Televizyon dahili görüntü/ses oynatici neden daha farkli görüntü veriyor

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Baslik biraz karisik oldu detaya girelim ( umarim konuyu bu sefer fazla dagitmam:bilmiyom)
ayni görüntü dosyasini tv nin kendi yazilimi üzerinden yada bilgisayar üzerinden actigimda sonuclar farkli oluyor.
genelde hdr özellikli 4k icerikler izlesemde bu fark her görüntü dosyasinda fark ediliyor, tv üzerinden direkt acilmis dosyalar da görüntü daha kaliteli görünüyor ( yada bana öyle geliyor)

buraya 2 örnek ekliyim görüntüler game of thrones 4k hdr icerik telefonla cekildigi icin orjinalden farkli görünüyor fakat farki ayirt edebilirsiniz

pc de acilmis hdr destekli madvr decoderin sagladigi görüntü

22222222222226c9b2cbd4a14834.jpg

ag baglantisi üzerinden tv ile direkt oynatilan görüntü

33333333.jpg

normalde renkler tv de daha canli hdr uygulamasi daha basarili sagdaki agacin dibindeki calilara bakarsaniz farki ayirt edebilirsiniz
fotograf telefonla cekildigi icin renk farkiliklarina takilmayin büyük resme odaklanin:deli

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Anlattığınla fotoğraf öyle farklı şeyler anlatıyor ki, kamera keşke odaklamayı yapabilseymiş. :hihi
Bunun bence 2 farklı nedeni var, birincisi decoding diğeri de donanım ivmelendirme ile ilgili parametreler olsa gerek.
Yani o TV'de resim işleyen çipin kodlaması ile, bilgisayarda resim işleyen çipin kodlaması bambaşka.
Bir de TV'nin görüntü ayarları da buna etki ediyor olabilir.
TV'den tüm geliştirmeleri kapatın, sonra tekrar karşılaştırın derim.

Çok sevdiğim MPC-HC'nin geliştiricisi aylar önce geliştirmeyi bırakmıştı, şimdilerde bir başkası devam ettiriyormuş mesela;

Ben çok detay kurcalamayı bıraktığım için, öyle de bir panelim olmadığı için, bu konulara kafa yormuyorum.
Çalışsın yeter kafasında hareket ediyorum.

Şimdi bu tarz konularda PC cephesi neden birkaç geliştiricinin veya meraklının eline bakıyor, çünkü talep az, çünkü yapımcı korsan sevmiyor vs vs.

Yapımcı filmi Netflix'e veya fiziksel medya ile dağıtmayı tercih ediyor.
E bütçen varsa alırsın iyi bir TV, iyi bir Blu-ray oynatıcı, iyi bir AVR vs.
Takarsın filmi, basarsın oynat tuşuna ve izlersin.

Sektörün tüketiciden istediği bence bu.

Bu farkı, sanırım konuyu sen açmıştın yine, tarayıcılarda da görmüştük.
Geliştirici talep en çok neyde varsa ona göre hareket ediyor veya bu konuyu çalışan ürünü bozmamak adına irdelemiyor vs.

Bu da böyle bir mesele.
Yazılım sürümü, driver sürümü, donanım modelinin bile etki edebileceği bir konu.
Tıpkı oyun performansı gibi.

Bence buna takılma şimdilik. :hihi
Bir gün yazılımı geliştirenler buna el atar ve değiştirebilirlerse, aynı manzara orada da alınır.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Anlattığınla fotoğraf öyle farklı şeyler anlatıyor ki, kamera keşke odaklamayı yapabilseymiş. :hihi
Bunun bence 2 farklı nedeni var, birincisi decoding diğeri de donanım ivmelendirme ile ilgili parametreler olsa gerek.
Yani o TV'de resim işleyen çipin kodlaması ile, bilgisayarda resim işleyen çipin kodlaması bambaşka.
Bir de TV'nin görüntü ayarları da buna etki ediyor olabilir.
TV'den tüm geliştirmeleri kapatın, sonra tekrar karşılaştırın derim.

Çok sevdiğim MPC-HC'nin geliştiricisi aylar önce geliştirmeyi bırakmıştı, şimdilerde bir başkası devam ettiriyormuş mesela;

Ben çok detay kurcalamayı bıraktığım için, öyle de bir panelim olmadığı için, bu konulara kafa yormuyorum.
Çalışsın yeter kafasında hareket ediyorum.

Şimdi bu tarz konularda PC cephesi neden birkaç geliştiricinin veya meraklının eline bakıyor, çünkü talep az, çünkü yapımcı korsan sevmiyor vs vs.

Yapımcı filmi Netflix'e veya fiziksel medya ile dağıtmayı tercih ediyor.
E bütçen varsa alırsın iyi bir TV, iyi bir Blu-ray oynatıcı, iyi bir AVR vs.
Takarsın filmi, basarsın oynat tuşuna ve izlersin.

Sektörün tüketiciden istediği bence bu.

Bu farkı, sanırım konuyu sen açmıştın yine, tarayıcılarda da görmüştük.
Geliştirici talep en çok neyde varsa ona göre hareket ediyor veya bu konuyu çalışan ürünü bozmamak adına irdelemiyor vs.

Bu da böyle bir mesele.
Yazılım sürümü, driver sürümü, donanım modelinin bile etki edebileceği bir konu.
Tıpkı oyun performansı gibi.

Bence buna takılma şimdilik. :hihi
Bir gün yazılımı geliştirenler buna el atar ve değiştirebilirlerse, aynı manzara orada da alınır.
ben olayin yazilimsal degil donanimsal oldugunu tahmin ediyorum teknik bilgi verbilecek birisi vardir belki diye konuyu actim :tara
daha farkli konularda video konusunda az cok bilgim oldugunu belirtmistim bunu söylememin sebebi yazilim konusunda cok farkli yazilimlar ve ayarlar denedim fakat tv de görüntü daha aydinlik, daha net ve renkler daha canli gorunuyor yazilimsal veri isleme yerine donanimsal (software decoding & hardware decoding ) farki oldugunu düsünüyorum ama bu yazilimla neden yapilamiyor onu anlamiyorum bu konu vesilesiyle imkani olanlar farki deneyerek görebilir diyor filmleri tv den direkt oynatmanizi tavsiye ediyorum :durt

mpc benimde pc de kullandigim yegane video oynatici basit pratik ve islevselligi yüksek :krotey
son olarak korsan hareketi engellenemez yasasin torrent diyorum :tara:tara

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
QLED panel ama bir Blu-ray filme para verme, aşk olsun. :hihi

Şaka bir yana ortada donanım farkı var ama donanımı işleten yazılım da farklı.
prensip olarak dijital seylere para vermiyorum hayatim boyunca sadece 1 tek cd ye para verdim o da hic parayla cd almadim demiyim diye dandik bir oyun vardi 1 euro ya kabini kullanmak icin aldim :deli

sadece izledigim filmlerin orjinaline para vermis olsaydim herhalde 200 tv parasi vermis olurdum :tara

2008 den beri imdb de hesabim var izledigim filmleri "izlediklerim" ismiyle olusturdugum listeye ekliyorum cünkü cogu zaman filmin sonunda cast yazilari akmaya basladiginda fark ediyorum ben bu filmi izlemistim diye :haha

üsenip eklemedigim bir cok film olmasina ragmen su an ki durum

uhd olarak izleyip uhd listesine ekledigim filmler 35 adet en az 3 kati da eklemedigim vardir
1251 adet izledigim filmler listesine eklenenler en az 3 kati da onun vardir bu listedekilerin cogu full bluray olarak izlendi ortalama 5 euro desek her birini 6250 euro yapiyor o paraya araba alirim:krotey

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt