Televizyonda görüntüdeki yatay titremenin çözümü nedir?

K Çevrimdışı

-kasirga-

Yeni Üye
9 Kas 2020
2
Merhaba,
49PUS7002/62 model Phillips televizyonum var. Garantisi 2 yıldı, 3. yılında bozuldu. Televizyonu açtıktan bir süre sonra görüntü yatayda titremeye başlıyor. Yetkili servise teslim ettim. Önce sorunun anakarttan olduğu, 800TL civarı bir masrafı olduğu söylendi. Sonrasında daha detaylı incelenebilmesi için ana merkeze gönderildiği, panelin de değişmesi gerektiği ve bunun 2000TL civarı bir masrafı olduğu söylendi. Toplamda 2800TL ediyor, dolar kurunu görmezden gelirsek bu neredeyse televizyonun zamanında alındığı fiyata yakın bir ücret. Tamir ettirsem tekrar bozulmayacağının garantisi yok diye düşündüm ve tamir ettirmedim, televizyonu geri istedim. Şimdi kapalı halde evde duruyor.

İlk sormak istediğim soru, televizyonu başka bir yere göstermeli miyim? Televizyonun umudu yok dersek, bu televizyondan nasıl kurtulmalıyım? Merak ediyorum bozuk hali para eder mi parçaları sebebiyle, yoksa direk elektronik atıklarla ilgilenen bir kuruma mı bağışlanmalı.

İkinci sorum ise, 10 yıl öyle ya da böyle dayanması beklenen bir ürünün 3. yılında böyle bir miktarda masraf çıkarması üzücü oldu. Bir sonraki TV alışverişimde ek garanti süresi imkanı sunulursa düşünmeli miyim?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bir defa bu kadar bilinen bir arıza için servisin anakart teşhisi koyması ya tam bir cehalet ya da tam bir çakallıktır. (Sizin tv den bir parça lazımdır vs)

Panel arızalarında tv nin kalitesi, yaşı, arıza geçmişi, müdahale görüp görmediği gibi durumlara odaklanıp ona göre karar veriyoruz.

Sizin durumda o tv böyle bir artniyet ile servise gitmişse artık tamir ettirsek mi diye düşünürüm ister istemez.

Yatay titreme arızası ASLA ve KAT-A anakartdan yapmaz. Size YALAN söylüyorlar o tv ye sadece panel değişikliği gerekir o kadar.

TV arka kapak etiketini paylaşın gerçek panel fiyatını da verelim size.

S Çevrimdışı

sslymnn

Yeni Üye
9 Kas 2020
3
32
Bir defa bu kadar bilinen bir arıza için servisin anakart teşhisi koyması ya tam bir cehalet ya da tam bir çakallıktır. (Sizin tv den bir parça lazımdır vs)

Panel arızalarında tv nin kalitesi, yaşı, arıza geçmişi, müdahale görüp görmediği gibi durumlara odaklanıp ona göre karar veriyoruz.

Sizin durumda o tv böyle bir artniyet ile servise gitmişse artık tamir ettirsek mi diye düşünürüm ister istemez.

Yatay titreme arızası ASLA ve KAT-A anakartdan yapmaz. Size YALAN söylüyorlar o tv ye sadece panel değişikliği gerekir o kadar.

Aynı şey şuan benimde başıma geldi , lg marka 49uh610v marka tv min ekranında yatay çizgiler var ve titriyor , 49 inç 123 ekran , çoğu yere sordum , 850-900 tl dediler , hatta olmaz ise 2000 i bulacak

imaged4315e9b2e05e5ea.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

A Adem Helvacı yardımcı olur musunuz

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Aynı şey şuan benimde başıma geldi , lg marka 49uh610v marka tv min ekranında yatay çizgiler var ve titriyor , 49 inç 123 ekran , çoğu yere sordum , 850-900 tl dediler , hatta olmaz ise 2000 i bulacak

imaged4315e9b2e05e5ea.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

A Adem Helvacı yardımcı olur musunuz
850 900tl diyenler bant yöntemi uyguluyorlar ki bunun nasıl yapıldığını açıkladım videoda .

Ancak eğer panel içten kesik ise opencell değişikliği dışında çözüm olmaz. Bunun için de gerçek fiyat öğrenmek adına arka kapak etiketi paylaşırsanız bakabiliriz.

Panel değiştirmenin ne derece mantıklı olduğuna dair görüşlerim ise şu videoda.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591

Başlığı görür görmez panel arızası dedim yazışmayı okuyup anakart hikayesini görünce teşhiste bulunana argo yazılar yazacaktım vaz geçtim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Başlığı görür görmez panel arızası dedim yazışmayı okuyup anakart hikayesini görünce teşhiste bulunana argo yazılar yazacaktım vaz geçtim.

Usta bana göre anakart lazımdı bunlara. Muhtemelen tamirli anakart ile bu arkadaşımızın anakart arasında bir yer değişimi olmuş dahi olabilir.

(Kimsenin günahını almayalım ancak ilkokul çocuklarının dahi bildiği arızayı ''Anakart'' boyutuna getirmelerinin başka açıklaması yok bana göre.

K Çevrimdışı

-kasirga-

Yeni Üye
9 Kas 2020
2
Teşekkürler ilginiz için. Panel değişimi gerektiğini duyunca zaten ben de mantıklı olmadığını düşündüm. Takacakları panele belki kısa süre garanti verirler, sonrasında yine bozulma olasılığı var. O ücretin üzerine koyup yeni televizyon almak daha mantıklı gibi. Ki 3. senesinde bu sorun çıkınca, insan markaya olan güvenini de kaybediyor.

TV'nin arkasından resmi de çekebildiğim zaman ileteyim buradan. Model bilgisi dışında hangi bilgiler lazım?

Markalar video serinizi de izledim, Phillips'in sıfır yedek parça değiştirmediğini duyunca bahsettiğiniz olasılık benim de aklıma geldi. Servisten gelenin gidenle aynı olduğuna emin olamıyor insan. Ama her giden parçayla gelen parçayı kontrol edebilmek de zor diye düşünüyorum.

Adamların günahlarını da almak istemem, belki ben yanlış hatırlıyorumdur. Olayın üzerinden yaklaşık 1 ay geçti. Anakart değil de panel kontrolü ile ilgili bir başka kart da olabilir (eğer öyle bir kart varsa ve 800 küsür TL değerindeyse), ama açıkcası pek hakim değilim TV mimarisine. Benim hafızamda anakart diye kalmış.

Ve son olarak, eğer bozuk bir TV'nun tamiri düşünülmüyorsa, bu televizyondan nasıl kurtulmak gerekir? :)

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
Teşekkürler ilginiz için. Panel değişimi gerektiğini duyunca zaten ben de mantıklı olmadığını düşündüm. Takacakları panele belki kısa süre garanti verirler, sonrasında yine bozulma olasılığı var. O ücretin üzerine koyup yeni televizyon almak daha mantıklı gibi. Ki 3. senesinde bu sorun çıkınca, insan markaya olan güvenini de kaybediyor.

TV'nin arkasından resmi de çekebildiğim zaman ileteyim buradan. Model bilgisi dışında hangi bilgiler lazım?

Markalar video serinizi de izledim, Phillips'in sıfır yedek parça değiştirmediğini duyunca bahsettiğiniz olasılık benim de aklıma geldi. Servisten gelenin gidenle aynı olduğuna emin olamıyor insan. Ama her giden parçayla gelen parçayı kontrol edebilmek de zor diye düşünüyorum.

Adamların günahlarını da almak istemem, belki ben yanlış hatırlıyorumdur. Olayın üzerinden yaklaşık 1 ay geçti. Anakart değil de panel kontrolü ile ilgili bir başka kart da olabilir (eğer öyle bir kart varsa ve 800 küsür TL değerindeyse), ama açıkcası pek hakim değilim TV mimarisine. Benim hafızamda anakart diye kalmış.

Ve son olarak, eğer bozuk bir TV'nun tamiri düşünülmüyorsa, bu televizyondan nasıl kurtulmak gerekir? :)
Paneli arızalı veya kırık olan tv leri içerisindeki kartları kullanmak için 50 - 100 Liraya alan elektronikçiler var.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Anakart dışında panelde sorun olmasını düşündürecek tek olasılık TCON kartıdır ve onların da fiyatı kabaca 200tl dolayındadır.

Sizin yapmanız gereken şu.

TV nin sağlam olan bölümlerini fotoğraflayıp, tv modeli ile birlikte satışa çıkartmak. Olabildiğince kaynak olmasını sağlayıp yeni tv bütçesine eklemek.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt