Termal Macun Ne Kadar Sürede Yenilenmelidir ?

4 Çevrimdışı

49UD8200

Yeni Üye
22 Ara 2019
14
2015'de aldığım lenovo laptop hala kendi macunu ile kullanıyorum ve sıcaklıklar bu şekilde:
anm3M4.png

İşlemci: İ5 4210U

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Kullandığım en eski bilgisayar Socket 478 Intel Pentium 4'tü. 3 GHz'lik Prescott mimarili işlemciydi.
Soba denebilecek kadar ısınıyordu. :hihi
valla bizdeki abartısız diyorum 2003 ten 2010 a kadar taş gibi çalıştı ama ekran kartı 2010 nun ortalarında vefat etti ondada 50 tl ye 256 mb ekran kartı koymuşlardı sonra ben remi 512 ye yükselttim :hihi:hihi:hihi:hihi az Gta vice oynazdık marıo felan hatta adam asma popülerdi o zamanlar bide gerçi eski oyunlar halen duruyor bir silah oyunu vardı sonlarda canavardan ateş çıkıyor oda efsaneydi kurşun yada ateş yiyince yüzü kan oluyordu adamın sanırım Doom 2yiydi oyunun adı :haha1:haha1:haha1
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

2015'de aldığım lenovo laptop hala kendi macunu ile kullanıyorum ve sıcaklıklar bu şekilde:
anm3M4.png

İşlemci: İ5 4210U
İşlemciyi zorlamadıkça bir problem olmaz bence
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

:) windows 98 de demo microsoft oyunlarını az oynamadım bende de vardı 32MB Ram bi kasa ama kullanmak nasip olmadı :)

Edit : ilk oynadığım oyunda ha burda :) ne günlerdi be
bu oyunu bir türlü çözemedim ya

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
101ce0bf74bc3b2f6.jpg
Termal Macununuzu Kullanıma bağlı olarak bilgisayarı çok sık kullanıyorsanız 6 ay normal kullanım varsa yılda bir kere yenilemenizi tavsiye ederim özellikle Ekran kartına ait termal macunu 2017in 8.ayında aldığım ekran kartım zira termal macun taş gibi en son bıçakla sökmek zorunda kaldım macunu aynı işlem işlemci ve anakart üzerinde bulunan çipset içinde geçerlidir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
101ce0bf74bc3b2f6.jpg
Termal Macununuzu Kullanıma bağlı olarak bilgisayarı çok sık kullanıyorsanız 6 ay normal kullanım varsa yılda bir kere yenilemenizi tavsiye ederim özellikle Ekran kartına ait termal macunu 2017in 8.ayında aldığım ekran kartım zira termal macun taş gibi en son bıçakla sökmek zorunda kaldım macunu aynı işlem işlemci ve anakart üzerinde bulunan çipset içinde geçerlidir.

Soğutucu bloğu çizmeden macunu kaldırmakta yarar var.
Bu şekilde bloğa zarar verdiğiniz takdirde eskisi gibi soğutmayabilir.
Düşük güçteki donanımlar için sorun olmayabilir ama güçlü donanımlarda mutlaka ısı sorunu yaşanacaktır.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Soğutucu bloğu çizmeden macunu kaldırmakta yarar var.
Bu şekilde bloğa zarar verdiğiniz takdirde eskisi gibi soğutmayabilir.
Düşük güçteki donanımlar için sorun olmayabilir ama güçlü donanımlarda mutlaka ısı sorunu yaşanacaktır.
Evet Doğrudur Arkadaşlar Atladığım bir bilgiyi Sevgili Dostum Umut Tamamladı :hihi :hihi

L Çevrimdışı

lordleos

Yeni Üye
4 Ara 2020
3
46
TDP değerine ve macun kalitesine göre değişir.
Normalde 4 yılda bir değişmesi idaeldir. Ama kalitesiz ve çok ısınan yapılarda yılda biş değişmelidir.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
TDP değerine ve macun kalitesine göre değişir.
Normalde 4 yılda bir değişmesi idaeldir. Ama kalitesiz ve çok ısınan yapılarda yılda biş değişmelidir.
Abi eski kasamda yıllarca kullandım 4 ten fazla en son ben değiştirdim dediğiniz çok doğru bu arada konuyu açalı bir sene olmuş dün kasamı söküp normal bakımını yaptım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri