televizyonlarda bulunan cekirdek sayilari

sputnik Çevrimdışı

sputnik

Yeni Üye
28 May 2018
8
39
Yeni televizyon arayışı içerisindeyim. İşlemci sayilarilarina baktığımda 2 ile 4 arası değişmektedir.

Kagit üzerinde alt modelde 4 varken üst modelde 2 gözükebilir.

Gene böyle araştırırken bir teknoloji mağazasında arkadaş konu ile bilgilendirme yaptı. Tüm cihazlarda 4 çekirdek bulunurmus. 2si görüntü 2si işlemciye ayrilirmis. Kağıt üzerinde böyle sasirtmalar olabilirmiş.

Konu ile ilgili bilgisi olan var ise yardımcı olabilir mı?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Öyle birşey olduğunu zannetmiyorum. O arkadaş 2 çekirdek ürünü size satmaya çalışıyor olmasın?:alala
Ki çekirdek sayısı yüksek olsa bile bu doğrudan performans artışına işaret etmez.

sputnik Çevrimdışı

sputnik

Yeni Üye
28 May 2018
8
39
Öyle birşey olduğunu zannetmiyorum. O arkadaş 2 çekirdek ürünü size satmaya çalışıyor olmasın?:alala
Ki çekirdek sayısı yüksek olsa bile bu doğrudan performans artışına işaret etmez.

Valla bende anlamadım. Kafam karıştı iyice. Bilen birinin yorumu lazım. Doğru mu yanlış mı diye.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,220
yaw kardeşim leblebi-çekirdeği filan bırakın bir kenara şimdi,nelerle uğraşıyorsunuz veya kimler neyi anlatıyor
hiç anlamıyorum,Satıcılar alem zaten,Üreticilerin bilgilerinin de çoğu ya hileli ya da sallama aynen!

iyi de koskoca Sony veya LG filan "sallarmı"?? hem de öyle bir sallıyor ki aklınız şaşar!

Çekirdek veya resim işleme sanatı v.s nedir;bunun örneği veya mektebi Pioneer dir:ok gerçi şimdi yoklar çünkü
Dükkan kapattılar ama bugün hala bu konuda Pio yu da geçen yoktur!

Heriflerin çekirdeği "2" idi örneğin,iyi de ne olacak şimdi?? en iyisi hala bu dur!

"Resim kalitesi" nedir veya doğru resim üretimi nedir işte bunların cevabı Pio dur!

bugün birisi çıksa da bende 55 tane çekirdek var dese ne yazar?
hangi panelmiş bu ayrıca! yaw piyas da adam gibi tma doğru resim üreten panel yok ki siz neden çekirdeği
filan karıştırıyorsunuz şimdi kaldı ki zerre kadar da alakası yoktur!

takılmayın bunlar şimdi gidin panelin görüntüsüne bakın öncelikle!
ama DH denen sallacıların sitesine de sakın bakmayın adamın aklını alır orası uyarayım!

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Çekirdek sayısı önemlidir de, Nasıl bir bölünmeden bahsettiğimiz daha çok önemlidir.

Örnek vereyim size;

Aynı özeliklere sahip bir işlemcinin tek çekirdek, çift çekirdek, dört çekirdek hallerini düşünün. Kapasite aynı, donanım aynı, ancak bir bütün yerine 4 çeyrek yapmışsınız.

112233-jpg.jpg

Buradaki handikap şu, çekirdeklerin birisi ses, diğeri görüntü, diğeri smart, diğeri hdr wcg abc abs hava yastığı vs için çalışıyor olsun. 1000hz lik gücü 4 e böldünüz, çekirdek başına 250hz kaldı, üstüne düşen görevi 250hz lik kadar yaptı.

Sorun var mı? Yok.

Pski bu 2 veya 4 çekirdek işlemcilerden evvel biz ne kullanıyorduk?

Tek çekirdek işlemci

Peki o zaman hem ses hem görüntü hem smart hem de hdr wcg bıdı bıdı için yine aynı işlemci aynı işi yapmıyormuydu? yapıyordu, o zaman Can abinin dediği gibi biz SÖYLEM olan çekirdek sayısından ziyade donanımın gerçek performansına bakmalıyız. Tek çekirdek 2000hz işlemciyi, 4 çekirdek 1000hz işlemciye tercih ederim ben açıkçası.

Lakin 4K ürünlerin %90 ının da 4 çekirdek diye pazarlandığı aşikar onu da eklemek isterim.

Pazarlama stratejisi olan isimlendirme kandırmacalarına kafanızı takmayın lütfen.

Madem bu işlemci sayısı yazanlar bu kadar babayiğit, oraya 4 Çekirdek işlemci yazıp geçeceklerine 4x Kryo 385 Gold (A75 derivative) @ 2.8GHz 4x256KB L2 yazsınlar da görelim :ok

Var mı yazan? Yok.
Ne yazıyorlar? 2 çekirdek, 4 çekirdek.

Geçiniz :kiskis

Can abiye katılıyorum, kağıt üzeri verilere takılı kalmayınız lütfen satın alacağınız tv yi canlı canlı görünüz test ediniz :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt