TÜRKİYE Panel Onarım Merkezleri

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Herkese Merhaba;

Dün öğlen saatlerinde İzmir'den bir meslektaşım ile telefonla görüşürken laf lafı açtı. Hayallerimden, aklımdaki projelerden, güvenilir usta ağı oluşturma isteğimden vs vs bahsederken aklımıza geldi. Türkiyede Panel Onarım Faaliyeti gösteren kaç merkez var ve sınırlı sayıda olan bu merkezlere ''SON KULLANICI olarak ulaşmak neden bu kadar zor olsun ki?'' diye biraz düşündük.

Bunun belli başlı gerekçeleri olsa da, şu an burada bunları yazmak konunun dışına çıkmama neden olacağı için bunu sonraya bırakalım.

Bu konu başlığını, ülkemizde her il ve ilçede faaliyet gösteren panel onarım merkezlerine son kullanıcıların daha kolay ulaşabilmesini sağlayabilmek adına açtım.

En azından şimdilik yola çıkan iki işletmeyiz. Ben ve sevgili Yasin. Buna yakın zamanda İsmail Ustamız ve Ömer ustamız da dahil olacak ( C Canberi ustamızı zaten biliyorsunuz)

Yasin ustamız genelde mesleki olarak forum ortamlarında olmayı tercih etmeyen birisi olsa da, Bu branş için bir istisna yapabileceğini belirtti. Bu bağlamda kendisi bu konu başlığının ardından üye olup gelir kendisini tanıtır nasılsa.

Güzel ülkemizde bu branş üstünde faaliyet gösteren diğer meslek erbapları da dilerse kapımız sonuna kadar açık.

En azından son kullanıcılar bu başlık altında kendi illerinde veya kendi illerine en yakın panel onarım merkezi ile direkt olarak irtibat kurma şansı yakalayabilir.

Zamanla Bu ilk mesajın devamına aşağıya (O kadar çok olursak) il bazında bir liste ve iletişim bilgileri de paylaşabiliriz. Mesela Ankara dan Haydar ustamıza, Manisa dan sevgili Tamer Erdem ustalarımıza da bu linki ulaştırayım, kendilerini de davet edelim onlar da bizlere kendilerini tanıtırlar nasipse :ok

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,512
A Adem Helvacı Usta Para kazanma konusunda bu işi yapmak ilk etapta cazip gelebilir ilerleyen teknolojiyi göz önünde bulundurursak bu işe iki yıl önce başlayan bir ustanın kullandığı cof bonding ve board tamir cihazları 5 sene sonrakilerde iş görecek mi? Ellerinde mi? Patlayacak şu an bu iş cazip görünüyor. Bir de onarım makinesi çeşitleri o kadar çok ki işe yeni başlayacaklar hangisini almalı en pahalısı en iyisi mantığı mı? Geçerli bu aralar 55'' Ve 65'' Tv satışları çok az önce de belittriğim gibi 2 Yıl önce alınan onarım makinası 65'' Te iş görecek mi?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı Usta Para kazanma konusunda bu işi yapmak ilk etapta cazip gelebilir ilerleyen teknolojiyi göz önünde bulundurursak bu işe iki yıl önce başlayan bir ustanın kullandığı cof bonding ve board tamir cihazları 5 sene sonrakilerde iş görecek mi? Ellerinde mi? Patlayacak şu an bu iş cazip görünüyor. Bir de onarım makinesi çeşitleri o kadar çok ki işe yeni başlayacaklar hangisini almalı en pahalısı en iyisi mantığı mı? Geçerli bu aralar 55'' Ve 65'' Tv satışları çok az önce de belittriğim gibi 2 Yıl önce alınan onarım makinası 65'' Te iş görecek mi?
Ustacım makineyi satın alırken bu sorduğun sorular çok önem arz ediyor. Kafa kaçlık olacak? masa kaçlık olacak? Kaç monitörlü kaç kafalı kaç kameralı olmalı? Hangisi ne kadar kullanışlı, hangisi ne kadar hızlı?

İşte ülkemizde bu soruların cevabı bu güne kadar pek verilmedi.

Biz bu işe sıfır bilgi ile girdik, bize verilen eğitimin EĞİTİM olmadığını anladık ve ben makineyi en baştan başlayıp kendim öğrendim. Bu gün beni arayan ne kadar ustam var ise hepsine elimden geldiğince tüm detayları aktarmaya çalışıyorum zira hayatımın hiç bir aşamasında BİLGİ SAKLAYAN birisi olmadım.

Ülkemizde makine satışı yapan işletmeler de var, Satıp kurulum desteği ve hatta 1-2 günlük eğitim verenler de var. Ancak bu işe girmeyi düşünen ustalar bilmeli ki eğitim sadece işin özünü anlatıyor.

İşi çözecek olan yine kendileri.

Gelelim sorduğun sorulara ustacım.
Mesela bendeki makine 15'' ile 100'' arasına müdahale edebilecek kapasitede, 50 lik tek kafa, Çift monitör, Komut paneli ve Çift kamera olan modelden.

Çift kafa alalım diye düşündük ancak bizim danıştığımız ustalar gerek olmadığını belirtti, görüşlerine saygı duydum, bu gün kendi çağımda en ufak bir eksikliğini hissetmedim.

Tek monitör, çift kamera, daha küçük kasalı olanlar var. 75'' boyuta kadar rahat müdahale ediliyor.

Çift monitör, Üç kamera (Birisi PCB için) kontrol paneli, Tek kafa 68 lik olan modeller var (Kafa 50 tercih edilebilir)

Kabaca 2 yıl önce aldığım makine bu gün halen aktif çalışıyor ve tahminimce aynı makine ile 6-7 sene daha hizmet vermeye devam edilebilir.

İşin cazibesine gelince.

Dışarıdan bir göz ile bakan vatandaş ''Usta naaptın yaaaa, bir bant yapıştırdın 500tl istiyorsun'' diyor. Arka planda yatan yatırım ve emeği görmüyor.

Ben de gerek sosyal mecradaki tüm imanlar ve gerekse forumumuzda bu işlemin neden yüksek bedellere sahip olduğunu anlatmaya gayret ediyor, Yine de işçiliğimden geri adım atmıyorum.

Vatandaşa durumu izah etmek şartı ile, karşılıklı helalleşmek şartı ile 3usd lik bir malzemeyi 500tl ye takıyorsun ve hiç kimse birbirinden şikayetçi olmuyor.

Sorun şu ki, işe adım atmayı düşünenler için önemli uyarı yapayım.

10 tv den neredeyse 7-8 ini iade ediyoruz çünkü bunların bir kısmı içten kesik, bir kısmı yatay tarama hattı arızası, bir kısmı zaten kırık olduğu için yüksek maliyet nedeniyle iade ediliyor.

Bu 10 tv yi de işletmenize kaç günde getirtmeyi başaracağınız sizin ticari dehanıza kalmış artık.

Mesela bizim Haydar ustamız iş yetiştiremez, Yetiştirmek üzere adam arar bulamaz. Gece gündüz, haftasonları dahil olmak üzere çalışır (Neyse ki Bekâr :kiskis ) yine de iş yetişmez Allah bereket versin.

Ben biraz fazla kaprisliyim, Armudun sapı, Üzümün çöpü şeklinde çalışırım.

Yani iş potansiyeli var bu sektörde, ancak dışarıdan görüldüğü gibi de değil. Bunu ancak ve ancak, o mikroskopun altında saatlerce gözlerinin nurunu döküp akşama kadar Metil Etil Keton soluyan bilir.

Bunu ancak, dikey çizgi arızasında aynı yere 5 kere üst üste COF basan bilir. İş öğrenene kadar o eziyeti çeken bilir. Öğrenmek adına, herkes Temmuz sıcağında 4 gün Bayram tatili yaparken kendisi cehennem azabı çeken bilir :)

By_Trol By_Trol usta senin verdiğin bu fikir ile aslında bir satın alım rehberi yapabiliriz. Bu işe girmek isteyip de makine hakkında veya işleyiş hakkında bilgisi olmayanlar için :ok

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,512
Bir soru daha sorayım :) Bazı panel onarım merkezleri (Siz anlamışsınızdır) Yan cof arızalarını kabul etmiyor. Siz ediyor musunuz?
Vertikal olarak titremeyi yani görüntüdeki çırpma arızasını da kabul etmiyorlar.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bir soru daha sorayım :) Bazı panel onarım merkezleri (Siz anlamışsınızdır) Yan cof arızalarını kabul etmiyor. Siz ediyor musunuz?
Vertikal olarak titremeyi yani görüntüdeki çırpma arızasını da kabul etmiyorlar.
Ben ürünü göndertmiyorum dahi :)

Bunun yerine, nasılsa gözden çıkartılmış panel düşüncesi ile nasıl ByPass edilip bir süre daha idare edilebileceğine dair videolar yayınladım ancak çok sınırlı sayıda olumlu sonuç alınıyor. Yine de bu güne kadar sanırım 50 nin üstünde insandan, bu yöntem ile televizyonlarını kurtardıklarına dair teşekkür geri dönüşü aldım.

Aslında yan cof var ise sorunun çözümü var, aynen alt cof gibi yan cof da değiştirilip sorun giderilebilir lakin ilginçtir ki alt cof 10.000 bozuluyorsa, yan cof 1 bozuluyor :kiskis

Yataya tarama hattı arızaları hep panelin içinden kaynaklanıyor ve buna da lazerli makine ile müdahale etme olanağı olsa da, ona da bir kesinlik verilemiyor.

Lazerli makineyi de alalım dedik ancak baktık ki verecek 46.000usd miz yokmuş :kiskis

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,512
Ben ürünü göndertmiyorum dahi :)

Bunun yerine, nasılsa gözden çıkartılmış panel düşüncesi ile nasıl ByPass edilip bir süre daha idare edilebileceğine dair videolar yayınladım ancak çok sınırlı sayıda olumlu sonuç alınıyor. Yine de bu güne kadar sanırım 50 nin üstünde insandan, bu yöntem ile televizyonlarını kurtardıklarına dair teşekkür geri dönüşü aldım.

Aslında yan cof var ise sorunun çözümü var, aynen alt cof gibi yan cof da değiştirilip sorun giderilebilir lakin ilginçtir ki alt cof 10.000 bozuluyorsa, yan cof 1 bozuluyor :kiskis

Yataya tarama hattı arızaları hep panelin içinden kaynaklanıyor ve buna da lazerli makine ile müdahale etme olanağı olsa da, ona da bir kesinlik verilemiyor.

Lazerli makineyi de alalım dedik ancak baktık ki verecek 46.000usd miz yokmuş :kiskis
Bilgilendirme için teşekkürler.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
valla ben de heyecanla neler kapabilirim diye takipteyim :)

Şöyle bir şey yapabiliriz o halde;

Mesela yeni teknoloji olarak üretilen küçük kasa ACF BONDİNG yakın zamanda sevgili İsmail ustamıza gelecek.

Kendisini iş yerinde ziyaret eder, Yeni makine ile işlem yapılırken videosunu çekeriz, İsmail ustamız ile de bir röportaj yapmış oluruz. Fikirlerini düşüncelerini sorarız. Bundan 2 yıl önce üretilen ile bu gün üretilen makine arasındaki farkları anlayabilmek adına bizim makine ile yine bir çekim yapar ve kıyaslarız :ok

Böylece makine almayı düşünen ancak kafası karışan dostlara da fikir sağlamış oluruz.

Bu arada İsmail ustanın kullanıcı adını bulamadım nedense?

Telefonla dürteyim kendisini en iyisi :kiskis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri