slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Yaklaşık 3 yıldır piyasada olduğunu gördüğüm Arçelik su filtre aboneliği sistemiyle ilgili birkaç bilgi paylaşmak istedim. Bu konuyla bağlantılı yüksek kapasiteli ve multi house (Apartman sistemleri) sistemlerin de bilgilerini ayrıca bir başka konuda söz verdiğim gibi paylaşacağım;

Arçeliğin sisteminde öncelikle filtreleme katmanlarını inceleyecek olursak;

1. filtre Sediment: Büyük partikülleri, kum, toz v.b. içeriği filtreleyen bu aşamada tabir yerindeyse mekanik filtreleme gerçekleşiyor. Genel tabirle süzgeç denebilir.
2. filtre Karbon filtre: Karbon filtreler aktif kömür ile hazırlanan, sudaki koku bileşenlerini ayrıştıran ve filtreleyen sistemlerdir. Genellikle bu filtreler GAC dediğimiz Granül Aktif Karbon ya da BAC Blok aktif karbon olarak adlandırılabilir. Bu sistemde ikinci bir sediment filtre bulunmadığına göre kullanılan materyalin BAC olduğunu varsayıyorum. Net bilgi edinemediğim için bu bilgiyi %100 doğru olarak paylaşmıyorum.(GAC filtrelerde granüller suyla geçebildiği için ikinci bir engelleme sistemi olmalı.)
3. filtre Ters (Reverse) Osmos (Osmosis) filtresi: Bu tür filtreler genellikle büyük markalar tarafından üretiliyor ve herhangi bir güç harcanmasına gerek duyulmadan mikro filtreleme işlemi gerçekleştirilerek suyun mikro partiküllerden de ayrıştırılmasını sağlıyor. Özellikle Arçelik-Beko grubunun LG ile bağlantısından dolayı bu filtrenin LG üretimi olduğunu varsayıyorum. (Konu geliştikçe ve bilgileri kaynağa yakın noktalardan doğru olarak edindikçe mesaj güncellenecektir.)
4. Ünite Depo: ilk 3 filtrede ayrıştırılan ve depolanmaya uygun hale gelen su burada depolanıyor.
5. 4. filtre Silifoz: Silifoz filtreler genellikle silifoz kürelerden meydana gelen ve sudaki kireci filtre eden oluşumlardır. Bu sayede son kullanıcıya ulaşan su en düşük kireç oranı ile ulaşmış olur.

Teknik yapısına çokta doyurucu olmayan bu bilgilerle göz attıktan sonra gelelim rakamlara;

Şu anda (09.07.2023 itibariyle);

24 Ay taahhütlü pakette;
411,82 TL Aylık bedel ile 12 Lt depoya sahip sistemi, 730,42 TL aylık bedel ile 15 Lt depoya sahip sistemi edinebiliyorsunuz. Giriş bedeli 0 olarak belirtilmiş.

Taahhütsüz pakette;
1770 TL Giriş bedeli ve 765.82 TL aylık bedelle 12 Lt depoya sahip sistemi, 3540 TL Giriş bedeli ve 1438.42 TL aylık bedelle 15 Lt depoya sahip sistemi edinebiliyorsunuz.

Maliyetleri açısından açıkçası bana çok mantıklı görünmese de sürekli fiyatı artan su satın alımı bedeli, taşıma v.b. sıkıntıları nedeniyle düşünülebilir buluyorum. Ömür boyu garanti içerisinde düzenli filtre değişimi, ücretsiz taşınma demontaj ve montajı, periyodik pakım gibi özellikleri düşününce hesaplanabilir bir faydası olabilir gibi geliyor.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Su arıtma cihazı satın alıp zamanı gelince kendin filtre değiştirsen daha hesaplı bence

B Çevrimiçi

BENSALM

Yeni Üye
21 Eki 2021
20
53
yardımcı olmak adına yazıyorum yaklasık 8 yıldır bms su arıtma kullanıyorum ortalama 5 yılda bır fılıtre degısıyor bızım sular kıreclı oldugu ıcın ayrıyeten makınanın su gırısıne 1 fılıtre daha taktırdım daha ıyı olur dedı arkadas tavsıyem arkadasın dedıgı gıbı uzun vadede arıtıcı al tavsıyem bms

Moderatör tarafında düzenlendi:
S Çevrimdışı

shaolin

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bu konuda çok bilgiye sahip değilim. Ancak bana bu ters geliyor. Çünkü bir sürü değişik işlevli kartuştan suyu geçiyorsunuz geriye fos bir su kalıyor. Yani yararlı olan şeyler de gidiyor. İnsan sudan birçok şey alması gerekiyor. Ekonomikliği tartışılır elbette. Şimdilik damacana ile devam ediyorum.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
YARDIMCI OLMAK ADINA YAZIYORUM YAKLASIK 8 YILDIR BMS SU ARITMA KULLANIYORUM ORTALAMA 5 YILDA BIR FILITRE DEGISIYOR BIZIM SULAR KIRECLI OLDUGU ICIN AYRIYETEN MAKINANIN SU GIRISINE 1 FILITRE DAHA TAKTIRDIM DAHA IYI OLUR DEDI ARKADAS TAVSIYEM ARKADASIN DEDIGI GIBI UZUN VADEDE ARITICI AL TAVSIYEM BMS
Daha önce uyardım, mesajlarınızı düzeltmiştiniz. Bu son uyarım olacak. Forumda ve sosyal ortamlarda tamamı büyük harfle konuşamazsınız.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Burada şöyle bir sorun var üstadım. İki habere de göz attım ve araştırmalara ilişkin makale paylaşımı yapılmamış. Açıkçası sudaki mineral miktarı çoğunlukla TDS dediğimiz basit yöntemle su içerisindeki moleküllerin sayısı ile belirlenebilir. Eğer bu sistemlerden çıkan suların TDS değeri sıfır olsaydı bu konuda ortalık çoktan karışırdı çünkü söz konusu değer saf su için geçerli. Şu an konuyla ilgili bilimsel makale araştırıyorum ve paylaşacağım.

(Bu yazımdan da kesinlikle şu anlaşılmasın. Yukarıda bahsettiğim sistemi anlatmamın sebebi herhangi bir çıkar ilişkisi değil, hatta abonesi bile değilim. Sadece teknik olarak birkaç bilgiye haiz olduğum için paylaştım. Ayrıca dikkat ederseniz söz konusu haberlerde arıtma ile ilgili bir cümlenin ardından damacana suyla ilgili bolca açıklama görüyorum. Sonuçta ticari olarak rakip olabilecek iki sistem söz konusu olduğu için en doğru sonuçların paylaşılan görüşlerle değil, bilimsel araştırmalara dayanan makalelerle olacağı kanısındayım.)

S Çevrimdışı

shaolin

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Damacana iyidir. Bizim Bursa'da bile sanırım epeydir barajlar kuruyunca kuyu suyu karıştırılıyor. Çok kireçli.
Bu sene ilk kez barajlar doldu. Bakalım nasıl olacak.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Damacana iyidir. Bizim Bursa'da bile sanırım epeydir barajlar kuruyunca kuyu suyu karıştırılıyor. Çok kireçli.
Ben Uludağ altındayım yıllardır Bursa'da çeşmeden içeriz suyu damacana hazır suların tadını sevmiyorum sert geliyor acımtırak tadı var hazır suların.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Eskiden öyleymiş. Bizim Nilüfer tarafı epey kireçli. Size farklı yerden geliyor olabilir. Herşey hemen kireç tutuyor.
Bu Nilüfer tarafında hep şikayet ediyorlar doğrudur.
7 yıllık çamaşır makinesi 10 yıllık elektrikli Şofben rezistansını söktüm sırf kireçlenme var mı diye bakmak için tertemiz çıktı..

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Sormayın, önceden çaydanlıklarda ayda 1 kez kireç temizliği yapardık, artık her hafta yapmak zorunda kalıyoruz, sular aşırı derecede kireçli.

slowfood slowfood hocam, sadece kireç için çeşmeye takılan filtre var mı ?

Ben Hamamlıkızık'a gidip 7 tane damacanayı dolduruyorum, 1 ay yetiyor bize. Evim de yakın, iyi oluyor. Yılda 1-2 kez de damacanaları yeniliyorum.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Sormayın, önceden çaydanlıklarda ayda 1 kez kireç temizliği yapardık, artık her hafta yapmak zorunda kalıyoruz, sular aşırı derecede kireçli.

slowfood slowfood hocam, sadece kireç için çeşmeye takılan filtre var mı ?

Ben Hamamlıkızık'a gidip 7 tane damacanayı dolduruyorum, 1 ay yetiyor bize. Evim de yakın, iyi oluyor. Yılda 1-2 kez de damacanaları yeniliyorum.
Kireç önleyici filtre yok benim bildiğim

Geri
Üst Alt