşayan gördüm. (Ne kadar doğrudur yazılanlar bilemem tabi.)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt