Termal Macun Ne Kadar Sürede Yenilenmelidir ?

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Konu Başlığından Anlaşıldığı sevgili forum ailesi
Termal Macun Ne Kadar Sürede Yenilenmelidir ?

2017 ağustos ayında kendime sistem topladım o günden bugüne hiç termal macunu değiştirmedim bilgisayarı kullanım sürem nedir diğe soracaksanız

ayda bir iki bazen haftada 2 bazen 2 aydan fazla kapalı kalıyor ama her kullanım genelde 10 saat felan açık kalıyor zorluyacak işlemler yapmıyorum

geçen sene ocak ayınca söktüm kasayı çok hafif bir tozlanma vardı hafif nemli bezle tozunu aldım kasanın ekran kartını fanını temizledim psu ve işlemci fanına hava tuttum öyle temizledim tavsiyeleriniz nelerdir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Hocam cok prof bir makineniz yoksa değiştirmenize gerek yok zaten ışlemci de isi ile problem oldugunda bilgisayar kendini kapatır zarar görmez fakat oc yapmadıysanız bir problem cıkmaz

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
Koro96 Koro96 dostum, bu işin net bir süresi yok açıkçası. Macunun kalitesi, macunun ne kadar ısınıp soğuduğunun döngüsü ile ilgili bu süre.

Anlamanın kolay yolu var. Tabi soğutucun ve işlemcin ne bilmiyorum onu baştan söyleyeyim.

İlk zamanlar sıcaklıkların kaç dereceydi, şimdi kaç derece. Bunun karşılaştırmasını yapmak lazım. Hatırlamıyorum diyorsan da, şu an durum ne ona göre konuşabiliriz.

Aida64 veya MSI Afterburner gibi yazılımlarla sıcaklık takibi yapılabilir. İşlemcini ve üzerindeki soğutucuyu bize söylersen, sana macun yenileyip yenilememen gerektiğini söyleyebilirim.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Vala hocam benim eski pc yi parcaları ilk aldıgımda kurdum çerkirdekleri manuel açtım çekirdeğin birinde sıkıntı vardı sonra anakartın oto oc özelliğini gördüm öyle denedim 2 çekirdek 3.2ghz den 4 çekirdek 3ghz olarak 10 yıldır format hariç bakımsız kullanılıyor yigene verdim gta v orta ayarda oynuyor hala şans demekki bendeki?

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Koro96 Koro96 dostum, bu işin net bir süresi yok açıkçası. Macunun kalitesi, macunun ne kadar ısınıp soğuduğunun döngüsü ile ilgili bu süre.

Anlamanın kolay yolu var. Tabi soğutucun ve işlemcin ne bilmiyorum onu baştan söyleyeyim.

İlk zamanlar sıcaklıkların kaç dereceydi, şimdi kaç derece. Bunun karşılaştırmasını yapmak lazım. Hatırlamıyorum diyorsan da, şu an durum ne ona göre konuşabiliriz.

Aida64 veya MSI Afterburner gibi yazılımlarla sıcaklık takibi yapılabilir. İşlemcini ve üzerindeki soğutucuyu bize söylersen, sana macun yenileyip yenilememen gerektiğini söyleyebilirim.
işlemcim intel core i5 kardeşim fanımda intelin kendi verdiği fan sıcaklıklara bakmak benimde aklıma geldi bilgisayarı çalıştırayım o halde biosta yazıyor zaten termal macun iyi bir marka almıştım ama hatırlamıyorum tam olarak ne marka aldım.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hocam cok prof bir makineniz yoksa değiştirmenize gerek yok zaten ışlemci de isi ile problem oldugunda bilgisayar kendini kapatır zarar görmez fakat oc yapmadıysanız bir problem cıkmaz
biz o vakte kadar beklemeyiz hocam niye bilgisayar bizi uyarsın ki işlemcinin ömründen yiyelim.

Vala hocam benim eski pc yi parcaları ilk aldıgımda kurdum çerkirdekleri manuel açtım çekirdeğin birinde sıkıntı vardı sonra anakartın oto oc özelliğini gördüm öyle denedim 2 çekirdek 3.2ghz den 4 çekirdek 3ghz olarak 10 yıldır format hariç bakımsız kullanılıyor yigene verdim gta v orta ayarda oynuyor hala şans demekki bendeki?
BENİM eski kasada 6 yıl kalmıştı termal macun söktüğümde taş gibi olmuştu:clap2

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
işlemcim intel core i5 kardeşim fanımda intelin kendi verdiği fan sıcaklıklara bakmak benimde aklıma geldi bilgisayarı çalıştırayım o halde biosta yazıyor zaten termal macun iyi bir marka almıştım ama hatırlamıyorum tam olarak ne marka aldım.

BIOS'da boşta çalışırken gözlemleyebilirsiniz hocam. Ama onun da bize bir katkısı olur. Boşta 60-70 derecede çalışıyorsa, macun yenileme vakti gelmiş denilebilir.
Tabi heatsink'de toz dolmuş olabilir. Ona bakmakta yarar var.

İşlemciniz İ5 ama hangi modeli? Core serisi yıllardır var. Hangisi olduğunu bilmek daha faydalı olur. :hihi

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Macun kalıtelıyse 5 yıl ucuzsa 2-3 yılda yenılemekte fayda var.
Kalitesiz bişey almam ahmet kardeşim.

BIOS'da boşta çalışırken gözlemleyebilirsiniz hocam. Ama onun da bize bir katkısı olur. Boşta 60-70 derecede çalışıyorsa, macun yenileme vakti gelmiş denilebilir.
Tabi heatsink'de toz dolmuş olabilir. Ona bakmakta yarar var.

İşlemciniz İ5 ama hangi modeli? Core serisi yıllardır var. Hangisi olduğunu bilmek daha faydalı olur. :hihi
bakmak lazım pcye gidince bakarım artık sağolasın dostum benim iyiki varsın.:ok

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Yenileme vakti geldiyse, şimdilerde biraz pahalı ama, Cooler Master Mastergel Maker düşünebilirsin.
Onun haricinde Arctic firmasının da macunlarına bakılabilir.
En kötü Zalman alınabilir. :hihi
Valla Bir marka almıştım yıllardır kullanıyorum

Ben hala DDR2 RAM kullanıyorum aldığım ilk bilgisayarım ah bu eskiye olan aşkım ah :)
Benim ilk bilgisayarım DDR di 2003 yılından 2010 a kadar kullanmıştım :hihi:hihi
MSI 8454 E anakart

DDR 256 MB Ram

64 MB Ekran Kartı

300 Watt PSU

İntel Pentium 2.00 GHZ işlemci ahh ahh be ağlıyasım geldi

SP kasa beyaz windows 95 işletim sistemi

MUFIT Çevrimdışı

MUFIT 

Aktif Üye
6 Mar 2019
71
29

Benim ilk bilgisayarım DDR di 2003 yılından 2010 a kadar kullanmıştım :hihi:hihi
MSI 8454 E anakart

DDR 256 MB Ram

64 MB Ekran Kartı

300 Watt PSU

:) windows 98 de demo microsoft oyunlarını az oynamadım bende de vardı 32MB Ram bi kasa ama kullanmak nasip olmadı :)

Edit : ilk oynadığım oyunda ha burda :) ne günlerdi be

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619

MSI 8454 E anakart

DDR 256 MB Ram

64 MB Ekran Kartı

300 Watt PSU

Kullandığım en eski bilgisayar Socket 478 Intel Pentium 4'tü. 3 GHz'lik Prescott mimarili işlemciydi.
Soba denebilecek kadar ısınıyordu. :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri