Tam Yoğuşmalı Kombi tasarruflumu?

L Çevrimdışı

luckyfather

Aktif Üye
25 May 2018
89
55
Bu konuda tecrübesi olan değerli dostlar evimde 15 senedir sıkıntısız olarak kullandığım Baymak&Lambert kombimi değiştirmeyi düşünüyorum tam yoğuşmalı kombilerden bir modeli alacağım fakat aklıma takılan şu yeni kombiler gerçektende gaz kullanımında tasarruflumu heleki son zamlardan sonra yoksa eski kombilermi tasarruflu bu konu hakkında kullanıcı yorumu&tecrübesi bilgisi olan dostlarımın fikirlerine ihtiyacım....

H Çevrimdışı

halflife 

Yeni Üye
5 Ocak 2022
5
34
kiracı olduğumdan dolayı farklı kombi kullandım ve arkadaşlar ile karşılaştırma yaptım evet fark var ama bu fark sadece kombiden midir net birşey söylemek zor tüm etkenlerin aynı olduğu varsayıldığından yüzde 10 -15 gibi tasarruflu gibi geldi dediğim gibi evin mantolaması cephesi pencerelerin ısı yalıtım durumu gibi cok etken var firmalar biraz yüksek sallar genelde

L Çevrimdışı

luckyfather

Aktif Üye
25 May 2018
89
55
H halflife yorumunuz için teşekkür ederim doğrudur "matolama&cephe&evin konumu&dairenin alt üst çatı katı & alttan ısıtma vb.. gibi durumlar mutlaka gaz tüketiminde etkilidir de merak işte gerçektende tasarruf varmı değiştirmeye değermi bu soru beynimi kurcalıyor...

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Kombiniz sürekli arıza yapıyorsa değiştirin. Aksi halde yoğuşmalı kombiye geçtiğinde görebileceğiniz maksimum fark %5 olacak.

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
Ben eski kombiyi yeni yoğuşmalı kombi ile değiştirdim. %25 e yakın farketti. Yanma sonucu açığa çıkan ısıyı önemli derecede suya aktarabiliyor diye düşünüyorum. Bence geçilmeli.

L Çevrimdışı

luckyfather

Aktif Üye
25 May 2018
89
55
Cevaplar için teşekkürler herkese..
kullandığım kombi arıza yapmadı bu zamana kadar da beni üzmedi (firmada & kombide) uzatmalı garantiyle kendimi garantiyede almıştım ama 1 senedir garanti olmadan kullanıyorum belirttiğim gibi yeni kombilerle gerçektende değiştirmeye değermi...

Kombi arızalı değilse her türlü değişim zarardır.
Ne açıdan??
Açıklamanızı rica ediyorum...

H Çevrimdışı

hadeka

Aktif Üye
7 Eki 2019
158
Gayet basit, kombinizi değiştirdiğiniz zaman küçük bir oranda tasarruf sağlayacaksınız, kombiye vereceğiniz ücret, artı proje vs. masrafını göz önüne alinca elde edeceginiz tasarrufu ne zaman amorti edeceksiniz? Kombi arızalı olsa veya sık sık arıza yapar durumda ise değisim kaçınılmaz olacaktır, değişim halinde bildiğim kadarıyla satılan kombilerin tamamı yoğuşmalı diye biliyorum.

L Çevrimdışı

luckyfather

Aktif Üye
25 May 2018
89
55
Ben eski kombiyi yeni yoğuşmalı kombi ile değiştirdim. %25 e yakın farketti. Yanma sonucu açığa çıkan ısıyı önemli derecede suya aktarabiliyor diye düşünüyorum. Bence geçilmeli.
Fakat burda belirtilen %25 fark etmesi ciddi bir oran bence dünkü zamdan sonra minimum 500tl ( ki bu oran tam kış ortasında gelen fatura daha yüksek olacaktır) gaz faturasında 125tl iyi bir oran değilmi sizcede...

Gayet basit, kombinizi değiştirdiğiniz zaman küçük bir oranda tasarruf sağlayacaksınız, kombiye vereceğiniz ücret, artı proje vs. masrafını göz önüne alinca elde edeceginiz tasarrufu ne zaman amorti edeceksiniz? Kombi arızalı olsa veya sık sık arıza yapar durumda ise değisim kaçınılmaz olacaktır, değişim halinde bildiğim kadarıyla satılan kombilerin tamamı yoğuşmalı diye biliyorum.
Malesef yasayla tüm kombiler yoğuşmalı oldu artık...

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
Fakat burda belirtilen %25 fark etmesi ciddi bir oran bence dünkü zamdan sonra minimum 500tl ( ki bu oran tam kış ortasında gelen fatura daha yüksek olacaktır) gaz faturasında 125tl iyi bir oran değilmi sizcede...

Malesef yasayla tüm kombiler yoğuşmalı oldu artık...
1200 tl lik doğalgaz faturam 980 tl ye düştü. Belki benim kombim çok eski olduğu için farketmiştir. Ama yoğuşmalı kombiye daha pozitif bakmaya başladım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
H halflife yorumunuz için teşekkür ederim doğrudur "matolama&cephe&evin konumu&dairenin alt üst çatı katı & alttan ısıtma vb.. gibi durumlar mutlaka gaz tüketiminde etkilidir de merak işte gerçektende tasarruf varmı değiştirmeye değermi bu soru beynimi kurcalıyor...
15 yaşında kombiyi değiştirmeniz etki eder. 15 yıl önceki sistemle şimdiki aynı değil. Premix kombi alın. Evin ısı kaybı ve tesisat da önemli tabi. Petek kalınlığı, metrajı, boru kalınlığı, dirsek sayısı vs bunlar da etki eder. Proje iyiyse, ev iyi yalıtımlıysa az yakarsınız.

Yeni alacağınız kombinin ne olduğuna da bağlı tabi.

L Çevrimdışı

luckyfather

Aktif Üye
25 May 2018
89
55
15 yaşında kombiyi değiştirmeniz etki eder. 15 yıl önceki sistemle şimdiki aynı değil. Premix kombi alın. Evin ısı kaybı ve tesisat da önemli tabi. Petek kalınlığı, metrajı, boru kalınlığı, dirsek sayısı vs bunlar da etki eder. Proje iyiyse, ev iyi yalıtımlıysa az yakarsınız.

Yeni alacağınız kombinin ne olduğuna da bağlı tabi.
? Araştırmalarımda premix özellikli olanların üzerine yoğunlaştım lakin bendeki ürün baymak lambert ti şimdide lambert lpy 24 üzerinde yoğunlaşmış gibiyim forumda okudum bir arkadaş baymak duotec ile aynısı demişti tabiki etmende fiyatı var ama diğer taraftan eca üretimi proteus(satıcı bayii bu modelde içerisindeki parçalar daha kaliteli dedi) ile citrius modelleri de çekiyor evet ürün alırken araştırma önemli ama kafa karışıklığı oluyor yalan değil....

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,614
59
Sorunsuz çalışıyorsa bence gereksiz bende,de aynı kombi var 4 yıldır kullanıyorum oldukça iyi durumda 120metrekare ev ve 5 yıllık garantili ev alttan ısıtmali ve yeni bina korumalı,ki köşebaşı olduğu için 3 çepheli geçen yıl,da termostat taktık cosa marka bu kış 400tl,yi geçmedi

En İyi Yoğuşmalı Kombi Markası Hangisi? Kombi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler, Kombi Tavsiyesi​

Oda Termostatı Nasıl Çalışır? Kombi Nasıl Az Yakar? Günde 5 m3 Gaz Nasıl Yaktırılır?​

Her Marka Kombiye Oda Termostat Montajı Nasıl Yapılır | Kontrolyum.com​

Cosa P4TR-21-AC Akıllı Oda Termostatı Kablosuz Kombi Ve Klima Kontrolü Pilli veya Adaptörlü Kullanım​

Cosa Akıllı Oda Termostatı Kablosuz Kombi ve Klima Kontrolü (P4TR-21-AC) kurulumunun nasıl yapıldığına dair her adımı bu videoda bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
Satış , reklamlar , yönlendirmeler öyle etkiliki.
Düşünmeyi etkiliyor.

Birde konuya para ve israf gözü ilede bakmak gerek .
Tabiki kar zarar hesabı araştırması.

Kombi konusunda kombi sağlamsa mantıklı düşünüp karar vermek gerek .

Her kesme göre kararlar değişir.

Hayırlısı ne ise .

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri