Tüplerdeki Kilogram Oyunu!

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
images4cda16a275db344c.jpg

Herkezin evinde belirli bir dönemde veya halen kullandığı tüplerin belirtilen KG da olmadığı ve bunu üretici kendi sitesinde 12 KG olarak belirtmesine rağmen tüpün üzerine 11.6 KG belirttiğini görüyoruz. Tüp kullananların tüp alırken dikkat etmesinde yarar var.

Screenshot_20210504_174455.jpg

Sitede 12 KG olarak belirtilmiş!

IMG_20210504_174024.jpg

Gerçekte 11.6 KG!

IMG_20210504_174001.jpg

Buda olması gereken 12 KG.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Boş tüp ağırlığı.

IMG_20210504_181653.jpg

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Sitedeki tablo güncellenmemiş olabilir mi?
Etikete basmış 11.6 KG diye?
Etikete bastığı rakamla ölçülen değer tutuyorsa hak iddia edemezsin.
Bu tüp yedekdi yaklaşık 3 ay önce aldık. Bu sürede güncellenir herhalde. Diğer üreticilerde direk üstünde 12 rakamı var. Bu üreticinin 11.6 yazması bir yerlerde bir eksiklik olduğunu söylüyor bence.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Gaz olduğu için hacim ile olmaz. Miktar azalır, basınç düşer ama hacim aynı kalır.

bkz: P.V=n.R.t
Ben konulan gazın metreküp türünden ifade edilmesini söyledim sadece.
Hacim sözcüğü yanlış olmuş evet ama bahsetmek istediğim şey gazın miktarı.
Ayrıca kabın hacmi sabit olsa bile gazın hacmi aynı olmaz.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
594
Bundan 2-3 ay önce ben de evdeki tartı ile boş dolu tarttım ve aradaki farkı 11 küsür olarak buldum, 12'ye yaklaşmıyordu. Ama sonrasında boş tüpün ne kadar boş olduğunu düşündüm. Çünkü kış ayındaydık ve tüp soğuk bi odada kullanıldığı için sıcak ortama göre basıncı daha düşük olacağından tam anlamıyla sonunu kullanamamıştırız dedim. Araçlarda da şoförler LPG alınırken havanın sıcaklığı gazın miktarını değiştirdiğini söylüyor.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
lpg (likit petrol gazı) olduğu için , tüpte sona kalan miktar sıvı olarak dibe çöktüğünden dolayı, tamamını kullanmak mümkün değil, diye biliyorum. ortam ısı şartlarına göre değişiklik gösterir mi, bilmem.

A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
Herşeyin gramajıyla oynanıyor. Fakat böylesini ilk defa gördüm. <3

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Ben konulan gazın metreküp türünden ifade edilmesini söyledim sadece.
Hacim sözcüğü yanlış olmuş evet ama bahsetmek istediğim şey gazın miktarı.
Ayrıca kabın hacmi sabit olsa bile gazın hacmi aynı olmaz.

işin içinde gaz olunca dediğiniz gibi olmuyor maalesef. Metreküp cinsinden ifade ettiğinizde yanında basıncını, sıcaklığını, molünü falan söylemeniz lazım ki miktar tam anlaşılsın. Bu tüpün denkleminde sabit olabilen tek şey miktarı/kütlesi, o yüzden kg ile ifade ediliyor.

Doğalgaz metreküp cinsinden satılıyor ama onda da k değeri diye bir olay var. Esas olan ısıl değer. Hava sıcaklığı arttıkça gaz genleşip seyreliyor (aynı basınçta). Dolayısıyla ısıl değeri düşüyor. K değeri ile ± ayarlama yapılıp tüketilen kalorinin parası ödeniyor.

Gazı bırakın sıvı yakıtlarda bile bu sıcaklıkta genleşme ile ciddi farklar oluyor. Türkiye'de denk gelmedim ama Avrupa'da gördüğüm bazı yakıt pompalarında standart değerin 15 santigrat dereceye göre olduğu yazıyor. Pompalarda sıcaklık kompanzasyon sistemi var. Sıcak havalarda atıyorum 40 litre alıyorsun 41 litre koyuyor depoya. Soğuklarda tam tersi.

Daha bunun bütan propan karışım oranı var. normalde 30 vs 70 olması gerek ama hangisi ucuz ise onu biraz artırıyorlardır, en azından tolerans limitine kadar zorlarlar. İşin içinde gaz gibi her şekle giren malzeme ve bizimkiler olunca her tür oyun döner. :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt