Tecno'dan Türkiye'ye 25 milyon dolarlık yatırım hamlesi

buraq Çevrimdışı

buraq 

Yeni Üye
4 Nis 2019
40
41
Elma ile armudu toplamamak lazım, yatırım önemlidir, hele ki bir know how süreci oluşacaksa daha da önemlidir. Öte yandan sadece ucuz iş gücü ticari bir girişim için çok öenmli bir etken olsa da kesinlikle tek başına yeterli değildir. Termin süreleri ve lojistik maliyetleri çok önemli etkenlerdir. Nestle - Danone gibi bir çok dünya firmasının fiyatı bende pahalı olmasına rağmen ürünü benden çekmesinin tek sebebi termin sürelerimin 15 gün olmasıdır.

Not : Patron değilim :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Elma ile armudu toplamamak lazım, yatırım önemlidir, hele ki bir know how süreci oluşacaksa daha da önemlidir. Öte yandan sadece ucuz iş gücü ticari bir girişim için çok öenmli bir etken olsa da kesinlikle tek başına yeterli değildir. Termin süreleri ve lojistik maliyetleri çok önemli etkenlerdir. Nestle - Danone gibi bir çok dünya firmasının fiyatı bende pahalı olmasına rağmen ürünü benden çekmesinin tek sebebi termin sürelerimin 15 gün olmasıdır.

Sence know-how gelir mi?
Bahsedilen firma Xiaomi gibi bir şey benim gördüğüm. (Hatta onun kadar büyük bile değil muhtemelen.)
Intel gelip döküm tesisi açmıyor. :hihi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Sence know-how gelir mi?
Bahsedilen firma Xiaomi gibi bir şey benim gördüğüm. (Hatta onun kadar büyük bile değil muhtemelen.)
Intel gelip döküm tesisi açmıyor. :hihi
İntel daha kendisi üretim yapamıyor onu halletsin:hmmBüyük ortaklardan birisi yönetim toplantısında siz de TSMC'den vs. yer ayırtıp onlara üretim yaptırın dedi diye haberler çıktı.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50

Ülke insanının sömürülmesi dışında bu yatırımın görünen başka etkileri (+/-) var mı peki?

Atıyorum, bu yatırım ile 2450 liraya satılan telefonu ben 1750 liraya alabilecek miyim? Yoksa uyanık idare, aradaki 700 lirayı şeytanın aklına gelmeyecek şeyler bularak iç edip bu telefonu bana 2750 liraya satacak entrikalar mı çevirecek?

* * *

Ülkemize gelen bu ve benzeri montaj sanayinin ucuz iş gücü reelinde istihdam oluşturuyoruz teranesine inanmak, fakirleşmeye giden yolun asfaltını dökmek demektir...

hareketliperde Çevrimdışı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
Ülke insanının sömürülmesi dışında bu yatırımın görünen başka etkileri (+/-) var mı peki?

Atıyorum, bu yatırım ile 2450 liraya satılan telefonu ben 1750 liraya alabilecek miyim? Yoksa uyanık idare, aradaki 700 lirayı şeytanın aklına gelmeyecek şeyler bularak iç edip bu telefonu bana 2750 liraya satacak entrikalar mı çevirecek?

* * *

Ülkemize gelen bu ve benzeri montaj sanayinin ucuz iş gücü reelinde istihdam oluşturuyoruz teranesine inanmak, fakirleşmeye giden yolun asfaltını dökmek demektir...
Muhtemelen fiyat aşağı düşecek. geçen aylarda gelen 200 dolar altı cihazlara istenen salak belgeler ülke içinde üretilen cihazlarda istenmiyor. istensede temini kolay olduğundan 130 dolarlık telefon 200 dolar değil tekrar 130 dolardan vergilenecek . böyle olunca fiyatlar da aşağı inecek. yani inşallah. üreticiler başka bişi uydurmaz ise

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
E ona kaldıysa vestel yerli burada üretiliyor vs vs çok mu ucuz? Bence önemli olan istihdamın olması.. Ekmek kapısı açılsın gerisini boşverin.. Ülke piyasası sistemi zaten ortada.. İyi o zaman ucuz ülke diye kimse gelmesin.. Kimse yatırım yapmasın..

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Muhtemelen fiyat aşağı düşecek. geçen aylarda gelen 200 dolar altı cihazlara istenen salak belgeler ülke içinde üretilen cihazlarda istenmiyor. istensede temini kolay olduğundan 130 dolarlık telefon 200 dolar değil tekrar 130 dolardan vergilenecek . böyle olunca fiyatlar da aşağı inecek. yani inşallah. üreticiler başka bişi uydurmaz ise
Uydurma potansiyeli üreticilerde yok, uçan kuşu vergiye bağlayan, marifetli yöneticilerde var... Ben, fiyatların düşeceğine inanmıyorum... :hmm

hareketliperde Çevrimdışı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
Uydurma potansiyeli üreticilerde yok, uçan kuşu vergiye bağlayan, marifetli yöneticilerde var... Ben, fiyatların düşeceğine inanmıyorum... :hmm
bu adamlar bu kadar yatırım yaparken gerekli sözleri almıştır. çok büyük paralar ile yatırım yapıyorlar. oppo özellikle realme ile giriş seviye telefon piyasasını süpüreceğiz diyor. demek ki alınan bir takım sözler var

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İntel daha kendisi üretim yapamıyor onu halletsin:hmmBüyük ortaklardan birisi yönetim toplantısında siz de TSMC'den vs. yer ayırtıp onlara üretim yaptırın dedi diye haberler çıktı.
Evet, yeni nesilde yapacak ama üretim işini yıllardır kendisi üstleniyor.
Tesisleri mevcut sonuçta.
Burada bahsettiğim şey haberin övülecek fazla bir yanının olmaması.
Yani bunda ısrarcı olmanın bir kazancı yok bence.
Yetinmek yerine gerçekçi bakmak lazım diye düşünüyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
bu adamlar bu kadar yatırım yaparken gerekli sözleri almıştır. çok büyük paralar ile yatırım yapıyorlar. oppo özellikle realme ile giriş seviye telefon piyasasını süpüreceğiz diyor. demek ki alınan bir takım sözler var
Maliyet döviz bazında olduktan sonra döviz kurunun daha önemli olacağının kanaatindeyim açıkçası.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Evet, yeni nesilde yapacak ama üretim işini yıllardır kendisi üstleniyor.
Tesisleri mevcut sonuçta.
Burada bahsettiğim şey haberin övülecek fazla bir yanının olmaması.
Yani bunda ısrarcı olmanın bir kazancı yok bence.
Yetinmek yerine gerçekçi bakmak lazım diye düşünüyorum.
Benim mesajın konuyla pek alakası yoktu aslında, öylesine Intel e sataşmak için yazdım :haha1 Tesisleri az da değil yanlış hatırlamıyorsam 13 tane aktif üretim tesisi var. Bazıları NAND gibi yan ürünler üretmek için kullanılıyor.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Yazdıklarınız, bağımsız demokratik hukuk devletlerinde oluyor... Opel'in Torbalı, Honda'nın Gebze fabrikasını sırtlanıp gittiği şahsına münhasır bir ülkeden söz ediyoruz... Bu coğrafyada verilen sözlerin ertesi günü buhar olduğunu çok gördüm, 25 milyonluk cep telefonu yatırımı devede kulak kalır...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt