TCL-58P733-Donma Sorunu

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
8
33
Herkese merhabalar, aranıza yeni katıldım.
Yaklaşık 10 gün önce TCL 58P733 GTV televizyon aldım (Medimarkt-17K) . TV nin genel performansı kötü değil sadece bazı durumlar can sıkıcı olabiliyor, piyasa itibari ile de uygun fiyatlı olduğu için bazı aksaklıkları görmezden gelinebiliyor. Ancak son yaşadığım ve yeni başlayan donma sorunları kabul edilebilir değil. KabloTV nin Conax modülü takılı ve TV kanallarını buradan izliyorum. TV kanalları arasında arka arkaya 3-5 kanal geçişi yapınca donma oluyor -sürekli değil bazen yapıyor- ve hiçbir şekilde tepki vermiyor, güç fişini çıkartıp tekrar takınca TV kendine geliyor. Bunun için ne yapabilirim acaba ?

Bunlara ilave olarak, kumandadan örneğin kaynak seçimi tuşuna bastıktan 3-5 saniye sonra seçenekler ekrana çıkıyor veya ayarlar tuşuna basınca yine aynı şekilde gecikmeli tepki veriyor ancak menülerin içerisine girince geçişler ve tepkiler gayet iyi seviyede oluyor. Uygulamalar arası geçişler yine bir miktar yavaş oluyor ancak örneğin Youtube a girince video araması, açması, videolar arasında geçişler, videoyu ileri geri sarma işlemlerinde gayet iyi tepki veriyor.

İlk defa Google TV kullanıyorum, önceki televizyonum 10 yıl önce almış olduğum LG 32LA613S idi. Conax modülü test etmek için eski televizyonuma taktım ve kanal geçişlerini test etmeye çalıştım. TCL de yaşadığım donma sorununu yaşamadım. Buradan yola çıkarak donma konusunda conax modülün etkisi olmadığı ve TCL TV de başlı başına bir sorun ve üründe kusur var diye düşünüyorum.

İkinci paragrafta bahsettiğim konular için normaldir veya değildir diyemiyorum çünkü şimdiye kadar başka bir Android/Google TV deneyimim olmadı.

Bilgisi ve deneyimi olan arkadaşların yorum ve tavsiyeleri neler olur acaba ?

Necati_Simsek Çevrimdışı

Necati_Simsek 

Süper Üye
29 Ağu 2018
555
55
Benim görüşüme göre sizin sorununuz Conax modülden kaynaklanıyor.
-Televizyonu, Conax modülü çıkartarak kullanmayı denediniz mi?
Eğer modülü çıkartıp deneyince sorun olmuyorsa, Televizyonunuzun Conax modülü desteleyip desteklemediğini araştırın, ve ya TCL müşteri hizmetlerini arayarak durumu onlara aktarın.

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
8
33
Benim görüşüme göre sizin sorununuz Conax modülden kaynaklanıyor.
-Televizyonu, Conax modülü çıkartarak kullanmayı denediniz mi?
Eğer modülü çıkartıp deneyince sorun olmuyorsa, Televizyonunuzun Conax modülü desteleyip desteklemediğini araştırın, ve ya TCL müşteri hizmetlerini arayarak durumu onlara aktarın.
Merhabalar, Conax modül olmadan denedim, ikinci paragrafta bahsettiğim durumlarda değişiklik yok yani menü (kaynak seçimi, ayarlar vb) girişleri yine aynı şekilde gecikmeli geliyor ancak menü iç gezinmeleri hızlı. Uygulamalar tarafıda yine aynı şekilde uygulamaya ilk giriş bir miktar gecikmeli ancak uygulama içi gezinti hızı iyi. Yani Conax modülün TV kanalları dışındaki fonksiyonlar üzerine bir etkisini göremedim. Diğer taraftan conax modül takıp TV nin dahili uydu alıcı fonksiyonunu kullanmanın TV nin donanım kaynaklarına (CPU-RAM vb.) bir miktar etki edeceğini düşünüyorum ancak donmasına sebep olacak kadar yük olacağını düşünmüyorum hocam.

Conax modül olmadan reciver ile TV kanalları kullanımı da bir seçenek tabiki ancak bu senaryoda TV nin dahili uydu alıcı özelliğini kullanmak yerine Reciver üzerinden HDMI ile görüntü aktararak TV yi bir nevi monitör olarak kullanmış oluyorum ki bu senaryoda donma vs olma ihtimali çok düşük olacaktır diye düşünüyorum.

Konuyu TCL müşteri hizmetlerine videolu şekilde aktardım, dönüşlerini bekliyorum.

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
8
33
Merhabalar, bu sorun hakkında TCL teknik servisi iki kez yazılım güncelleme yaptı ve sorun çözülmedi. İkinci arıza kaydı sonrasında İade/Değişim raporu oluşturdular.
Ben aynı model TV almak yerine üst modelini almayı veya ücret iadesi almayı talep ettim ancak fatura bedeli üzerinden işlem yapılacağını söylediler. Televizyonun fiyatı 1 ay içerinde yaklaşık 10.000 TL arttı ki birtek bu model değil çoğu TV ve modelde artış oldu. Bu TV yi aldığım fiyata benzer özelliklerde TV alabilmem mümkün değil.

Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapsam televizyonun güncel fiyatından ücret iadesi alabilir miyim veya üst model almak istesem güncel bedeli baz alacak şekilde işlem yaptırabilir miyim ? Tecrübesi veya bilgisi olan var mıdır acaba ?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Merhabalar, bu sorun hakkında TCL teknik servisi iki kez yazılım güncelleme yaptı ve sorun çözülmedi. İkinci arıza kaydı sonrasında İade/Değişim raporu oluşturdular.
Ben aynı model TV almak yerine üst modelini almayı veya ücret iadesi almayı talep ettim ancak fatura bedeli üzerinden işlem yapılacağını söylediler. Televizyonun fiyatı 1 ay içerinde yaklaşık 10.000 TL arttı ki birtek bu model değil çoğu TV ve modelde artış oldu. Bu TV yi aldığım fiyata benzer özelliklerde TV alabilmem mümkün değil.

Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapsam televizyonun güncel fiyatından ücret iadesi alabilir miyim veya üst model almak istesem güncel bedeli baz alacak şekilde işlem yaptırabilir miyim ? Tecrübesi veya bilgisi olan var mıdır acaba ?
Ucuz etin yahnisi durumu olmuş, mümkünse TCL markasından P serisi tv alınmamalı.

P733'ün teknik donanımını bilmiyorum ancak önceki yıllarda ucuz modellere DDR3 1.800 Mhz 2 GB ram konulurken üst modeller 2.600 Mhz DDR4 3 GB Ram ile çıkıyordu. TCL sitesinden bu teknik verileri kaldırmış.

Conax modül benim televizyonda dahi sorun yapabiliyor, zamanında bununla ilgili güncelleme de almıştı. 9 serisi Sony marka televizyondan bahsediyorum.

Makul bir ücret karşılığında üst model almak için pazarlık yapın, mesela 10.000 TL daha verin size 55 C745 versinler.

Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurursanız sizin lehinize karar çıkar diye düşünüyorum. Başka konularda tecrübem oldu fakat tv konusunda THH'lik bir tecrübem olmadıd.

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
8
33
Ucuz etin yahnisi durumu olmuş, mümkünse TCL markasından P serisi tv alınmamalı.

P733'ün teknik donanımını bilmiyorum ancak önceki yıllarda ucuz modellere DDR3 1.800 Mhz 2 GB ram konulurken üst modeller 2.600 Mhz DDR4 3 GB Ram ile çıkıyordu. TCL sitesinden bu teknik verileri kaldırmış.

Conax modül benim televizyonda dahi sorun yapabiliyor, zamanında bununla ilgili güncelleme de almıştı. 9 serisi Sony marka televizyondan bahsediyorum.

Makul bir ücret karşılığında üst model almak için pazarlık yapın, mesela 10.000 TL daha verin size 55 C745 versinler.

Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurursanız sizin lehinize karar çıkar diye düşünüyorum. Başka konularda tecrübem oldu fakat tv konusunda THH'lik bir tecrübem olmadıd.
Haklısınız ucuz etin yahnisi oldu ancak güncel fiyatı çokda ucuz sayılmaz.. ben 17K ya aldım şuan 26K. Eski fiyatında iken 17 ye bu tv iyi demiştim ancak 26 ya kesinlikle alınmaz diye düşünüyorum.

58P733 ün güncel fiyatı 26K bu fiyattan üst modeli kabul etseler hedefimde 55C645GTV bu vardı, 31K şuan.... (fiyatlar media markt fiyatıdır)

THH tarafını deneyeceğim mecburen, çünkü kaybedeceğim bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim.

EFI Shell Çevrimdışı

EFI Shell 

Yeni Üye
7 Eyl 2018
34
33
Kasma sorunu olduğunu çoğu kişi belirtmiş zaten. Sorun, donanım yetersizliğinden başka bir şey değil (SoC, RAM, eMMC hızı gibi şeyler).

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Haklısınız ucuz etin yahnisi oldu ancak güncel fiyatı çokda ucuz sayılmaz.. ben 17K ya aldım şuan 26K. Eski fiyatında iken 17 ye bu tv iyi demiştim ancak 26 ya kesinlikle alınmaz diye düşünüyorum.

58P733 ün güncel fiyatı 26K bu fiyattan üst modeli kabul etseler hedefimde 55C645GTV bu vardı, 31K şuan.... (fiyatlar media markt fiyatıdır)

THH tarafını deneyeceğim mecburen, çünkü kaybedeceğim bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim.
58P733 18.000 civarına satılıyor,

C645 de olur ama C745 çok daha iyi olur. 58'lik değil 55'lik tv alın. THH'de kaybedeceğiniz tek şey zaman olur. Kazanırsınız ama ne kadar sürer bilmiyorum.

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
8
33
58P733 18.000 civarına satılıyor,

C645 de olur ama C745 çok daha iyi olur. 58'lik değil 55'lik tv alın. THH'de kaybedeceğiniz tek şey zaman olur. Kazanırsınız ama ne kadar sürer bilmiyorum.
Merhabalar, öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. 58P733 internet fiyatlar 18000 civarı ancak medimarkt 25999 a satıyor şuan..
C745 --- Mediamart da 37999-- internet üzerinde (hepsiburada) 30499 ---vatan da 36499
C645 --- Mediamart da 31979-- internet üzerinde (hepsiburada) 26320 --- vatan da 26499

Bu sabah Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Bürosuna gittim, sonucun benim lehime sonuçlanmayacağını söylediler çok olumlu konuşmadılar maalesef.

Media Markt ile tekrar görüşüp fiyat konusunda yardımcı olmaları durumunda başka bir ürün tercih edeceğimi söyleyeceğim. Mevcut fiyatlarda da şuan C645 i alabilirim gibi C745 biraz daha yukarıda kalıyor.
Mediamarkt fiyat konusunda yardımcı olmazsa ücret iadesini fatura tutarından kabul edip internetten C645 olmak mantıklı olur mu sizce ? veya bu fiyat bandında başka TV öneriniz olur mu ?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Merhabalar, öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. 58P733 internet fiyatlar 18000 civarı ancak medimarkt 25999 a satıyor şuan..
C745 --- Mediamart da 37999-- internet üzerinde (hepsiburada) 30499 ---vatan da 36499
C645 --- Mediamart da 31979-- internet üzerinde (hepsiburada) 26320 --- vatan da 26499

Bu sabah Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Bürosuna gittim, sonucun benim lehime sonuçlanmayacağını söylediler çok olumlu konuşmadılar maalesef.

Media Markt ile tekrar görüşüp fiyat konusunda yardımcı olmaları durumunda başka bir ürün tercih edeceğimi söyleyeceğim. Mevcut fiyatlarda da şuan C645 i alabilirim gibi C745 biraz daha yukarıda kalıyor.
Mediamarkt fiyat konusunda yardımcı olmazsa ücret iadesini fatura tutarından kabul edip internetten C645 olmak mantıklı olur mu sizce ? veya bu fiyat bandında başka TV öneriniz olur mu ?
C645 daha iyi bir tv ama sanırım donanım olarak P733'ten pek bir farkı yok. İkisinde de 2 GB Ram'li Realtek rtd288o (RT51A) System On Chip mevcut.

C745'te ise, 3Gb Ram'li MediaTek MT9615 (MT5889) var.

Android'in kendisi zaten vasat bir işletim sistemi. En iyi performansı Apple TV cihaz bağlayarak alabilirsiniz. 645 alınca sorununuz çözülür mü gerçekten emin değilim. Sırf performans için alacaksanız Philips PUS8808'in daha güçlü donanımı var; 4 GB Ram ve daha iyi bir SOC: MT5896.

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
8
33
C645 daha iyi bir tv ama sanırım donanım olarak P733'ten pek bir farkı yok. İkisinde de 2 GB Ram'li Realtek rtd288o (RT51A) System On Chip mevcut.

C745'te ise, 3Gb Ram'li MediaTek MT9615 (MT5889) var.

Android'in kendisi zaten vasat bir işletim sistemi. En iyi performansı Apple TV cihaz bağlayarak alabilirsiniz. 645 alınca sorununuz çözülür mü gerçekten emin değilim. Sırf performans için alacaksanız Philips PUS8808'in daha güçlü donanımı var; 4 GB Ram ve daha iyi bir SOC: MT5896.
C645 i mağazada gördüm sadece, menü geçişleri vs P733 e göre daha hızlı idi ancak teknik bilgilerine ulaşamamıştım.

Media markt yapıcı bir yaklaşım göstermiyor maalesef. Sonucu ne olur bilmiyorum ancak THH ne başvuru yapıp işin sonunda ücret iadesini alıp yeni bir TV alacağım. Yeni TV alma noktasında C745 ve Philips tavsiyeniz arasında bir tercih yapacağım artık.

Philips in donanım özellikleri gerçekten güzelmiş.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
C645 i mağazada gördüm sadece, menü geçişleri vs P733 e göre daha hızlı idi ancak teknik bilgilerine ulaşamamıştım.

Media markt yapıcı bir yaklaşım göstermiyor maalesef. Sonucu ne olur bilmiyorum ancak THH ne başvuru yapıp işin sonunda ücret iadesini alıp yeni bir TV alacağım. Yeni TV alma noktasında C745 ve Philips tavsiyeniz arasında bir tercih yapacağım artık.

Philips in donanım özellikleri gerçekten güzelmiş.
Philips'in Müşteri Hizmetleri pek iyi anlatılmıyor, zaten TCL'de de çok farklı bir durum yok.

55PUS8808 pahalı gelirse 55PUS8508 de alabilirsiniz ama bence 8808 almaya çalışın. 8508 8 bit panel ve 60 hz. 8808 ise 10 bit panel ve 120 hz.

Çok para da verseniz bu tv işi biraz şansa kalıyor. Umarım bir sonraki sefer şansınız sizinle olur.

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
8
33
Philips'in Müşteri Hizmetleri pek iyi anlatılmıyor, zaten TCL'de de çok farklı bir durum yok.

55PUS8808 pahalı gelirse 55PUS8508 de alabilirsiniz ama bence 8808 almaya çalışın. 8508 8 bit panel ve 60 hz. 8808 ise 10 bit panel ve 120 hz.

Çok para da verseniz bu tv işi biraz şansa kalıyor. Umarım bir sonraki sefer şansınız sizinle olur.
Çok teşekkür ederim

S Çevrimdışı

scorpi

Yeni Üye
4 Nis 2024
8
33

Hocam tekrardan selamlar, MediaMarkt ile anlaşamadım ve uğraşmamak adına 17K faturayı bedelimi iade alıp mevzuyu kapatacağım.
Şimdi de Vatan la Philips 55PUS8508 için görüştüm mağaza özel fiyatı 22750 dediler.

8808 30K nın altında bulamadım ve benim için yüksek kalıyor. 120 Hz ile 60 Hz farkı bana hangi aşamada nasıl bir etki eder ? Ben TV ye oyun konsolu bağlayan biri değilim, sadece Youtube, TRT Tabi uygulamaları vs izler TV kanallarını izlerim o kadar .

Geri
Üst Alt