Toshiba Android TV'ye root atabilirmiyiz?

Havana-NYX Çevrimdışı

Havana-NYX 

Yeni Üye
2 Ağu 2020
19
Merhaba
Reklam engelleme ve gereksiz uygulamaları silmek için TV'ye root atmak istiyorum. Kingroot vb uygulamaların tamamını denedim ama bir sonuç alamadım.

Son olarak boot.img dosyasını Magisk ile patchleyip denemek istiyorum ama elimdeki pkg uzantılı firmware dosyasını editleyemedim. WinRAR ve 7zip işe yaramıyor.

Konu hakkında öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Üzerinde çalışan varsa olabilir ancak.
Ben bu işlere bulaşmadım hiç.
Brick olma riskini de unutmayın.
Brick olursa yazılımı atmak için servise ihtiyacınız olacak.

Havana-NYX Çevrimdışı

Havana-NYX 

Yeni Üye
2 Ağu 2020
19
Üzerinde çalışan varsa olabilir ancak.
Ben bu işlere bulaşmadım hiç.
Brick olma riskini de unutmayın.
Brick olursa yazılımı atmak için servise ihtiyacınız olacak.
Haklısınız ama yazılımda çok fazla hata/eksik var.

Erişilebilirlik seçenekleri kısıtlı olduğu için Button Mapper kullanamıyorum. Ekstra uygulama ile çözsem bile bu sefer ses fonksiyonu bozuluyor.

Çok fazla gereksiz uygulama var. Örneğin sadece İngiltere'de kullanılan programlar yüklü geliyor. Oysaki bunlar kaldırılabilir olmalı.

Kullanmadığım Prime Video, Google Filmler ve Oyunlar gibi uygulamaları kaldıramıyorum.

Açıkçası Vestel yazılım mühendisleri (varsa) ne iş yapar çok merak ediyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Haklısınız ama yazılımda çok fazla hata/eksik var.

Erişilebilirlik seçenekleri kısıtlı olduğu için Button Mapper kullanamıyorum. Ekstra uygulama ile çözsem bile bu sefer ses fonksiyonu bozuluyor.

Çok fazla gereksiz uygulama var. Örneğin sadece İngiltere'de kullanılan programlar yüklü geliyor. Oysaki bunlar kaldırılabilir olmalı.

Kullanmadığım Prime Video, Google Filmler ve Oyunlar gibi uygulamaları kaldıramıyorum.

O donanımla Android TV satmaları mucize zaten.
Bellek 3 GB, depolama da 32 GB olmalıydı.

Havana-NYX Çevrimdışı

Havana-NYX 

Yeni Üye
2 Ağu 2020
19
Umut Barış Umut Barış, üstadım olsa iyi olur ama benzer özelliklere sahip bazı tv'ler çok daha akıcı çalışıyor. Sanırım biraz da yazılım optimizasyonu gerekiyor.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Android Tv ibaresini görüp Android Tv almamak gerekiyor. Araştırıp gerçekten Android Tv almak gerekiyor, yani çakma Android Tv değil ? bu piyasada Android Tv diye satılanların çoğu çakma telefon yazılımlı. Hiç bir yazılım desteği olmaz, lisans hak getire, google play store kendini bile güncelleyemez. Mesela zamanında alınan Android 6-7-8 sürümlü Android tvler bir zaman sonra bu özelliklerini yitirecek. Android sürümler güncellenemediği için ve uygulamalar o sürümler tarafından açılamadığında zaten o tvnin Android özelliği ortadan kalkacak.

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Rootla magiskle falan uğraşmaya gerek yok.

VPN şeklinde çalışan reklam engelleyiciler var onlardan birini kurarsanız uygulamalardaki reklamları engeller. Mağazada yoksa apk olarak kurabilirsiniz.

Youtube reklamları için de vanced ya da smarttubenext gibi 3. parti uygulamalar var.

Gömülü uygulamaları kaldırmak için de bilgisayardan adb ile bağlanıp adb uninstall komutuyla kaldırabilirsiniz internette ayrıntılı anlatımları mevcut.

lemon Çevrimdışı

lemon

Aktif Üye
31 Eki 2020
416
37
Mutfakta Toshiba 24WL2A63DT kullanıyorum smart tv genelde hep youtube açık. yüklü uygulamalar arasında turkcell tv+ olduğunu gördüm giriş yapıp bir film açtım 10 saniye sonra tv kendine reset attı. tv+ tekrar açtım, yine film açtım ve yine reset.
turkceli arayıp durumu anlattım bişey yapamayız dediler.
toshibayı (vesteli) aradım durumu anlattım tvin mac adresi ve uyguluma sürümünü istediler verdim. ertesi gün tvyi izlerken ışıkları yanıp sönmeye başladı. sonra merak ettim turkcell tv+ uygulamasını açıp bir film açtım ve oda ne tv reset aymıyordu sorunu eve servis çağırmadan uzaktan güncellemeyle çözmüşlerdi. Bazen yapıyorlar böyle şeyler.

Ayrıca lisanslı android tvlerin root erişimi kapalıdır - kilitlidir diye biliyorum

Son düzenleme:
Havana-NYX Çevrimdışı

Havana-NYX 

Yeni Üye
2 Ağu 2020
19
Android Tv ibaresini görüp Android Tv almamak gerekiyor. Araştırıp gerçekten Android Tv almak gerekiyor, yani çakma Android Tv değil ? bu piyasada Android Tv diye satılanların çoğu çakma telefon yazılımlı. Hiç bir yazılım desteği olmaz, lisans hak getire, google play store kendini bile güncelleyemez. Mesela zamanında alınan Android 6-7-8 sürümlü Android tvler bir zaman sonra bu özelliklerini yitirecek. Android sürümler güncellenemediği için ve uygulamalar o sürümler tarafından açılamadığında zaten o tvnin Android özelliği ortadan kalkacak.
Sanırım en iyi çözüm Paneli iyi bir tv + TV Box
Mutfakta Toshiba 24WL2A63DT kullanıyorum smart tv genelde hep youtube açık. yüklü uygulamalar arasında turkcell tv+ olduğunu gördüm giriş yapıp bir film açtım 10 saniye sonra tv kendine reset attı. tv+ tekrar açtım, yine film açtım ve yine reset.
turkceli arayıp durumu anlattım bişey yapamayız dediler.
toshibayı (vesteli) aradım durumu anlattım tvin mac adresi ve uyguluma sürümünü istediler verdim. ertesi gün tvyi izlerken ışıkları yanıp sönmeye başladı. sonra merak ettim turkcell tv+ uygulamasını açıp bir film açtım ve oda ne tv reset aymıyordu sorunu eve servis çağırmadan uzaktan güncellemeyle çözmüşlerdi. Bazen yapıyorlar böyle şeyler.

Ayrıca lisanslı android tvlerin root erişimi kapalıdır - kilitlidir diye biliyorum
Aslına bakarsanız bu vahim bir durum. Vestel bizim iznimiz olmadan TV'ye müdahalede bulunuyorsa suç işliyor.

O kapalı root erişimini açmak istiyorum ?

Rootla magiskle falan uğraşmaya gerek yok.

VPN şeklinde çalışan reklam engelleyiciler var onlardan birini kurarsanız uygulamalardaki reklamları engeller. Mağazada yoksa apk olarak kurabilirsiniz.

Youtube reklamları için de vanced ya da smarttubenext gibi 3. parti uygulamalar var.

Gömülü uygulamaları kaldırmak için de bilgisayardan adb ile bağlanıp adb uninstall komutuyla kaldırabilirsiniz internette ayrıntılı anlatımları mevcut.
ADB ile zaten kaldırdım fakat yedek apk dosyaları hala sistemde duruyor.

Kullandığım uygulamalar VPN ile çalışmıyor.
Pi-hole kurmaktan başka çarem yok gibi gözüküyor.

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136

Aslına bakarsanız bu vahim bir durum. Vestel bizim iznimiz olmadan TV'ye müdahalede bulunuyorsa suç işliyor.

ADB ile private DNS ayarını Adguard'a ayarlayabilirsiniz:

Kod:
adb shell settings put global private_dns_mode hostname
adb shell settings put global private_dns_specifier dns.adguard.com

VPN'e de Pi-hole'a da gerek kalmaz.

lemon'un da dediği gibi rootlasanız bile L1 ve Netflix lisansı bozulacak, hiç gerek yok.

U Çevrimdışı

UgurQA 

Aktif Üye
24 Eyl 2020
58

Root işini çözdüğünüz de haberim olursa sevinirim. Bu arada TV'nin yazılımını nereden bulabiliriz, son güncelleme Temmuz sonu gibi gelmişti o güncellemenin yazılımı gerekli var mı ulaşmanın bir yolu?

ADB ile private DNS ayarını Adguard'a ayarlayabilirsiniz:

Kod:
adb shell settings put global private_dns_mode hostname
adb shell settings put global private_dns_specifier dns.adguard.com

VPN'e de Pi-hole'a da gerek kalmaz.

lemon'un da dediği gibi rootlasanız bile L1 ve Netflix lisansı bozulacak, hiç gerek yok.
Adguard CA sertifikası istiyor Tv'de tam olarak çalışabilmesi için, TV'ye de bu sertifikayi kurmak mümkün değil, çok araştırdım yabancı forumlarlarda da, o yüzden çoğu reklamı engelleyemiyor. Dediğiniz gibi ADB ile dns push etmeyi deneyeceğim, manuel olarak adguard dns eklediğim zaman bir fark olmamıştı, umarım böyle olur.

Duzenleme: Adb ile adguard dns i ekledim fakat bir fark olmadi yine.

Son düzenleme:
Havana-NYX Çevrimdışı

Havana-NYX 

Yeni Üye
2 Ağu 2020
19
U UgurQA, Ben Adem beyden aldım yazılımı. Kendisine ulaşırsanız yardımcı olur sanıyorum. Yalnız bendeki ana firmware değil sadece güncelleme. USB'den kurulup yapınca cihazı sıfırlamadı.

Root konusunda pek ümidim olmasa da gelişme olursa bilgi veririm.

ADB ile belirtilen komutu girince bazı uygulamalarda reklamları engelliyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri