Su Sayaçları

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
410
Önemsiz bir detay nazarı dikkatimi çekti paylaşmak istedim. Lüzumsuz bir bilgi ama aklımızda bulunmalı yine de. Analog mekanik su sayaçlarının çarklarının sert bir yapıda olması lazım. Diğer bir ifadeyle sayaca üflediğiniz zaman çok zor dönmeli. Geçenlerde belediyenin tavsiye ettiği bir sayacı inceledim. Düşük kalite olduğu her halinden belliydi. Bir üfleyeyim dedim, sayaç deli gibi döndü.

Bu tür sayaçlara sahip aboneler suyun yanında "havaya" da para ödüyor maalesef.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Benim de sayacım bozulmuş ve az tüketim gösteriyormuş. Bunu bildirmediğim için 950₺ ceza ödedim taşınırken. Sanki kaç liralık su yaktığımı biliyormuşum da 30-45 lira arası gelen faturaya itiraz edecekmişim...

Sayaç seçiminde güven de önemli anlaşılan.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,123
43
Maalesef üflediğimizde o sayacın dönmesi gerekir. Çünkü o saat o şekilde dönmez ise akşam yatarken suyu damla damla akacak şekilde açarım sabaha litrelerce su birikir hemde saat hiç dönmez. Bu girişimin önüne geçmek için o kadar hassas olmalı.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Bizim bugüne kadar kullandığımız tüm sayaçlar mekanik ama tüm sayaçların önünde kasırgada çıksa etkilenmeyecek şekilde 2 ayrı koruyucu plastik kapak mevcut. Merak ettim sizinkinin görselini.

53AF7E90-7C50-4D23-BF27-FFC9E1E56B87.jpg

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
410
Maalesef üflediğimizde o sayacın dönmesi gerekir. Çünkü o saat o şekilde dönmez ise akşam yatarken suyu damla damla akacak şekilde açarım sabaha litrelerce su birikir hemde saat hiç dönmez. Bu girişimin önüne geçmek için o kadar hassas olmalı.
Elbette üflediğimizde dönecek ama zor dönmesi gerekiyor. Ki adil olabilsin.
Bizim bugüne kadar kullandığımız tüm sayaçlar mekanik ama tüm sayaçların önünde kasırgada çıksa etkilenmeyecek şekilde 2 ayrı koruyucu plastik kapak mevcut. Merak ettim sizinkinin görselini.

53AF7E90-7C50-4D23-BF27-FFC9E1E56B87.jpg
Heh sözü ağzımdan aldınız. En kalitelisi en adil olanı TEKSAN. Çok köklü bir marka.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Suyu sonuna kadar açtığımızda hava yaptığı için sayacın daha fazla dönmesine sebep olduğumuz söylenir, ne kadar doğrudur bilmiyorum. Araştırmadım.
Belediye veya su dağıtım şirketi sayacın doğru ölçüm yapmasına bakar.
Eksik fatura kesmek istemez. :kiskis

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
Suyu sonuna kadar açtığımızda hava yaptığı için sayacın daha fazla dönmesine sebep olduğumuz söylenir, ne kadar doğrudur bilmiyorum. Araştırmadım.
Belediye veya su dağıtım şirketi sayacın doğru ölçüm yapmasına bakar.
Eksik fatura kesmek istemez. :kiskis
unutan detay su tesisatında hava varsa o tesisat su kaçırıyor demek...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
unutan detay su tesisatında hava varsa o tesisat su kaçırıyor demek...
Suyu sonuna kadar açınca ses ve gürültü değişiyor. Hava dediğim bu. Belki debiden kaynaklıdır.
Tesisatlar yeni, bir kaçak olduğunu sanmıyorum.
Açıkta tüm tesisat çünkü. (Duvarın üzerinde tüm borular, gözümüze çarpardı.)

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
Suyu sonuna kadar açınca ses ve gürültü değişiyor. Hava dediğim bu. Belki debiden kaynaklıdır.
Tesisatlar yeni, bir kaçak olduğunu sanmıyorum.
Açıkta tüm tesisat çünkü. (Duvarın üzerinde tüm borular, gözümüze çarpardı.)
sayaçtan önce olunca fark edilmiyor... yada havalandırmada...

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
614
4-5 sene önce köydeyken 9TL fatura geldi diye sayaç cezası üstüne bir de yeni sayaç taktırmamız istenmişti, sayacı alacağımız adam eski tip sayaçlardansa sakın değiştirme cezaya itiraz et demişti. Şimdi anlıyorum.

Geri
Üst Alt