Toprak hattı

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141
@Sota Her şeyi sordum en temel şeyi sormayı unuttum, sadece klimanın sağlığı ve ömrü açısından merak ediyorum binada toprak hattı yok ve çekmekte mümkün değil bu önemli bir sorun mudur, bir de yapılacak herhangi bir alternatif uygulama bir öneriniz var mı teşekkürler.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Cvp: Toprak hattı

Sota nın izni ile ben cevap yazayım;

HAYATİ derecede önemli bir konudur.

Topraklama hattı normal şartlarda insan hayatı için zaten önemli bir konu olmakla birlikte, Günümüz teknolojisi klima ürünlerinde de ÜRÜN için HAYATİ bir konudur.

Yeni nesil tüm klimaların ARTIK sadece elektriksel tetikleme ile çalışmadığı, haberleşme amacıyla bir dizi yazılımsal protokol kullandığı bilinir, Hem dış ünitede bulunan IPM ünitesi, hem de iç ünite elektronik kartının bir bölümünde bulunan eprom bölümünde bu yazılımsal komutlar protokol esasına göre bilgi alışverişi yaparlar. YAZILIM içeren her elektronik ürün gurubunda olduğu gibi bu ürünlerde de topraklama, electro statik discharge (ESD) sorunu nedeniyle bilinenin çok daha ötesinde önemlidir. 

Çözümü imkansız değil, her ne kadar siz imkansız diye belirtmiş olsanız da topraklama yapmanın bazı basit ama etkili yolları vardır.

Gerçek bir topraklama için 1 metre genişliğinde ve 1,5 metre derinliğinde bir çukur açıp, dibini sönmemiş kireç ile doldurup, üzerine çakıl taşı serip, tam ortasından 1.5 metre bakır çubuk çakıp, 6 lık kablo ile bağlantı kurup, onun üzerini toprakla örtüp su doldurmak ve toprağın bu suyu iyice emmesini beklemek gerekir. Elektrik mühendisleri odasının yönetmeliğinden hatırladığım kadarıyla bilgiler bunlardı, daha detaylısı için ilgili talimat araştırılabilir.

Elbette ki sizin bunu yapma imkanınız olmayacaktır, ancak en azından toprağa 1 metrelik bakır çubuk çakıp bu çubuğa bağlı mümkünse en az 4 lük bir kabloyu toprak ucu olarak klimaya bağlayabilirsiniz.

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, bu uygulamayı üstünkörü duydum ancak 4. kattayım ve apartmanın zemininden toprağa epey mesafe var o yüzden zor dedim ama dediğiniz gibi birileri ses etmezse çokta zor değil, peki mesafe arttıkça bir problem olur mu, kayıp azalsın diye kablo çapını arttırmak gerekir mi, bakır çubukla kabloyu nasıl birleştirmek gerekir, kimisi zemine kömür demiş bazıları çubuk yerine geniş levha önermiş, en önemlisi de düzgün çalıştığını nasıl anlayabilirim ve toprağa dokunan biri çarpılmaz değil mi :kıskıs:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

t.taha' Alıntı:
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, bu uygulamayı üstünkörü duydum ancak 4. kattayım ve apartmanın zemininden toprağa epey mesafe var o yüzden zor dedim ama dediğiniz gibi birileri ses etmezse çokta zor değil, peki mesafe arttıkça bir problem olur mu, kayıp azalsın diye kablo çapını arttırmak gerekir mi, bakır çubukla kabloyu nasıl birleştirmek gerekir, kimisi zemine kömür demiş bazıları çubuk yerine geniş levha önermiş, en önemlisi de düzgün çalıştığını nasıl anlayabilirim ve toprağa dokunan biri çarpılmaz değil mi :kıskıs:

Yok, kimse çarpılmaz zaten adı üstünde toprak hattı, yani faz hattında olması gerekip de bir hata nedeniyle sızıma olan enerjinin absorbe edildiği hat burası.

Mesafe elbette etkendir lakin yine de 4 lük kablo tekil kullanıcı için yeterli olacaktır. 

Olup olmadığının veya ne derece etkili olduğunun kontrolü aslında kolay. Her ne kadar Bunlar için özel kontrol makineleri olsa da (Resim ekleyebilirsem dün montaja gittiğim mermer ocağındaki alanda topraklamanın olmadığının nasıl tespit edildiğinin görüntüsünü eklerim) bu makineler sizler için gereksiz bir maliyet olacaktır diye düşünüyorum bu nedenle ucuz bir DMM ile (Digital multi metre) kendi kontrolünüzü çok rahat yapabilirsiniz.

KONTROL NASIL YAPILIR?

DMM aygıtı AC 500 konumuna alınır, buradaki amaç AC enerjiyi 500Volt değerine kadar ölçebilir kılmaktır, her ne kadar sizde 500 değeri görecek enerji olmayacaksa da, basit DMM lerde kademe genelde 50 200 500 şeklinde ilerlediği için 500 de ölçmek durumunda kalacaksınız zira şebeke hattı 220-240 arası değişkendir. Yani 200 kademesinden büyüktür :)

Prop uçlar öncelikle teyit amaçlı faz ve nötr hattına sokulur yani bildiğimiz FİŞ bölümüne soklulur, burada şebekemizde kaç volt olduğunu görmüş oluruz. Bu noktadan sonra proplardan bir tanesi çıkartılır ve çıkartılan prop uç toprak ucuna değdirilir. Örnek veriyorum Şebeke hattını 240V olarak ölçtünüz, ucu çekip toprak ucuna değdirdiğinizde yine 240V veya 2-3 Volt eksiğini görüyorsanız biliniz ki sabit kalan uç faz hattıdır, Bu durumda çıkarttığınız ucu aynı yere sokup az önce sabit kalan probu çıkartıp onu toprak ucuna değidirin, işte gerçek kontrol noktamız burasıdır, Yani artık SABİT olan ucumuz NÖTR hattıdır ve zaten ölçmemiz gereken NÖTR ile TOPRAK hattı arasındaki değerdir. İşte burada yaptığınız ölçümde göstergede 005 yani 5Volt değerini görüyorsanız o iş olmuş demektir. 009 a kadar yine de bir şekilde kabul edilir bir değerdir lakin daha da yukarısı (Ben 65V lere kadar gördüm) kabul görmez. Bu durumda bağlantıyı kuvvetlendirmek, kabloyu kalınlaştırmak, çubuğu uzatmak gibi yollara gidilebilir.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Resim ekleyemedim lakin kendi drive alanıma resmi yükledim size de erişim açtım oradan bakabilirsiniz.

https://drive.google.com/file/d/0B7g7XN7Ups-nbkh1WTJNdmdfSDg/view?usp=sharing

Orada gördüğünüz kırmızı ışık zaten uyarı modundadır, OL yazısı ise topraklamanın HİÇ olmadığını anlatır.

Aslında MAVİ ışık aynmalı ve OL yazan yerde de 0 ile 99 arası bir değer olmalıydı ki bu ohms değeridir. 100 ve yukarısında sistem bize ''Evet var lakin sakıncalı'' der ve ne kadar sakıncalı olduğunuda yine rakamsal değer ile ifade eder, Meslea 285 leri gördüm ben hem de bir devlet kurumunda ve yeni binada (İfşa etmeyelim şimdi ancak bu şekilde nasıl ruhsat aldığı tartışılır.)

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

*
Ado' Alıntı:
Resim ekleyemedim lakin kendi drive alanıma resmi yükledim size de erişim açtım oradan bakabilirsiniz.

https://drive.google.com/file/d/0B7g7XN7Ups-nbkh1WTJNdmdfSDg/view?usp=sharing

Orada gördüğünüz kırmızı ışık zaten uyarı modundadır, OL yazısı ise topraklamanın HİÇ olmadığını anlatır.

Aslında MAVİ ışık aynmalı ve OL yazan yerde de 0 ile 99 arası bir değer olmalıydı ki bu ohms değeridir. 100 ve yukarısında sistem bize ''Evet var lakin sakıncalı'' der ve ne kadar sakıncalı olduğunuda yine rakamsal değer ile ifade eder, Meslea 285 leri gördüm ben hem de bir devlet kurumunda ve yeni binada (İfşa etmeyelim şimdi ancak bu şekilde nasıl ruhsat aldığı tartışılır.)

Sağ olun hocam, çok bilgilendirici oldu, bir de bu çubuklar elektron kaybettiği için kısa sürede direncin arttığı yazıyordu, her şey tamamsa ne kadar zamanda bir kontrol etmek gerekir, gerek var mı?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,571

Oh Ohhhh Ado Dokturmus Bıze Bırsey Kalmamıs

Bıraz Yogunum Bakamıyorum Foruma Bırkac Gune Aktıf Olurum

Cok Malıyetlı Olmaz Kendın Bıle Yapabılırsın Topraklama Isını

Zaten Topraklama Verecegın Cıhazlar Bellı

Tercıhen 4-6 Lık Tek Damar Kablo

Yoksa 2,5luk Bıle Isını Gorur