TCL 55C715 4K Ultra HD Smart QLED Android TV Kısa İnceleme | Tavsiye Forumu

TCL 55C715 4K Ultra HD Smart QLED Android TV Kısa İnceleme

alihsans

Yeni Üye
4 Aralık 2020
6
41
"Samsung LE40B653 + Himedia Q3 Quad Core Android Media Player + Logitech Z-5500 5.1 ses sistemi + Logitech MK260 kablosuz klavye ve mouse" şeklinde bir sistemi uzun yıllar sorunsuz şekilde kullandım. Televizyonu daha ziyade harici diskten film/dizi izlemek ve maç izlemek amaçlı monitör şeklinde kullanırım.

2009 yılından beri kullandığım Samsung LE40B653 televizyonum servis ömrünü tamamladıktan sonra yeni bir televizyon arayışına girdim.
Piyasada çok fazla marka ve model bulunduğu için televizyon arayışına kendimce kriterler koyarak başladım. Televizyonu yaklaşık 3 mt mesafeden izleyeceğim için ekran boyutu 50"-60" aralığında, Akıllı TV uygulamalarında kısıtlama yaşamamak için Android TV özellikli, ses sistemini kullanacağım için optik çıkışı olan yine de DTS çözebilen, fiyatı uçuk olmayan modelleri filtreledim.

Seçenekler Sony KD-55XH8196, Vestel 55UA9800, Philips 58PUS8505, TCL 55C715 şeklinde daraldı. Modellerle ilgili çok fazla yerli/yabancı inceleme okudum, izledim. İncelemelerin çoğu reklam kokan hareketler olduğu için daha ziyade kullanıcı deneyimlerini göz önüne almaya çalıştım. Ambilight özelliği nedeniyle Philips bir adım öndeydi ancak bir türlü kendimi ikna edemedim. En sonunda sabit bir servisi olmasa da şık tasarımı, QLED paneli ile öne çıkan TCL 55C715'i almaya karar verdim.

Televizyonu MediaMarkt'ın internet sitesinden aldım. İki gün sonra Horoz Lojistik tarafından sorunsuz şekilde teslim edildi. Akşam TCL TV Çağrı Yönetim Merkezi'ni 0216 900 17 09 numaralı telefondan arayarak servis kaydı oluşturduk. Ertesi gün öğlen kurulumu yapıldı.

Televizyonun teknik özelliklerine şu adreslerden ulaşılabilir: TCL Türkiye, Display Specifications.
Türkçe kullanım kılavuzuna da şu adreslerden ulaşılabilir: TCL.com.tr, TCL.com.

İki günlük toplam 7-8 saatlik kullanıcı deneyimlerim:

+ Ölü piksel ve ışık sızması için yaptığım testlerde ve gözle yaptığım incelemelerde herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
+ RC802V kodlu kompakt bir Bluetooth kumandası var. Kısa sürede alışılabilir ve kullanışlı. Ancak ses kesme (mute) tuşu yok.
+ TurkNet 35 mbps internet bağlantım var. Zyxel VMG8623-T50B modem televizyona yaklaşık 4 mt mesafede ve arada bir duvar var. Televizyonu kablosuz ağ üzerinden kullanıyorum ve çevrimiçi içerikte herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

+ Televizyonun kendi ses kalitesi çok iyi. Apartman dairesinde oturuyorsanız üçte birine kadar yükselttiğinizde komşuları rahatsız edecektir. Film izlerken kullanmak üzere sesi optik çıkıştan Logitech Z-5500'e sorunsuz şekilde bağladım. Ses sistemi devredeyken televizyonun kendi hoparlöründen de ses çıkmaya devam ediyor. Sesi tamamen kısınca ekranda "mute" logosu kalıcı olarak göründüğü için televizyonun sesini 1 kademesine kadar kısıyorum.

+ Sony WH-CH400 Bluetooth kulaklığı sorunsuz şekilde eşleştirdim ve kullanabiliyorum.
+ Logitech MK260 kablosuz klavye ve mouse setini sorunsuz şekilde tanıdı.

+ Mubi içeriklerine sorunsuz ulaşıyorum ve izleyebiliyorum. Netflix, Amazon Prime Video, PuhuTv veya BluTv kullanmadığım için performanslarını bilemiyorum.
+ Yaklaşık 50 gb boyutunda 4K filmi hard diskten çalıştırdım. MX Player üzerinden takılma vesaire olmadan sorunsuz şekilde izlenebiliyor. Avi, mp4, mkv uzantılı dosyaları tek tek denedim. Açılmayan bir dosya olmadı.

+ Apk uygulamaları yüklemede bir sorunla karşılaşmadım. Play Store'da bulunamayan bir uygulama olursa bu şekilde yüklenebilir.

+ Televizyon kanal geçişleri için zaman tutmadım ama 2-3 saniye sürüyor. Rahatsız edecek bir süre değil. Kanalları sıraladım, yedeğini aldım. Henüz yaşamadım ama herhangi bir güncelleme sonrası kanal listesi değişirse elimdeki yedekten yüklemeyi planlıyorum.
+ Merkezi uydu sistemi kullanıyorum. SD yayın yapan kanalların görüntüsü kötü, HD kanallar izlenebilir seviyede.

+ Ekran renk ayarlarında henüz kendim için optimum ayarlara ulaşamadım. Bunun için biraz zaman ayırmam gerekecek. Şu an için bana çok parlak geliyor ve karanlıkta göz yoruyor.

+ Sesle kontrol Türkçe veya İngilizce komutlara cevap veriyor. Komutlarınızı televizyon kanalı ve Youtube'da aratarak sonuçları karşınıza çıkarıyor. Örneğin "TRT Spor" dediğinizde kanal ekrana geliyor, kumandadan OK tuşuna basarak kanala geçiyorsunuz.

Şimdilik canımı sıkan hiçbir şeyle karşılaşmadım. Umarım uzun ömürlü olur. Açıkçası henüz kullanım kılavuzunu okumadım ve halen televizyonu tanımaya çalışıyorum ama herhangi bir sorunuz olursa vakit bulduğum an elimden geldiğince ve dilimin döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım.
 
Son düzenleme:

Umut Barış 

Sadece Forum
Yönetici
Süper Moderatör
23 Kasım 2017
14,398
+ Ekran renk ayarlarında henüz kendim için optimum ayarlara ulaşamadım. Bunun için biraz zaman ayırmam gerekecek. Şu an için bana çok parlak geliyor ve karanlıkta göz yoruyor.

Konstrastı kısmayı deneyin. Dinamik kontrastı da düşük veya kapalı yapın.
Ayrıca arka aydınlatmayı da kısmayı deneyebilirsiniz.

Resim modları varsa, bunlardan birini gece için ayarlayın, gece kullandığınızda o moda geçersiniz.
 

yelbegen

Yeni Üye
21 Ocak 2021
1
44
tv nin arkasında mikrofon tuşu var. bunu kapalı (off) durumuna getirince ön kısımda logo altında 4 adet ışık yanıyor. açık duruma getirince sönüyor. bunun tam tersi olması gerekmiyor mu? Açınca yanması kapatınca sönmesi gerek. handsfree mikrofonun aktif olup olmadığını anlamak için.
 

alihsans

Yeni Üye
4 Aralık 2020
6
41
tv nin arkasında mikrofon tuşu var. bunu kapalı (off) durumuna getirince ön kısımda logo altında 4 adet ışık yanıyor. açık duruma getirince sönüyor. bunun tam tersi olması gerekmiyor mu? Açınca yanması kapatınca sönmesi gerek. handsfree mikrofonun aktif olup olmadığını anlamak için.
Bende de durum aynı. Mikrofon genelde açık kullanılır diye düşünüp böyle ayarlamış olabilirler.
Ben tv arkasındaki mikrofon tuşunun neye yaradığını anlamadım. Ben kapalı tutuyorum. Sesli komut özelliği yine çalışıyor. Sanırım kumandada da dahili mikrofon var. Televizyondan çok uzakta kumandaya fısıldasam bile komutu algılıyor.
 

Benzer konular

Üst