Televizyon, oyun konsolunu açıyor

E Çevrimdışı

Exodia

Aktif Üye
24 Eki 2019
79
24
Herkese merhaba sevgili tavsiye formu sakinleri

Hi-Level 49uhl650 model tv ve ps4 pro sahibiyim. Tv nin hdmi 1 girişine tv+, hdmi 2 girişine konsol bağlı. Oyun oynamak istediğim zaman hdmi 2(PlayStation olarak gözüküyor) yi seçtiğim anda konsol otomatik olarak açılıyor. Herhangi bir tuşa basmadan direk tv sinyali yolluyor ve konsol açılıyor. Başta bu iyi bişey sanmıştım fakat oyun oynamayı bitirip, konsolu kapattıktan sonra hdmı 1 i seçmeden tv yi kapatırsam. Kumandadan açma tuşuna basınca otomatik olarak hem tv hem de ps4 açılıyor. Tv ayarlarından bir çözüm bulamadım veya var da ben görmedim yardımcı olabilir misiniz sütekli konsol açıp kapamaktan sıkıldım. Hadi evdeyken sıkıntı değil de evde olmadığım zaman ailemden birisi de açabilir yanlışlıkla. Yardımlarınızı bekliyorum

akınocak Çevrimdışı

akınocak 

Yeni Üye
11 Tem 2020
11
41
Oyun konsolunu hdmı arc girişine takmışsınız muhtemelen, farklı bir hdmı girişine takarsanız bir birine komut veremez ve açamaz.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
512
Benim bildiğim de ARC tv ye bağlı ses sistemi gibi aygıtları tek kumanda ile ses kontrolünü sağlamak için kullanılıyor.

CEC te hdmi ile bağlı aygıtları otomatik olarak kapatıp açmak için kullanılıyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Benim bildiğim de ARC tv ye bağlı ses sistemi gibi aygıtları tek kumanda ile ses kontrolünü sağlamak için kullanılıyor.

CEC te hdmi ile bağlı aygıtları otomatik olarak kapatıp açmak için kullanılıyor.

Yanlış.
ARC sadece SES aktarır.
CEC cihazları tek kumandadan kontrol etmek içindir.

akınocak Çevrimdışı

akınocak 

Yeni Üye
11 Tem 2020
11
41
Genelde arc ve cec aynı hdmı girişinde bulunduğu için ve arçelik beko gurubunda o girişte hdmı arc yazdığı için öyle tarifte bulundum. Arkadaşın tv modelinin menü bölümüne hakim olmadığım için hdmı girişi değişikliği önerisinde bulundum, kafa karışıklığına neden olduysam kusuruma bakmasın.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Bey merhaba, vestel 49 ud 8200 ile octagon sf 2028 in hdmi cec ayarını nasıl yapıyoruz?Tv de cec açık yaptım ama, uydu alıcının kumandası tv yi kapatıp açmıyor.

CEC öyle olmaz.
CEC TV kumandası ile işlev görür.
Benim bildiğim bu.
Yani kaynak cihazın kumandası ile onu yapabiliyor muyuz bilmiyorum, öyle bir şey görmedim açıkçası.
TV kumandası ile uydu alıcısını yönetirsiniz, o da ne kadar uyumlu olursa.
Genelde ses aç kapa, on-off gibi kontroller yapılır.

S Çevrimdışı

SONKULLANICI

Aktif Üye
16 Nis 2019
234
64
CEC öyle olmaz.
CEC TV kumandası ile işlev görür.
Benim bildiğim bu.
Yani kaynak cihazın kumandası ile onu yapabiliyor muyuz bilmiyorum, öyle bir şey görmedim açıkçası.
TV kumandası ile uydu alıcısını yönetirsiniz, o da ne kadar uyumlu olursa.
Genelde ses aç kapa, on-off gibi kontroller yapılır.
Onu da denedim ama , bir hareket olmadı. Yani tv kumandası da uydu alıcıyı kapatmadı.

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Bu CEC ile ilgili iki sorum olacak.

Hdmi çıkışına sahip tüm aygıtlar bi-directional haberleşmeye sahip mi? Hdmi 1.0 versiyonundan beri CEC'i destekliyor görünüyor. Peki 50TL'lik, hdmi çıkışına sahip bir cihazın alt yapısı CEC'i destekler yapıda mı üretilmektedir?

CEC sisteminde ortak bir karara bağlanmış bir ses artırma-azaltma kodu yada on-off için ortak bir data belirlenmiş olması gerekiyor değil mi? Yoksa milyonlarca cihazın kaçını kontrol edebilecek?

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu CEC ile ilgili iki sorum olacak.

Hdmi çıkışına sahip tüm aygıtlar bi-directional haberleşmeye sahip mi? Hdmi 1.0 versiyonundan beri CEC'i destekliyor görünüyor. Peki 50TL'lik, hdmi çıkışına sahip bir cihazın alt yapısı CEC'i destekler yapıda mı üretilmektedir?

CEC sisteminde ortak bir karara bağlanmış bir ses artırma-azaltma kodu yada on-off için ortak bir data belirlenmiş olması gerekiyor değil mi? Yoksa milyonlarca cihazın kaçını kontrol edebilecek?

O işin arka planını bilmiyorum maalesef. Şunu diyebilirim, CEC destekli Panasonic ev sinema sistemini Samsung Tizen sistemli TV'ye takmıştık, açma kapama-ses ayarı dışında pek bir şey kontrol edememiştik. Daha çok temel şeyleri kontrol etmede işe yarıyor muhtemelen.

50 liralık cihazda CEC falan beklemeyin zaten. :kiskis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt