Take-Two'nun Yanındayım

agg1401 Çevrimdışı

agg1401

Yeni Üye
16 Tem 2020
25
29
Bugünün konusu gerçek anlamda önemli bir konu olduğu için, bunu ele alacağım ve bu yazıda gerçekten acımasız eleştireceğim.

Yazı İçeriği
rdr-2-20.07.2020.jpg

Öncelikle olaydan kısaca bahsedeyim. Her şey, Anonymous çeviri ekibi Take Two Interactive tarafından yayınlanan Red Dead Redemption 2 oyununu çevirip, Donanım Haber’de ücretli bir şekilde Anonymous game pass adı altında yayımlamak istemeleriyle başladı. Daha sonra o forum üyeleri, oyunun tüm hakları olan Take Two Interactive şirketine şikayet yağmuru başlatıldı ve olay hızla Take Two‘nun ilgisini çeker, arkasından Anonymous çeviri ekibine bir ihtarname çeker ve arkasından yama iptal edilmesine ve grubun dağılmasıyla sonuçlandı.

Şimdi çoğu kişinin dediğini baştan çürütmem lazım, ücretsiz 2.000.000 kelimeyi kimse çevirmez. Öncelikle şu saçmalığa son vereyim, isterse bir oyun 14.000.000 kelime barındırsın. Çeviriyi parayla satmak için fazla yürek yemişler veya birisi bu ekibe yanlış veya eksik bilgi vermişler sanırsam, bu saçmalığın başka açıklaması yoktur ve olsa bile mantık kurallarını aşmaktadır.

Geleyim, gerçekçi düşünceme! Take-Two Interactive çok doğru bir hamle yaptı, adamların yıllarca verdikleri emekleri, 1 yılda çeviri yaparak firmadan izinsiz bir şekilde satış yapmaları sadece haksız bir kazançtan başka bir şey değildir, o ekip Take-Two Interactive onlara karşı dava açmadıklarına sevinip, dua etsinler. Bunu dedim diye yine linçleneceğim veya firmanın avukatı olarak anılacağım ama burada yapımcının emeğine gasp etmek var ve bu olaya hizmet etmek, başka suça ortak olmakta bir suçtur.

Ben olsam Take-Two Interactive‘ın yerinde, aracı siteye bir güzel ihtarname gönderirdim ve o Ücretli Çeviri kategorisini kaldırmalarını isterdim. O kategori yüzünden birilerin canları çok yanacak demedi demeyin ve bu kategoriden satın aldığın oyunun çevirisi oyunu yapan firmaya para gitmemektedir ve bu iş maalesef, bir illegal iş olarak nitelendirilir, bu yüzden bir suçtur.

Son
Toparlayacak olursam, Take-Two Interactive‘ın bu kararının arkasındayım ve diğer firmalarıda bu tip konularda asla yumuşama göstermemelerini öneriyorum. Şimdilik benden bu kadar.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yani diyorsun ki bir tarafta hak sahipleri, diğer tarafta hak yiyenler var. Doğru mu?

Ne kadar da tanıdık geldi :alala

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
O olayda benim anladığım önce tepki ölçtüler, sonra hak sahibi firma ihtarname çekince ağlamaya başladılar.
Açıkçası zaten bağış toplanıyor diye biliyorum, bağış zaten gönüllüdür, bu işi de genelde gönlünden geçen insanlar yapar. (Çeviri işini.)

Mesela DH'de biri var, Metro Exodus'u tek başına 2 ayda çevirmişti.

Çeviri işi biraz buna dayanıyor aslında, gönüllülük esasına yani.
Dil biliyorsundur, hobi olarak bir yandan vakit ayırırsın.
İşleyen demir ışıldar, kimse çeviri yaptı diye kanser hastası olmaz sonuçta.
Dilini pekiştirmiş olursun.

Asıl hata bence, 2020 yılında hala Türkçe arayüz ve altyazı çevirisine kaynak ayırılmamasıdır.
Dublaj zor iştir, daha maliyetlidir kabul ediyorum, çeviriye razıyım açıkçası.
Hikayesini anlayamadığım oyunu kör mantıkla Fransız kalarak oynamak pek zevk vermiyor maalesef.

Ki Steam'den oyun satın alırken de buna dikkat ediyorum.
Oyun'un Türkçe desteği yoksa pek satın almaya yanaşmıyorum.
Çünkü oyunu aldığıma değmesi lazım. :bilmiyom

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Bence firma da hatalı ,ürünleri farklı olarak satılıyor ve sadece " linkleri kaldırın " diyorlarsa tabii :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bence firma da hatalı ,ürünleri farklı olarak satılıyor ve sadece " linkleri kaldırın " diyorlarsa tabii :)

Firmanın hatası bence üç kuruş yatırımı yapmayıp Türkçe çeviriyi yapmaması bence.
Küçücük geliştiriciler, firmalar bile yeni oyun çıkarırken Türkçe dil veriyor abi. :hihi

Bilgisayar Evreni Çevrimdışı

Bilgisayar Evreni

Aktif Üye
24 May 2020
60
34
Hak veriyorum ancak büyük bir ümitle bekliyor dum yamayı çıksaydı kesin alacaktım çat pat İngilizce var ancak zevk vermiyor. Ortaya para konusu girdiği için zaten yapımcı şirket ihtarname çekmiş yoksa böyle birşey yapmazlardı. En büyük örneği her yıl yüzler ce kişi GTA v falan türlü türlü yama yapıyor onlar ihtar yemiyor ve rdr2 için bile şuan modlar ve bazı yamalar var

S Çevrimdışı

Serinsu

Aktif Üye
10 Ara 2019
424
46
Yoo yoo yoo türkçe yapsaymış dava açma neymiş haksız Take-Two Interactive hem türkçe yapma yapana dava aç yakışmazzz
2 milyon kelime çevirme emeksiz değil çeviren maaş almıyor takeden .
ben olsam isterim adamlar binlerce dolar maaşı var çevirenin emeğini vermişmi take two? 100 bin değil 2 milyon yaww.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yoo yoo yoo türkçe yapsaymış dava açma neymiş haksız Take-Two Interactive hem türkçe yapma yapana dava aç yakışmazzz
2 milyon kelime çevirme emeksiz değil çeviren maaş almıyor takeden .
ben olsam isterim adamlar binlerce dolar maaşı var çevirenin emeğini vermişmi take two? 100 bin değil 2 milyon yaww.

Çevir diyen mi oldu ki çeviriyorlar?
Çeviri yaması işi gönüllü iştir.
Take Two oyunu Türkçe çıkartmak istese bunu kurumsal bir firma ile hallederdi zaten. :kiskis

S Çevrimdışı

Serinsu

Aktif Üye
10 Ara 2019
424
46
Çevir diyen mi oldu ki çeviriyorlar?
Çeviri yaması işi gönüllü iştir.
Take Two oyunu Türkçe çıkartmak istese bunu kurumsal bir firma ile hallederdi zaten. :kiskis
Takenin suçu kusura bakma take gönül işi işiyle çıkarmamış bırak emeğini alsın çevirmen.
Beleş yapsa take olaya el atmazdı :sirit
Paralı diyemi el atmış:hayir

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt