TCL 55c735 ve KabloTV Conax Modül Uyumu

A Çevrimdışı

armaganenes

Yeni Üye
24 May 2018
5
30
Herkese merhabalar

17 Ağustos tarihinde Vatan Bilgisayar'dan TCL 55C735 TV satın aldım.

18 Ağustos günü TCL'den kurulum için gelen ekibe elimde KabloTV Conax Modül olduğunu ve bunuda televizyana takmalarını rica ettim. Kuruluma gelen teknik servis elemanı Conax Modülün TV'lerde arızalar meydana getirdiğini söyledi ve ben Conax Modül kullanmanızı önermiyorum dedi.

Sebebini sordum ve şöyle bir yanıt aldım;

1. Kanallarda silinmeler vs olabiliyor.
2. Donma problemi yaşayabilirsiniz.
3. Satın aldığınız TV'de Google TV yazılımı olduğu için Conax Modül yazılımıyla çakışabiliyor ve TV anakartı arızası gibi sorunlar meydana çıkabiliyor dedi.

Bunun üzerine takmamaya karar verdim ve KabloTV yi aradım. Durumu izah ettim. KabloTV teknik servis müşteri temsilcisi daha önce böyle bir sorunla karşılaşılmadığını ve binlerce kişinin pahalı TV'leri tercih etmesine rağmen KabloTV kutusu yerine Conax Modülü daha çok tercih ettiğini belirtti. Ve bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum diye ekledi. Görüşme sonlandı.

Bu sefer TCL teknik servisi aradım. Telefonda konuşan kişi şuanda sorununuzu teknik servisteki çalışanlarımıza ilettim yanıt bekliyorum dedi ve şöyle ilginç bir yanıt geldi. Bu konuda eğitimimiz yok o yüzden size yanlış bir bilgi vermek istemeyiz konuyla alakalı kurulumu yapan Teknik servise durumu tekrardan bildirebilirsiniz dedi. Buna cevaben bu durumdan onlar bahsetti zaten dedim ve şöyle bir talep ilettim. Bu konunun araştırılmasını ve tarafıma bilgi verilmesini talep ediyorum dedim. Talebimi aldı ve size geri dönüş yapılacaktır dedi. Görüşme sonlandı.

Conax Modül ile alakalı aramızda problem yaşayan oldu mu?

Conax Modül önerir misiniz?

Conax Modül TV'ye zarar verir mi?

E Çevrimdışı

efsaneromeo

Aktif Üye
23 Haz 2023
73
39
Conax Modül hayatımda kullanmadım bilmem etmem. Bildiğim tek bir şey var o da TCL Türkiye ekibinin ve anlaşmalı teknik servisleri dahi kimsenin hiçbir şey bilmediği ve sürekli element uydurmaları. Ben TCL 65C735 yani senin TV'nin 65" olanını vatan bilgisayardan aldım. Yaşadığım tüm diyalogları detaylarıyla forumda yazdım. Bilkom değil de anlaşmalı olduğu elektronikçi geldi. Bugün TCL'nin bir soundbarını aldım. Bilkom'u arayıp ürünle alakalı çok basit bir şey sordum. Soruma cevap vermesi için bölgedeki anlaşmalı elektronikçinin numarasını verdi. Saçmalığa bakar mısın. O elektronikçinin kendinden haberi yok ürün hakkında nasıl detay versin. Muhtelemelen TCL teknik servisi konu hakkında birşey bilmediği için bunu size belli etmemek için gözünüzü korkuttu. Ama çok ciddi bir mesele olduğundan size takın kullanın diyemeyeceğim.

O Çevrimdışı

Ocico 

Aktif Üye
24 Ağu 2021
158
A armaganenes ;

2017 Kasım ayından bugüne 82 ekran Vestel Full HD Smart TV de, Türksat Kablo 'dan o zaman satın aldığım modülü kullanıyorum.

Bugüne kadar hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadım, sadece ilk kez modülü taktıkları zaman üst paketti o zaman tarifem, bazı kanallarda "Erişim Yok 6" uyarısu çıkıyordu, Kablo TV servisi, TV nin yazılımını güncellememi önerdi ve dedikleri gibi oldu, düzeldi...

Modül tek kumanda kullanımı sağladığı için idealdir, ben bugüne dek eğer sinyal ve kalite seviyesi sıkıntılı değil ise, ne bir donma, silinme gibi bir şeyle karşılaşmadım, modülün görevi şifreyi çözüp yayını iletmektedir.

Gelen ekip resmen sallamış.

Modül candır:)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
TCL TV ve conax modül ikilisi ile ilgili forumda A aeronics üstadın açmış olduğu bir konu var. Onu bir inceleyin. Sota Sota Başkan' da bir süre problem yaşamış. Herkeste olacak diye bir kural yok ama münferit durumlarda mevcut. Bu arada TCL Servislerinin donanım yetersizliği konusunda da görüşler var. Yani konu çok ortada diyebiliriz.

Buldum;

A Çevrimdışı

armaganenes

Yeni Üye
24 May 2018
5
30
Cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. TCL den geri dönüş aldığımda gelişmeleri yorumlara ekleyeceğim...

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bir süredir işlerden ve tatillerden zaman bulup da foruma giremiyordum.
Madem TCL'in üretilen televizyonlarında bu tip sıkıntılar çıkabiliyor neden kullanma kılavuzuna uyumlu olduğu yazıyor diye sormak lazım bunu söyleyen teknik servis elemanına. Bu durumda ya firma tüketiciyi kasıtlı olarak yanıltma amacı güdüyor ya da bunu söyleyen teknik servis elemanı mabadından sallıyor.

Conax modullerin felan hepsi belli standartlar protokoller üzerinden anlaşıyor. Eğer problem varsa bu modülden de olabilir televizyondan da olabilir. En az bir taraf ya arızalıdır ya da standart dışı bir işlem yapıyordur. Uyumlu olduğu belirtildiğine göre o zaman arıza durumu söz konusu. Aynı modül başka televizyonlarda düzgün çalışıp TCL'de sıkıntı çıkartıyorsa bu durumda problem televizyondadır. Benim durumumda TCL servisinin arızalı diye rapor yazdığı modül Android işletim sistemli Sony 65XH9096'da sıkıntısız çalışıyor o gün bugündür.

Kanallarda silinme durumu arada oluyor. Ama olay aslında şu;
Kablolu yayın üstünde bir çok farklı frekans var ve her frekansda da belli kanal grupları var. O frekansda kalitesinde ve/veya seviyesinde bir sıkıntı olunca o grup komple gidiyor. Bir süre sonra sonra düzeliyor ya da arıza kaydı açıyorum ve düzeliyor.

Genelde büyük arızalar sonrasında sinyal kalitesinde ve/veya seviyesinde düşüş olunca donma ya da mozaiklenme problemi oluyor ama KabloTV'yi aradıktan sonra düzeliyor. Bu sırada KabloNET'de de bir yavaşlama olabiliyor.

Bu modüller belli standartlara sahip. Bundan dolayı eğer televizyonunuz da bu standartlara sahipse ve iki cihazda sağlamsa birbirinde bir arızaya neden olmaz. Bendeki TCL 55C715'i THH vasıtasıyla iade ettim. Bir daha da evin kapısından içeri sokmayı düşünmüyorum.

Modülün en güzel yanı tek kumanda kullanımı.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Bende de aynı televizyondan var, Sony XH9077. Conax çoğu zaman sorunsuz çalışıyor sadece arada sinyal yok hatası verip kanalları açmıyor ya da geç açıyor. TV'yi kapatıp açınca düzeliyor.

Mozaiklenme olayı televizyondan kaynaklanan bir problemdi, ben yaşamadım ama yaşayanlar vardı. Sony bununla ilgili güncelleme yayınladı, o problem de düzeldi.

Conax büyük rahatlık uydu alıcıya göre, hem yer kaplamıyor hem de tek kumanda.

S Çevrimdışı

semq455

Yeni Üye
14 Şub 2024
1
23
1.5 ay önce tcl tv aldım mallesef çok pişmanım televizyonu yaşlı dedeme aldım tek kumandayla kullanabilmesi içinde conax modül taktırdım kendi evimde samsung ve lg tvim var hepsinde conax modül takılı yaklaşık 4 senedir hiç bi sıkıntı olmadı tcl tvimize gelince conax modülü taktıktan sonra tvim kapanmamaya başladı ve tv kanalar arasında geçişte kasıyordu müşteri hizmetlerini aradım conax modülünü çıkartın kapanıyosa tviniz sorun yoktur dedi bende o ne demek conax kullanmadıktan sonra ne anlamı var ben bu tvyi bu yüzden aldım dedim bu özelliği var diye satıyosunuz ve bende kullanmak istiyorum bu konuda bana çare bulun yada iade alın bende başka bi tv alıyım dedim 1aydır oyalıyolar geri cevap bekliyoruz size yardım için dediler kimse asla aramadı benim sıkıştırmalarım sonucu (her gün aramak) son müşteri temsilcisi çok sert bi şekilde konuşarak doyanız çözüldü tvinizde sıkıntı yok conax çalışmıyosa harici uydu alıcısı taktırın dedi ve telefonu kapattı gerçekten profesyönellikten uzak bi destek sağlayan müşteri temsilcisine teşekkürlerimi iletiyorum şimdi satın aldığım mağza üzerinde iade için uğraşıyorum oda olmassa tüketi hakem heyetine başvurucam bu işin arkasını bırakmıyacam kesinlikle

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
743
Bu firma, arıza kaydı açıp bir zahmet servis göndermeden mi bu kararı veriyor. 😡

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
1.5 ay önce tcl tv aldım mallesef çok pişmanım televizyonu yaşlı dedeme aldım tek kumandayla kullanabilmesi içinde conax modül taktırdım kendi evimde samsung ve lg tvim var hepsinde conax modül takılı yaklaşık 4 senedir hiç bi sıkıntı olmadı tcl tvimize gelince conax modülü taktıktan sonra tvim kapanmamaya başladı ve tv kanalar arasında geçişte kasıyordu müşteri hizmetlerini aradım conax modülünü çıkartın kapanıyosa tviniz sorun yoktur dedi bende o ne demek conax kullanmadıktan sonra ne anlamı var ben bu tvyi bu yüzden aldım dedim bu özelliği var diye satıyosunuz ve bende kullanmak istiyorum bu konuda bana çare bulun yada iade alın bende başka bi tv alıyım dedim 1aydır oyalıyolar geri cevap bekliyoruz size yardım için dediler kimse asla aramadı benim sıkıştırmalarım sonucu (her gün aramak) son müşteri temsilcisi çok sert bi şekilde konuşarak doyanız çözüldü tvinizde sıkıntı yok conax çalışmıyosa harici uydu alıcısı taktırın dedi ve telefonu kapattı gerçekten profesyönellikten uzak bi destek sağlayan müşteri temsilcisine teşekkürlerimi iletiyorum şimdi satın aldığım mağza üzerinde iade için uğraşıyorum oda olmassa tüketi hakem heyetine başvurucam bu işin arkasını bırakmıyacam kesinlikle
Öncelikle geçmiş olsun. Bana 2020 yılının başında başımdan geçen olayı hatırlattı. Benimkisi bir süre çalışıp şifreli yayın hatası veriyordu. Önce yaklaşık 4 senedir başka bir televizyonda kullanmakta olduğum modüle pok attılar. Modül değişti ama değişen bir şey yok. Ancak modülü evdeki başka televizyona takıp görüntü aldıktan sonra TCL'e takınca ancak bir süre daha çalışıyordu. 2 hafta içinde yine aynı hata. En sonunda THH vasıtasıyla televizyonu iade ettim ve paramı alarak "bir daha da TCL alırsam eşek olayım" dedim.

Bu arada ben güç bela televizyonu servise yolladıktan sonra azami servis süresini de aştılar. Ben de o süre zarfında (Nisan 2020 gibi yanlış hatırlamıyorsam) gittim şimdiki televizyonumu aldım. Arızalı denen modül sıkıntısız çalışıyor. Nadiren şifreli yayın hatası veriyor ama televizyonu açıp kapatınca düzeliyor ama bunu normal karşılıyorum. Daha önceki televizyonumda da nadiren bu oluyordu.

Son düzenleme:
EFI Shell Çevrimdışı

EFI Shell 

Yeni Üye
7 Eyl 2018
34
33
Bende de aynı televizyondan var, Sony XH9077. Conax çoğu zaman sorunsuz çalışıyor sadece arada sinyal yok hatası verip kanalları açmıyor ya da geç açıyor. TV'yi kapatıp açınca düzeliyor.

Mozaiklenme olayı televizyondan kaynaklanan bir problemdi, ben yaşamadım ama yaşayanlar vardı. Sony bununla ilgili güncelleme yayınladı, o problem de düzeldi.

Conax büyük rahatlık uydu alıcıya göre, hem yer kaplamıyor hem de tek kumanda.
Tamamen aynı sorun, 2011 model LG 42LV3550-ZB'de yaşıyordum. Evet, sinyal yok diyor ve kanal taraması da yüzde 5 de takılıp kalıyor + sebepsiz yere aşırı kasma oluyordu cihazda. Kapa-aç düzeliyordu. Bu mesajınızı görene kadar sorunun TV'de olduğunu sanıyordum. Demek ki değilmiş.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Tamamen aynı sorun, 2011 model LG 42LV3550-ZB'de yaşıyordum. Evet, sinyal yok diyor ve kanal taraması da yüzde 5 de takılıp kalıyor + sebepsiz yere aşırı kasma oluyordu cihazda. Kapa-aç düzeliyordu. Bu mesajınızı görene kadar sorunun TV'de olduğunu sanıyordum. Demek ki değilmiş.

Sinyal kalitenizi ve gücünü kontrol edin mümkünse. Türksat ne yazık ki sürekli olarak aynı seviyede sinyal veremiyor. Benzer sorunu sıklıkla yaşadığım zamanlarda bina girişinden sinyal seviyemi arttırdılar ve problem çözüldü benim. Arada nadiren oluyor ve baktığımda sinyal seviyesi ve kalitelerinin düştüğünü görüyorum.

Geri
Üst Alt