Tivibu ve internet hızı

E Çevrimdışı

Ebuhasan

Aktif Üye
23 Kas 2018
77
28
Kullandığım Tivibu cihazı modeme bağlı. Yayın sinyali oradan geliyor. Ancak, merak ettiklerim var. Bu internetimin hızını, kotasını etkilemez mi? Tamam, seç izleyi anladık. Peki ya, Türksat, frekans yayınları? Onlarda etkiler mi? Yaptığım internet araştırmalarında farklı yorumlar var. Hızı etkiliyor diyende, etkilemiyor diyende bulunuyor. Siz ne diyorsunuz?

A Çevrimdışı

Askn0more

Aktif Üye
29 Mar 2019
109
39
Kullandıgınız tivibu cihazı elbette modeminize telefon hattınız yoluyla ulaşan internet bant genişliğinizi kullanır. Benim kullandığım dönemden hatırladığım üzere 24 megabitlik bant genişliğimin yaklaşık 8-9 megabitini kullanıyordu. Bu yüzden internet üzerinden yüklü boyutta dosya indirmem gerektiğinde tivibuyu kapıyordum. Hızını etkilemez derlerse itimat etmemenizi öneriririm.

Gelelim kota mevzusuna;
Tivibuya size verilen şifre ile bilgisayar ve mobil cihazlar (telefon ve tablet) üzerinden giriş yapıp içerik tüketirseniz kotanızdan yer. Ancak tv nize bağlı olan tivibu cihazından tv yayını veya seç izle gibi film içeriklerinden tüketim yaparsanız kotanızdan yemez.

Teknik şartlardan dolayı ihtiyacı olanlar için veya anten kurulumuna sıcak bakmayanlar için faydalı bir üründür tivibu. Ben bina içi anten kablosu tesisatındaki sorun sebebiyle alıp 2 sene boyunca evden taşınana kadar kullanmıştım. Hiç bir sıkıntı yaratmadı. Güle güle kullanmanızı dilerim

E Çevrimdışı

Ebuhasan

Aktif Üye
23 Kas 2018
77
28
Anladığım kadarıyla kotamı yemiyor. Ama, merak ettiğim birşeyler daha var. İnternet hızımı azalttı diyelim, o zaman Tivibu yayınına erişimimde bir sorun olmaz değil mi? Ve birde, ek olarak, Tivibu'nun çözünürlüğünü 720p'den, 1080p'ye yükseltsem kotamda veya hızımda azalma olur mu? Gerçi kotanızdan yemez yazmışsınız ama, yinede sorayım dedim. Yazdıkların için teşekkürler.

A Çevrimdışı

Askn0more

Aktif Üye
29 Mar 2019
109
39
Anladığım kadarıyla kotamı yemiyor. Ama, merak ettiğim birşeyler daha var. İnternet hızımı azalttı diyelim, o zaman Tivibu yayınına erişimimde bir sorun olmaz değil mi? Ve birde, ek olarak, Tivibu'nun çözünürlüğünü 720p'den, 1080p'ye yükseltsem kotamda veya hızımda azalma olur mu? Gerçi kotanızdan yemez yazmışsınız ama, yinede sorayım dedim. Yazdıkların için teşekkürler.

Rica ederim. Şunu evvela net olarak söyleyelim. Tivibu ev cihazı hiç bir koşulda kotanızdan yemez.

Hız mevzusunu ise tam olarak açıklamak gerekli diye düşünüyorum.
Telekom tarafından sağlanan bant genişliğinizin hız cinsinden ifadesi mbps dir. (Megabits per second) yani saniye başına düşen megabit anlamında kullanılır.
Bu değer satın aldığınız pakette yazar... Bu değer kadar hızda, modeminiz internetten aldığı veriyi evde size ulaştırır.

Sizin paketinizin 24 mbps hızında bir paket olduğunu varsayalım. Tivibu açtığınızda yaklaşık 8 mbps ini kullanır. Bu durumda tivibu dışında bilgisayar veya mobil cihazlarınızda internette gezmek veya dosya indirmek veya diğer işlerinizde kullanmak üzere size toplam bant genişliğinizden 16 mbps kalır.

Bunu bir musluktan akan suyun debisine benzetebilirsiniz. Musluga tek hortum takıp suyu açın. İçinden akan su miktarı yüksektir. Aparat yoluyla aynı musluğa çift hortum takarsanız musluktan akan suyu paylaştırmış olursunuz. Bu musluktan gelen suyun azaldığı anlamına gelmez. Sadece paylaştırmış oldugunuz anlamına gelir.

Kısacası tivibu internet hızınızı azaltır derken yanlış anlaşılmasın. Modeme ulaşan İnternet hızınız sabittir. Sadece tivibu açıkken diğer cihazlarınızdan internet erişiminiz bir miktar olumsuz yönde etkilenir. Bu da çok doğal bir sonuçtur.

Ha diyebilirsiniz ki ben bu tivibuya abonelik parası veriyorum. Internet Paketime 8 megabitlik bir takviye yapıp hızımın tivibu acıkkende aynı kalmasını sağlamalılar.. haklısınız... ancak malesef tüketiciyi bu denli düşünen bir telekomünikasyon firması görmedim. Yinede kafaya takmanız gereken bir durum yok. 24 mbps ve üstü paketlerde tivibu açıkken size yaklaşık 16 megabitlik bir hız alanı kalır ki bu da gündelik tüm işlemler için yeterlidir.

(Bu noktada internet hızı konusunda duyarlı arkadaşların tepkisini çekmek istemem. Vaktinin bir kısmını yurtdışında geçirmiş biri olarak internet hızı dünya ortalamasında çok gerilerde olduğumuzu biliyorum. Ülkemiz koşullarında bir değerlendirmede bulundum. Zira ülke ortalaması hafızam beni yanıltmıyorsa 8 mbps civarıdır)

Selamlar

V Çevrimdışı

vichy

Yeni Üye
14 Mar 2023
19
38
Merhaba Tivibu uydu kullanıyorum Tivibu ev internetli olana geçiş yaparsam görüntü daha net olurmu acaba sport F1 için şimdiden teaekkuler

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri