Toshiba tv besleme/anakarttan gelen ses ve servis

Greylights Çevrimdışı

Greylights

Aktif Üye
13 Haz 2019
56
26
58ul3a63dt model tv im daha 1 ayını doldurmadı. Tv geldiğinden beri arkadaki karttan ses geliyor çok tiz bir ses. Ayağında da hata vardı sevisi çağırdım. Yeni ayak söyleyebileceklerini ama ses için bakacağız dediler. İki gün önce yeni ayak takdı servis ama ses için her televizyonda var bişey yapamayız dedi gitti. Bugün film izleyeyim dedim hdr olunca ses daha da yükseldi. Arka ışığa duyarlı gibi yükseltince ses de yükseliyor. Beslemeden sanırım. Film keyfi de kalmadı. Şimdi bu kartı garanti değiştirir mi değiştirmez mi? Ses de öyle bir ses ki annem babam duymuyor ben ve kardeşimin başı ağrıyor. Yaşa bağlı tiz seslerde kayıptan sanırım servis görevlisi de duymadı yada duymamış gibi davrandı öyle dedi gitti. Nasıl bir çözüm bulabilirim?

Örnek videolar:

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Besleme kartı üzerinde bulunan kapasitör, bobin, trafo elemanlarının birinden ses geliyor.
Ses çıkaran eleman veya kart değişirse sorun çözülür.

Müşteri hizmetlerine videoyu ulaştırın derim.

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Ledleri besleyen trafonun sesi servis garanti kapsamında işlem yapar.
Merhaba ustam, arkadaşın konusuna çöküyor gibi olacağım ama aynı problemle ilgili daha genel bilgi almak istediğim için buraya yazıyorum.

1. Öncelikle bu sorun üretimden itibaren mi baş gösterir yoksa yeniyken olmayıp besleme kartı eskidikçe de ortaya çıkabilir mi?
  2. Bu durum başka bir sorun teşkil ediyor mu? Yani ses çıkarmaya başladıysa erken bozulabilir vs.? Yoksa sadece gürültü yapıp kafa mı şişiriyor?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Merhaba ustam, arkadaşın konusuna çöküyor gibi olacağım ama aynı problemle ilgili daha genel bilgi almak istediğim için buraya yazıyorum.

1. Öncelikle bu sorun üretimden itibaren mi baş gösterir yoksa yeniyken olmayıp besleme kartı eskidikçe de ortaya çıkabilir mi?
  2. Bu durum başka bir sorun teşkil ediyor mu? Yani ses çıkarmaya başladıysa erken bozulabilir vs.? Yoksa sadece gürültü yapıp kafa mı şişiriyor?
Sesi çıkaran şey eğer trafo ise, üretim aşamasında veya sonradan ortaya çıkabilir.
Trafodan gelen ses, oluşan titreşim nedeniyle çıkar.
Yani trafonun imalatı iyi yapılmamıştır, aynı banttan çıkan trafodan 1 veya birkaç tanesi daha gevşek sarılmış veya yapıştırılmıştır.
(Tel sargı ve yalıtımdan söz ediyorum. Trafonun iç yapısı ile ilgili bir durum.)

Eğer kapasitör ise bu sesi yapan, ki muhtemelen değil, kapasitör de fabrikadan kusurlu çıkmış olabilir.
Zamanla ses yapacak hale gelmesi ancak ve ancak sağlığının düşmesi ile olur. Yani 10 günde onu yapması zor.

Durumun özeti, Vestel bu trafoları dışarıdan mı alıyor bilmiyorum ama trafo üreticisinin kalite kontrolüyle ilgili bir durum.
Her bir trafo, bobin bunun için test edilse, adamın saatlik, günlük, aylık üretim kapasitesi ciddi anlamda düşebilir.
Bunu yapmak yerine, bunun olma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu bilmesi nedeniyle böyle sürüyor piyasaya.

Aynı durum PC güç kaynaklarında ve ekran kartlarında da yaşanabiliyor.
Ses rahatsız edici ise yolluyorsun servise, yenisini takıp gönderiyor. (Ya da değişim yapıyor.)

Durum tamamen imalatla ilgili. Sorun çıkartma konusuna kesin bir şey diyemem ama bence sadece ses üreten bir durum.
Yani trafonun iç yalıtımı sorun çıkaracak kadar kötü olsa sistem zaten başlamaz diye düşünüyorum.
Çünkü tetikleme ve teyit etme üstüne kurgulanmış bir yapısı var.
Yani gelen gerilim kararlı ve yeterli ise o televizyon açılır muhtemelen.
PC'de de böyledir bu, dengesiz bir durum olsa sistem kendisini kapatır veya hiç açmazdı.

Bu sesin trafolarda neden oluştuğunu anlamanız için trafoların yapısına ve üretimine bakmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Demir bir nüve ve etrafına belirli bir sayıda sarılan tel ve arasına yapılan bir yalıtımdan ibaret bu eleman aslında.

Üreticiden üreticiye elbette üretim biçimi ve hassasiyeti değişir ama bu video olayın mantığını anlamanıza yeterli olacaktır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Çok açıklayıcı teşekkür ediyorum.

Makinesini yapsalar bu kadar hızlı üretim yapamazlar heralde ?
Aslında şöyle hocam, bir dönem incelemiştim bu işi, sarım sayısının girilip ona göre otomatik saran makineler de mevcut.
Hatta elektrik motorunu bile otomasyonla üreten sistemler mevcut.
Aynı anda bir sürü nüve üretim bandına geliyor, hepsine aynı anda sarım başlıyor ve bitiyor.
Sonra bağlantı noktalarına aynı üretim hattındaki robot lehim bile atıyor, sonraki aşamaya gönderiyor.
Öyle üretim hatları bile mevcut. Bu dediğim olay tabi ki basit motorlar için geçerli.

Vestel muhtemelen trafoyu dışarıdan alıyordur, siz müşteri hizmetleri ile vs. sorunun çözülmesini isteyin, değişim yapacaklardır.
Kullandığım monitörlerden birinde böyle bir sorun mevcuttu bir zamanlar.
O tabi kapasitör kaynaklıydı ama, fazla da umursamıyordum.
Sadece bekleme modunda sesi duyabiliyordum çünkü.

Mesela bizdeki 7 yıllık Vestel televizyonun da beslemesinde ses duyabiliyorum istesem ama televizyona yapışmam lazım bunu duyabilmek için.
2-3 metreden duyulsa ben de sorun edebilirdim belki.

Canınızı fazla sıkmayın bence, biraz ısrarcı olursanız çözüm üreteceklerdir.
Vestel diğerleri gibi vasat altı değildir bu konularda.

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Aslında şöyle hocam, bir dönem incelemiştim bu işi, sarım sayısının girilip ona göre otomatik saran makineler de mevcut.
Hatta elektrik motorunu bile otomasyonla üreten sistemler mevcut.
Aynı anda bir sürü nüve üretim bandına geliyor, hepsine aynı anda sarım başlıyor ve bitiyor.
Sonra bağlantı noktalarına aynı üretim hattındaki robot lehim bile atıyor, sonraki aşamaya gönderiyor.
Öyle üretim hatları bile mevcut. Bu dediğim olay tabi ki basit motorlar için geçerli.

Vestel muhtemelen trafoyu dışarıdan alıyordur, siz müşteri hizmetleri ile vs. sorunun çözülmesini isteyin, değişim yapacaklardır.
Kullandığım monitörlerden birinde böyle bir sorun mevcuttu bir zamanlar.
O tabi kapasitör kaynaklıydı ama, fazla da umursamıyordum.
Sadece bekleme modunda sesi duyabiliyordum çünkü.

Mesela bizdeki 7 yıllık Vestel televizyonun da beslemesinde ses duyabiliyorum istesem ama televizyona yapışmam lazım bunu duyabilmek için.
2-3 metreden duyulsa ben de sorun edebilirdim belki.

Canınızı fazla sıkmayın bence, biraz ısrarcı olursanız çözüm üreteceklerdir.
Vestel diğerleri gibi vasat altı değildir bu konularda.

Yok hocam ses çıkaran 10 senelik televizyon zaten o yüzden çok sorun etmiyorum. Fakat işin ilginç yanı sesi 2-3 sene önce farkettim. Daha önce vardı da ben mi farketmedim yoksa sonradan mı çıktı diye düşünürken merakımı cezbetti. Aydınlatması da led değil CCFL. Her ekran modu ve arka ışık seviyesini değiştirdikçe ses de değişiyor. Ben onu televizyonun kendi kişiliği var diye kabullendim o yüzden artık rahatsız etmiyor ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yok hocam ses çıkaran 10 senelik televizyon zaten o yüzden çok sorun etmiyorum. Fakat işin ilginç yanı sesi 2-3 sene önce farkettim. Daha önce vardı da ben mi farketmedim yoksa sonradan mı çıktı diye düşünürken merakımı cezbetti. Aydınlatması da led değil CCFL. Her ekran modu ve arka ışık seviyesini değiştirdikçe ses de değişiyor. Ben onu televizyonun kendi kişiliği var diye kabullendim o yüzden artık rahatsız etmiyor ?
Ben sizi konu sahibi zannettim ondan böyle detaylı anlattım.
Konuyu açan arkadaş yeni televizyonunda bu sorunu yaşamış, o yüzden anlattım.

Eliniz yatkınsa arka kapağı söküp sesin kaynağını dikkat ederek tespit edebilirsiniz. (Çarpılmadan.)
Kapasitör, transformatör hatta transistörden bile gelebilir o ses.
Ürünün içi hiç temizlenmediyse 10 yıllık TV'nin arkasını açıp biriken toz yumaklarını alın derim. :kiskis

Güvenilir bir usta varsa yakınınızda rica edersiniz, yanınızda sesin kaynağına bakar.
Transformatör değilse sesi çıkartan 2 dk da kapasitör değişimi ile sorun çözülebilir. (Başka kartı takma uyanıklığına karşı.)

Transformatör ise sesi yapan, ya onu açıp eliyle düzeltip birleştirecek, bunu da çoğu usta yapmaz.
Ya da yenisini, sağlamını temin edecek. (Elinde yoksa.)

Transformatör değişimi ucuza mal olmayabilir, fiyatları hakkında bir bilgim yok.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt