Teknosa outlet tv alınır mı?

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Teşhir ürünlerini inceleyen tayfayı bir görseniz.Teşhir ürünü alınır ama iyice incelemek lazım.Hatta o zaman bile gözden kaçırdığınız detaylar olabiliyor.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
risk heyecan uğraş istiyorsanız , artısı ve eksisi ile araştırıp . ( 2 el deyip ) niyetine .
yoksa 1 el ( sıfır ) gözü ile bakarsanız uykularınız kaçabilir ..
bence riske gerek yok .

hiç bir firma kazanmadan ürün vermez . elden çıkarma taktiği .

man-magnifying-glass.jpg

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Altunf 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
99
30
Vazgeçtim arkadaşlar zaten indirim de bitti şu anki fiyatları o riske değmez. Ancak 3 bine kadar 49-50 inç güzel bir tv bulamıyorum kafayı sıyıracağım artık :(

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Vazgeçtim arkadaşlar zaten indirim de bitti şu anki fiyatları o riske değmez. Ancak 3 bine kadar 49-50 inç güzel bir tv bulamıyorum kafayı sıyıracağım artık :(

etkimiz oldu mu ? bilmiyorum outlet ürünleri yazımız !!!
bence tv alıp kafa sıyırmak kötü değil mi ?
iyi çıkar kötü çıkar bilmem psikolojik uykuların kaçması ( sağlık sorunu )
para verip sağlığından olmak .

başıma gelen durum .
marketin birinde günledir satılmayan bir sıfır ürün vardı her markete gidişte alayım mı almayayım mı diye hesap yapıyorum
bu sefer % 99.9 almaya karar verdim iyice inceledim olduğu yerde bıraktım bir de ekmek alayım dedim 1 dk sonra döndüğümde biri satın almış sevindim
her gün ürünü alayım almayayım mı diye dediğim stresim geçti ( kafayı takma ) niye alamadım diye stres yapmadım .
ALLAH'ın izni ile , her şeyin hayırlısı .

diğer bir forum yazısı
Outlet alırsan sende "out" olabilirsin .

Outlet demek ürün satın alınmış fakat sonra iade edilmiş(beğenilmediğinden v.b ) ,ya da vitrinde sergilemek amacıyla kullanılmış, veya içinki bir aksesuarı kaybolmuş, kutusu sıfır diye satılamayacak gibi hasarlanmış ürünlere denir. Bir nevi ikinci el ürün.

outlet üünü alabiliisiniz de diyen var . ( kafayı takmayan kesim diyebiliriz )

kendiize test yapalım .

outlet ürünü oluşturalım

bir ürün aldınız beğenmediniz geri vermek istediniz verdiniz . ( geri vermeniz sorunsuz olsun )
iade durumu : beğenerek aldığınız ürünü , üründe sorun hissetmeden hiç kimse geri vermek istemezsiniz . ( mantık )
çok özel drumlar haricinde .
normal ürünün outlet ürüne düşmesi oluşumunda kafamızda belirleyelim .
başkasının kafasına yatmayan bu ürünü siz almak ( outlet ürünü ) istiyorsunuz .
diyelim kendiniz bu ürünü geri verdiniz düşük fiyata alırmısınız ?

sonuç : karar sizin !!!

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,221
Sürekli aynı hatalı mesajlar yazılıyor,ben dışarı dan örnekler vererek anlatmaya çalıştım

Bakınız "Türk işi" diye bir şey vardır gündelik yaşam da!

Siz şimdi işin "Türk işi" kısmın dan bahsediyorsanız ki öyle olduğunu kabul edeceğiz
bu ülke de yaşadığımız için,o zaman kafanıza göre takılın

"Outlet" nedir?
bir kere bu olay TR de bilinmiyor ki,ya da uygulanan şekliyle olaya bakarsanız o zamanda
zaten işin içinde her türlü "numara" nın olduğunu anlarsınız,haliyle huylanırsınız veya
hiç ilgilenmezsiniz bile!

Outlet ve benzeri yabancı kelimeleri aldık ama bünyemiz de bunları ""Türk işine"" çevirdik

Ayrıca outlet derken ne varsa içine kattık ki bu da külliyen yalnış!
Bir dünya TV merkeze veya servislere v.s dönerek işlem yapılıp ki bunlar genel de sıfır
satılan ürünlerdir ve orada bir şekilde tamir-değişim v.s yapılarak yeniden satışa çıkar
bu da çok normaldir ve tüm dünya da aynen böyle yapılıyor!

Sonra bu ürünler haliyle yeniden satılır,ama bu defa ciddi ucuz bir paraya,biz deki gibi outlet yaz
(başına ne geldği belli olmayan TV ye) sonra da komik bir indirimle yeniden sat!,

Kaldı ki bunun adına zaten "outlet" denmez,"re-furbished" denir(nedir bu kelimenin biz deki karşılığı??)
Amerikalıların bulduğu ama orada düzgün şekilde namusluca işleyen bir sistem olarak çıktı ve
Garantileri de genel de 1yıl,duruma göre de 6ay olarak satılır ciddi UCUZ paraya tabi ki!

Satanı ararsanız hatta adam daha satmadan,yapılan işlemi de yazar!!

Bizde de bunlar yapılıyor ama herşey gizli saklı ve adına da OUTLET deniyor! ama değil

Bu arada bu tür ticaretin de yapılabilmesi adına kanunlar da çok ciddi maddeler vardır!
yani işi çakallığa-uyanıklığa sevkedecek v.s işlere geçit yoktur!

TR de ise bu konuda çok ciddi boşluklar vardır,kaldı ki bu hale gelmiş bir TV de zaten
olması gereken düşük fiyatlara filan da gelmiyor laf aramızda,ya da gelse bile tesadüfi
olarak olabiliyor!

++

Toparlarsam,bu iş TR "sakat" hele hele net den almak daha da sakat amma velakin
satıcı firma da düzgün bir geri iade zihniyeti ve ahlakı ve de uygulama kolaylığı varsa
ne ala,zira malı bir şekilde geri gönderme durumunn da başınız ağrımaz!

Ben tavsiye etmem,net olayını adına her ne diyorlarsa gari,almayın!

Net den satış yapan bazı bildiğiniz firmalar da ben arada bazı TV ler için "re-furbished"
kelimesini de aynen görmekteyim(çok az da olsa var)

geçen bir TV için bu ibareyi gördüm(firma adını vermiyorum,Markanın da vermiyorum!)
hemen mesaj attım satıcıya ve iki şey sordum

1-fiyat hala çok pahalı,son ne olur?
2-hangi işlem yapıldı TV ye(servis olarak)?

cevap gelmedi!!!

normal de fiyat istediğim gibi olsaydı,yapılan işlem bilgisi de verilseydi,kesin alıyordum
baktım hala bir sorun varsa da 14 günlük süreyi kullanıp geri iade ederim diye düşündüm...

++

Son aldığım TV ise "teşhir" di 5bin KM de üstelik! ancak Vatan bunu farklı sattı,ne outlet dedi
ne de re-furbished dedi,sadece teşhir dedi,zaten panel de duvar da asılı idi,koyduk kutusuna
aldık gittik...
ANCAK fiyat çok tatlıydı(zaten bundan dolayı aldım!)çıplak gözle izledim,kozmetik olarak da
tertemiz idi hatta kenar-arka v.s naylonları da duruyordu,hala duruyor:kiskis
F/P olarak aldım bunu,zira piyasa da o özellikler de 49" olarak başka bir panel de yoktur!

5bin KM değil 10bin KM de bana uyardı,çünkü bir TV de en ciddi ve masraflı sorun modül
ünitesinde çıkar ve olası bir durum olursa da zaten üretici ya paneli değiştirecek ya da
büyük ihtimalle TV komple değişecek,o zaman da sana sıfır yeni bir TV gelecektir...
zaten böyle yapıyor her üretici,yani panel arızası sorun değildir,ama sistem de hata varsa
diğer donanım ama en önemlisi yazılım hataları
varsa aynı model gelirse sıfır olsa ne yazar!

TR de bütün bunlar tam karışık durumdur,tavsiye edeceğim bir şey de değildir(kendimi
hariç tutuyorum)ama sorun namuslu bir satıcı bulmak da yaw:hmm
Babam gelse git outlet filan al diyemem,çünkü bu outlet sistemi tamamen elin herifinin keyfiyetine
kalmış durumdur!

iyi de bu msg neden kalın bold la çıktı şimdi sonra düzeldi??

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Sürekli aynı hatalı mesajlar yazılıyor,ben dışarı dan örnekler vererek anlatmaya çalıştım

Bakınız "Türk işi" diye bir şey vardır gündelik yaşam da!

Siz şimdi işin "Türk işi" kısmın dan bahsediyorsanız ki öyle olduğunu kabul edeceğiz
bu ülke de yaşadığımız için,o zaman kafanıza göre takılın

"Outlet" nedir?
bir kere bu olay TR de bilinmiyor ki,ya da uygulanan şekliyle olaya bakarsanız o zamanda
zaten işin içinde her türlü "numara" nın olduğunu anlarsınız,haliyle huylanırsınız veya

Outlet ve benzeri yabancı kelimeleri aldık ama bünyemiz de bunları ""Türk işine"" çevirdik

Ayrıca outlet derken ne varsa içine kattık ki bu da külliyen yalnış!
Bir dünya TV merkeze veya servislere v.s dönerek işlem yapılıp ki bunlar genel de sıfır
satılan ürünlerdir ve orada bir şekilde tamir-değişim v.s yapılarak yeniden satışa çıkar
bu da çok normaldir ve tüm dünya da aynen böyle yapılıyor!

Sonra bu ürünler haliyle yeniden satılır,ama bu defa ciddi ucuz bir paraya,biz deki gibi outlet yaz
(başına ne geldği belli olmayan TV ye) sonra da komik bir indirimle yeniden sat!,

Kaldı ki bunun adına zaten "outlet" denmez,"re-furbished" denir(nedir bu kelimenin biz deki karşılığı??)
Amerikalıların bulduğu ama orada düzgün şekilde namusluca işleyen bir sistem olarak çıktı ve
Garantileri de genel de 1yıl,duruma göre de 6ay olarak satılır ciddi UCUZ paraya tabi ki!

Satanı ararsanız hatta adam daha satmadan,yapılan işlemi de yazar!!

Bizde de bunlar yapılıyor ama herşey gizli saklı ve adına da OUTLET deniyor! ama değil

Bu arada bu tür ticaretin de yapılabilmesi adına kanunlar da çok ciddi maddeler vardır!
yani işi çakallığa-uyanıklığa sevkedecek v.s işlere geçit yoktur!

TR de ise bu konuda çok ciddi boşluklar vardır,kaldı ki bu hale gelmiş bir TV de zaten
olması gereken düşük fiyatlara filan da gelmiyor laf aramızda,ya da gelse bile tesadüfi
olarak olabiliyor!

++

Toparlarsam,bu iş TR "sakat" hele hele net den almak daha da sakat amma velakin
satıcı firma da düzgün bir geri iade zihniyeti ve ahlakı ve de uygulama kolaylığı varsa
ne ala,zira malı bir şekilde geri gönderme durumunn da başınız ağrımaz!

Ben tavsiye etmem,net olayını adına her ne diyorlarsa gari,almayın!

Net den satış yapan bazı bildiğiniz firmalar da ben arada bazı TV ler için "re-furbished"
kelimesini de aynen görmekteyim(çok az da olsa var)

geçen bir TV için bu ibareyi gördüm(firma adını vermiyorum,Markanın da vermiyorum!)
hemen mesaj attım satıcıya ve iki şey sordum

1-fiyat hala çok pahalı,son ne olur?
2-hangi işlem yapıldı TV ye(servis olarak)?

cevap gelmedi!!!

normal de fiyat istediğim gibi olsaydı,yapılan işlem bilgisi de verilseydi,kesin alıyordum
baktım hala bir sorun varsa da 14 günlük süreyi kullanıp geri iade ederim diye düşündüm...

++

Son aldığım TV ise "teşhir" di 5bin KM de üstelik! ancak Vatan bunu farklı sattı,ne outlet dedi
ne de re-furbished dedi,sadece teşhir dedi,zaten panel de duvar da asılı idi,koyduk kutusuna
aldık gittik...
ANCAK fiyat çok tatlıydı(zaten bundan dolayı aldım!)çıplak gözle izledim,kozmetik olarak da
tertemiz idi hatta kenar-arka v.s naylonları da duruyordu,hala duruyor:kiskis
F/P olarak aldım bunu,zira piyasa da o özellikler de 49" olarak başka bir panel de yoktur!

5bin KM değil 10bin KM de bana uyardı,çünkü bir TV de en ciddi ve masraflı sorun modül
ünitesinde çıkar ve olası bir durum olursa da zaten üretici ya paneli değiştirecek ya da
büyük ihtimalle TV komple değişecek,o zaman da sana sıfır yeni bir TV gelecektir...
zaten böyle yapıyor her üretici,yani panel arızası sorun değildir,ama sistem de hata varsa
diğer donanım ama en önemlisi yazılım hataları varsa aynı model gelirse sıfır olsa ne yazar!

TR de bütün bunlar tam karışık durumdur,tavsiye edeceğim bir şey de değildir(kendimi
hariç tutuyorum)ama sorun namuslu bir satıcı bulmak da yaw:hmm
Babam gelse git outlet filan al diyemem,çünkü bu outlet sistemi tamamen elin herifinin keyfiyetine
kalmış durumdur!

biraz yönlendirmeli yazım kabul ediyorum .
Türkiyede yaşıyoruz ve Türkiyeden outlet alış verişi yapmak istiyoruz .

Türkiye outlet alış verişi ( alt yazı açıklamanız ) , yurt dışı outlet alış verişi farkı .

"Outlet" nedir?

doğrudur . Türkiyede düşünmek gerekir .

Türkiyede outlet ürün kapsamına sokulan ( giren ) ürünlerin açıklaması nelerdir ?
bu kapsam açıklaması bize doğru yolu bulmamıza olarak sağlayacaktır kanısındayım .

sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,221
Türkiyede outlet ürün kapsamına sokulan ( giren ) ürünlerin açıklaması nelerdir ?
bu kapsam açıklaması bize doğru yolu bulmamıza olarak sağlayacaktır kanısındayım .

böyle bir şey yokki

ama her bir şey de "outlet" içine katılıp gazlanıyor!
işin bu konudaki yasal şartlarını bilmiyorum ve "VARDIR diye kabul etsem bile
alış verişte/pratik de böyle olmadığını da çok iyi biliyorum!

dediğim gibi her şey outlet oluveriyor bizde!

ancak hakkını yemeyelim,örneğin bazı satıcılar özellikle "re-furbished" diye belirtiyorlar,bunları alkışlıyorum:ok

bir bilgi daha vereyim;bu da Canada dan olsun şimdi,özellikle orada "re-furbished" ürünler,outlet ürünler den
daha fazla ilgi görüp satılmaktadır!
tüketici açısın da burada önemli olan şudur;birisin de tam açıklamalı+1 yıl da Garantili,yani kısaca ne olduğunu
bildiği ve de daha da önemlisi fiyatının ciddi derece de uygun olduğu için büyük kesim re-furbished ürünlere
yönelirken,"outlet" (oralarda da kısmen ucu açık bir tanım dır!!!) ürünler de ise tüketiciler bir şekilde haklı da olarak
acaba nedir,nasıldır veya kullanım saati durmundan dolayı sıkıntısı varmıdır veya fiyatı ne kadar tatlıdır veya teşhir de
kalması.... bunlar dan dolayı "re-furbished" ürünler tercih ediliuor

Not;TV ler de ise en önemlisi,örneğin panel değişmişmi dir,eğer değişmişse zaten sıfır olur o TV:clap
böylece re-furbished diye sıfır TV almış olursunuz!
İnsanlar orada bilinçli ve bilgili ve de aslında uyanıklar! kanunları da ona göre,dolayısıyla kafa da "acaba"
düşünceleri yoktur!

Bize gelirsek sapla-saman karıştılmış durumda,sokakta ki Ayakkabı satan da don satanda vitrine outlet yazıyor yaw:kiskis
Ama bu işler Avrupa da pek tutmadı! ya insanlar çok huylu ya da işin sakat tarafı var,Türkiye gibi örneğin

yaw ben teşhir TV arıyorum şöyle bir iki senelik,ama fiyatı çok tatlı olacak,geçen sene böyle bir tane kaptım
şimdi bir tane de daha kapmak istiyorum! hele de refurbished olup da paneli de değişmiş olsa,yeme de yanında yat olur valla
9 kağıt lık paneli 4/5 kağıda verirlerse aynen kaparım,ama her iş harbiyse tabiki,şimdi gel de güven piyasadaki
bizim mağazalara

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Adına "outlet" denilen teşhir ürünü 2 adet tvyi , bir adet tv fiyatına aldığımı yazmıştım,eski adı "kipa" olan avmden,43'' olanı 850Tl,32'' olanı da 550 tl,ikiside seg marka,tabii sevgili albanez albanez 'in dediği gibi de "görerek" aldığımı da ekliyeyim,internet alımı yapmam böyle durumda,genelde fiyata bakarım internetten ,parayı da cebime koyup satıcıyla da iyi bir pazarlık yaparım "bak internette fiyatı bu,hadi sen kira veriyorsun,giderin çok ama şu kadara verirsen peşin alacağım" diyorum ,bu güne kadar "git nereden alırsan al" diyen esnaf sayısı 2 veya 3tür.
Neyse :)

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,221
ben şimdiler de özellikle "teşhir" ama çok tatlı rakama bir TV arıyorum,KM si önemli değildir!
yaw bana 1 kağıt bile para çok geliyor bunları almak için:kiskis
4/5 kağıt manyak rakam geliyor! işin mok tarafı da hangisini alacağım???
bir kaç tane kötünün iyisi diye adaylarım var ama fiyatları bana hiç yaramıyor yaw

işin de daha mok tarafı,adam paneli 2.el de satıyor malum siteler üzerinden hala çok pahalı!
bir tane 46W905 Sony bulmuştum(FHD panel) 3,5 kağıt istiyor! bir tane de 55 olanını buldum
adam 4 kağıt istiyor yaw:sopa1 bunlar 2013 modeldirler ve Sony nin en son en iyi panelleri de bunlardır
kaldıki o da kalkıp uçmuyor,yani bugünküler den en azından SD&HD izlemek için çok daha iyi sadece

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
alınmaz , kutusu yırtık ürün outlet değil defoludur , outletin alışveriş terimindeki anlamı devamı olmayan serisi bozulmuş tek kalmış yeni üretimi olmayan vs... demektir. misal ; kıyafet gibi düşünün, aynı kıyafetin bedeni kalmamışsa "outlet" ambalajı yırtıksa etiketi kesikse dikişi atlamışsa "defolu" diye satılır. teknosa gibi koskoca holding bile terimlerin içini boşaltıp, "kapatıyoruz" "iş değişikliği sebebiyle zararına satış" diyen yurdum çakal esnafı gibi iş yapabiliyor ve yazık ki bunları denetleyip yaptırım uygulayan yok.

bir malı kusuruna rağmen alınabilir kılmak istiyorlarsa önce kelime oyunlarını bırakacaklar, sonrada maliyet kar zarar hesabı yapmadan eldeki malzemeye yüzde 70-80-90 oranında indirim yapıp gözünün yaşına bakmadan satışa çıkaracaklar, kusurlu mala yüzde 10 indirim yapıyoruz demek insanı keriz yerine koymaktan başka birşey değildir.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,221
en komiği de "KAPATIYORUZ"

slogan üretmek de üstümüze yok valla:clap2
ama içi boşmuş veya zaten bunların da hiç bir önemi yok!
güzel bir slogan her zaman güzel iş yapıyor özellikle bizim memleket de:haha

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
en komiği de "KAPATIYORUZ"

slogan üretmek de üstümüze yok valla:clap2
ama içi boşmuş veya zaten bunların da hiç bir önemi yok!
güzel bir slogan her zaman güzel iş yapıyor özellikle bizim memleket de:haha

Ordaki kapatıyoruz mağazayı değil sezonu kapatıyoruz anlamına geliyor.

benim diyeceğimi yazmış ( kelime oyunu )

DSCF7653_800x4501.jpg

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,221
bizim burada böyle bir tane vardı adamlar ya 2 sene ya 3 sene koca kapatıyoruz afişiyle mal sattılar
hatta biz bile bazı ürünler almıştık,çok da ucuza:kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
bizim burada böyle bir tane vardı adamlar ya 2 sene ya 3 sene koca kapatıyoruz afişiyle mal sattılar
hatta biz bile bazı ürünler almıştık,çok da ucuza:kiskis

Bizim burada da bir avizeci vardı 2-3 yıldır kapatıyoruz diyordu.
Sonunda kapattı. Demek ki son zamanları gerçekmiş. :hmm

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt