Toshiba tv ve Samsung Sounbar hdmi arc sorunu

U Çevrimdışı

umut101010 

Aktif Üye
23 Eyl 2020
127
32
Arkadaşlar merhaba evimde kullandığım Toshiba 55 inç 4 k smart tv için samsung hw-B650 soundbar satın aldım ancak şöyle bir sorunum var ilk önce bağlantıyı hdmi kablo ile yapıyorum (soundbar kutusundan çıkan samsung hdmi kablo)
- ses ayarlarından ses çıkışını tv arc seçtiğimde dolby ve dts pasif konuma geçiyor bu normalmidir ancak ses çıkışı tv yaparsam dolby aktif oluyor ve mod seçebiliyorum smart gibi soundbar bağlı iken hem dolby hem dts kapalı olarak yazıyor ve pasifleşmiş oluyor.

-ikincisi se tv yi kendi kumandası ile kapattığım da soundbar sorunsuz hemen kapanıyor anca tekrar açtığımda tv ye görüntü geldikten bir 10 saniye sonra sounbar üzerinde on yazıp ses vermeye başlıyor. Bu durum normal midir?

Şimdiden ilgi alaka ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

ramchomania Çevrimiçi

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Ses çıkışını ses sistemine verdiğinizde tv nin ses genişletme özellikleri devre dışı kalıyor normal farklı model ve marka tv lerde durum farklı olabilir vestel grubunda sistem o şekilde çalışıyor

Tv açıldıktan sonra arc üzerinden açılma komutu gönderiyor bende sony ses sistemi kullanıyorum aynı şekilde çalışıyor 10 sn normal bir süre

U Çevrimdışı

umut101010 

Aktif Üye
23 Eyl 2020
127
32
Ses çıkışını ses sistemine verdiğinizde tv nin ses genişletme özellikleri devre dışı kalıyor normal farklı model ve marka tv lerde durum farklı olabilir vestel grubunda sistem o şekilde çalışıyor

Tv açıldıktan sonra arc üzerinden açılma komutu gönderiyor bende sony ses sistemi kullanıyorum aynı şekilde çalışıyor 10 sn normal bir süre
valla toshiba aldığıma pişman oldum sanki çoğu tv de böylr bir sorun yokmuş

fixer Çevrimdışı

fixer 

Aktif Üye
10 Kas 2022
86
34
Ses sisteminde dolby olmadigi icin soundbar acikta olsa ozelligi kullanilmiyor.evet sen hdmi dan arc olarak bagladigin icin tek tv kumandasindan islem yapar kapatinca kapanir acinca acilir sistem boyle olur hersey normal.

ramchomania Çevrimiçi

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Ses sisteminde dolby olmadigi icin soundbar acikta olsa ozelligi kullanilmiyor.evet sen hdmi dan arc olarak bagladigin icin tek tv kumandasindan islem yapar kapatinca kapanir acinca acilir sistem boyle olur hersey normal.

Ses sistemi 5.1 dolby ve dtx destekli tv den ne gelirse onu çözer Atmos desteği yok

Benim sony ses sistemi otomatik modda atmos dışında codeclerin hepsini çözebiliyor ve ona göre mod değiştiriyor yanlış bilgi vermeyelim

tilki Çevrimdışı

tilki

Yeni Üye
17 Ara 2021
20
43
Hocam sizin anlattıklarınız gayet normal, lg tv ve lg soundbar birlikte kullandım aynısını yaşadım. Siz en azıdan ses sistemi çalışıyor bende Toshiba android tv var optik çıkış ile bağladığımda hem tv den hem ses sisteminden ses geliyor , ne kısılıyor ne kapanıyor :)

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Marka ve model ikilisine göre 7 ve 10 saniye normal kabul edilebilir de edilmeyebilir de.
Sony XH9096 televizyona Yama RX-V577 A/V Receiver kullanıyorum. Televizyondan görüntü gelene kadar (yaklaşık 4 saniye) AVR açılmış olup, hoperlör korumalarını da kapatmış oluyor.

Y Çevrimdışı

Yusuf kupa

Yeni Üye
28 Tem 2023
4
39
Merhabalar
Bende Toshiba TV var Samsung ses sistemi var. TV yi kapatıyorum, ses sistemide kapanıyor ama sonra ses sistemi tekrar açılıyor Kendi kendine. Çözümü nedir?

U Çevrimdışı

umut101010 

Aktif Üye
23 Eyl 2020
127
32
Merhabalar
Bende Toshiba TV var Samsung ses sistemi var. TV yi kapatıyorum, ses sistemide kapanıyor ama sonra ses sistemi tekrar açılıyor Kendi kendine. Çözümü nedir?
Hocam kesinlikle tv ile ilgili arc modunda ayarları kontrol etmenizde fayda var bende 50 inç smart toshiba tv sorunlu çalışırken 65 inç android tv de sıfır sıkıntı kapattığım gibi kapanıyor açtığım gibi açılıyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Merhabalar
Ses sisteminin ve TV' nin model bilgisi yok. Eğer ses sisteminde farklı bir input aygıtı yoksa ses sisteminin yetkili servis tarafından kontrolü gerekebilir. Bluetooth veya aux ses girişi varsa ve o kanallardan akım alıyorsa otomatik olarak tekrar başlatıyordur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Kapana DTS ve Dolby muhtemelen TV hoparlörleri içindir.
Sesi çözülmüş veya ham veri halinde soundbar'a göndereceği için o efektleri kapatır diye tahmin ediyorum.
Soundbar'ın TV'den sonra açılması muhtemelen öyle tasarlandığı içindir.
Yani tetik sinyali 10 sn sonrası olacak şekilde ayarlanmış olabilir.
Veya soundbar öyle tasarlanmıştır.
Ben DVD'li panasonic sistemi HDMI ARC ile Samsung TV'ye bağlamıştım, geç tetik alıp açılıyor ve bazen kapanmıyordu vs.
Çok da matah bir teknoloji değil sanki CEC.
Bazı cihazlarda çok güzel çalışıyor, bazıları da kusurlu bence.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri