topladığım sistem nasıl

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
YouTube bir kaç video izledim onlarında ram slotu bu şekil korumasız gelmiş paket içeriği aynı
Ama ram işi canımı sıkmadı değil aldığım yer harici birkaç yer ile görüştüm hepsi sorun çıkmaz dedi
Üretici firmalar ram listesini güncellemiyor lar zaten piyasada ki bütün ramler i tek tek kontrol etmiyorlar diye söyledi

Üretici firmalar listelerini güncellemiyor olsa 2. nesil işlemciler için ayrı liste yayınlamazlardı. (Kişisel düşüncemdir.)
Ben donanım satış işinde çalışan biri olmadığım için ürün kutudan nasıl çıkıyor bilemem.
Ama bugüne kadar aldığım ürünlerde, Intel ve AMD tabanlı anakartlarda, genelde soketi muhafaza eden bir plastik koruma kapağı mevcut oluyordu. Belki MSI bundan vazgeçmiş olabilir.
Benim paketi açılmış üründen kastım kullanılmış ürün olabileceğine yönelik bir düşünce idi.
Ürün sorunsuz çalışıyorsa ve kullanılmamış sıfır bir ürün ise sorun yok.
Belleği iade edip yeni bir bellek alma olanağınız var ise öyle yapın.
Ama anladığım kadarıyla henüz tam bir sistem toplamış değilsiniz sanırım.
Tanıdıklarınızda masaüstü bilgisayar var ise, anakartı işlemciyi ve belleği orada test etmeyi deneyin.
Ama aldığınız işlemcide dahili grafik işlem birimi olmadığı için PCI express ekran kartı da bulmanız gerekir.

M Çevrimdışı

MASTER35

Yeni Üye
4 May 2018
47
44
Fiyat olarak ne kadar topladınız sistemi. Parçaları yazar mısınız? Rx580 konusunda ben ya GTX1070 alırdım ya da Rx680 i beklerdim.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
512
Parçalar konu başında yazdım hocam sadece ekran kartı kaldı
Toplam maliyeti şuan 2500 veya 2600 e maal oldu sadece ekran kartı kaldı onuda acelem yok gtx 760 var kk borcunu ödeyinceye kadar idare eder

M Çevrimdışı

MASTER35

Yeni Üye
4 May 2018
47
44
Parçalar konu başında yazdım hocam sadece ekran kartı kaldı
Toplam maliyeti şuan 2500 veya 2600 e maal oldu sadece ekran kartı kaldı onuda acelem yok gtx 760 var kk borcunu ödeyinceye kadar idare eder

Kardeşim dediğim gibi Rx580 i düşünme bence. Ben zamanında 580 le 1070 arasında kalmıştım. Gerçi sonra laptopa döndüm. Laptopta 1070 ekran kartı var. Çok ama çok memnunum. Benchmark testlerini çok iyi araştırmanı öneririm.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kardeşim dediğim gibi Rx580 i düşünme bence. Ben zamanında 580 le 1070 arasında kalmıştım. Gerçi sonra laptopa döndüm. Laptopta 1070 ekran kartı var. Çok ama çok memnunum. Benchmark testlerini çok iyi araştırmanı öneririm.

RX 480 8 GB zamanında 1400 TL civarında satılıyordu.
Şimdi ise stok sorunu nedeniyle fiyatları yükselmiş durumda.
580 zaten 480'in hız aşırtılmış (Overlocked) sürümü.
Üstelik artan TDP ve güç tüketimi de cabası.

AMD'nin asıl atağının "Navi" mimarisinde geleceğini düşünüyorum.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
512
Hocam Bellek yeni elime ulaştı sanırım üzerindeki intel amblemi ryzen anakartlar da kullanıma uygun değildir anlamına geliyor.
Bana önerebileceğiniz ram var mı
JRiu6.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam Bellek yeni elime ulaştı sanırım üzerindeki intel amblemi ryzen anakartlar da kullanıma uygun değildir anlamına geliyor.
Bana önerebileceğiniz ram var mı
JRiu6.jpg

O logo Intel Extreme Memory Profile anlamına gelen Intel XMP teknolojisini desteklediği anlamına gelir.
AMD Memory Profile destekli belleklerde AMD AMP diye logo olur. Örneğin;

1-jpg39d6dcdb21018f73.jpg

XMP teknolojili bellekler AMD anakartlarda da çalışır.
Kendi FM2 soketli sistemimde de XMP bellek var.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
512
O logo Intel Extreme Memory Profile anlamına gelen Intel XMP teknolojisini desteklediği anlamına gelir.
AMD Memory Profile destekli belleklerde AMD AMP diye logo olur. Örneğin;
Ekli dosyayı görüntüle 1585

XMP teknolojili bellekler AMD anakartlarda da çalışır.
Kendi FM2 soketli sistemimde de XMP bellek var.

Hocam komple kart ram işlemci hepsini iade edip laptop alıcam daha şimdiden problem

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam komple kart ram işlemci hepsini iade edip laptop alıcam daha şimdiden problem

Ne oldu ki iade ediyorsunuz? Test ettiniz mi?
8. nesil Intel işlemcili bilgisayar almadıktan sonra 4 çekirdek 7. nesillerin pek bir geleceği yok bence.
Bu devirde 6 çekirdekten aşağısını ölü yatırım olarak düşünüyorum. Gerçi AM4 soket 2020 yılına kadar destek alacak.
Bellek frekans sorunuyla karşılaşınca vazgeçmeyin bence.
Benim gördüğüm biraz aceleci davranıp donanım alıyorsunuz sanki. :hmm

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
512
Hocam ocak ayından buyana, en az 3-4 ayrı forum sitesinde devamlı pc araştırması yapıyorum tavsiyelere bakıyorum araştırma yapıyorum ryzen 5 1500x ve B350 anakart alayım diye düşündüm ama herkesin söylediği ram gecikme problemi fps problemi gibi problemler çıkıyor 2. Nesil işlemcileri ve anakartları bekle dediler bekledim ama bu seferde ram bulamıyoruz önerdiği ram lar piyasada yok
X58 chip setli anakartım da ilk çıktığında (2009) aldım hala kullanıyorum O.C ekran kartı upgrade ile hala kullanıyorum.
göz göre göre uyumsuz ram aldığım için ilk 1 hafta mavi ekran ile uğraştım ama ramleri değiştirince bu zamana kadar ne mavi ekran ne gecikme ne başka sorun çıkmadı

Bence ben değil AMD acele ile ürün çıkarıp piyasaya sürüyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam ocak ayından buyana, en az 3-4 ayrı forum sitesinde devamlı pc araştırması yapıyorum tavsiyelere bakıyorum araştırma yapıyorum ryzen 5 1500x ve B350 anakart alayım diye düşündüm ama herkesin söylediği ram gecikme problemi fps problemi gibi problemler çıkıyor 2. Nesil işlemcileri ve anakartları bekle dediler bekledim ama bu seferde ram bulamıyoruz önerdiği ram lar piyasada yok
X58 chip setli anakartım da ilk çıktığında (2009) aldım hala kullanıyorum O.C ekran kartı upgrade ile hala kullanıyorum.
göz göre göre uyumsuz ram aldığım için ilk 1 hafta mavi ekran ile uğraştım ama ramleri değiştirince bu zamana kadar ne mavi ekran ne gecikme ne başka sorun çıkmadı

Bence ben değil AMD acele ile ürün çıkarıp piyasaya sürüyor

AMD bellek sorunlarının büyük kısmını giderdi.
Sistem tavsiyeleri konuma bakın, Adata firmasının XPG marka belleklerini deneyin derim.
O listeler aslında kalifiye olan belleklerin listesidir. Yani o listede olmayan bellek çalışmaz diye bir kural olduğunu düşünmüyorum.
Bellek zamanlarını manuel olarak girmeyi denediniz mi?
MSI yerine ASUS B350M Prime alın?
Ben de MSI anakart kullanıyorum (AM4 değil tabi), maalesef MSI anakartların Ryzen'lar ile yıldızı pek barışmadı.
ASUS cephesinde bu kadar sorun yaşayan görmedim.
Yeni AMD anakartlar Haziran sonu Temmuz başı gibi satışa çıkacak bildiğim kadarıyla.

yefe78 Çevrimdışı

yefe78 

Aktif Üye
20 Ocak 2018
354
Parayı denklersem ryzen 5 2400g ile ekran kartsız apu pc taplayacam işlemcide dahili vega 11 ekran kartı var bu arada sana tavsiyem gigabaytın wifi li anakartlarına göz atman

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ayrıca XMP'yi aktifleştirdiniz mi? Ürününüz için herhangi bir BIOS güncellemesi var mı?
Windows 10 1703'den sonra XMP ile ilgili sorunlar var maalesef.
1709'da durduk yere restart yemişliğim vardır çokça. Ki bu konuda Recep Baltaş'ın bile dili yanmıştır.
Şu an Windows 10 1803 yüklü bende, herhangi bir yamuğunu görmedim.
1803'ü deneyin, olmadı 1703'de kalmaya çalışın. (Bu da zor bir ihtimal ama.)

T bicer79

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt