Spiflaş ve eprom arasindaki fark

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
Mrb arkadşlar gerek tv olsun uydu alıcıları olsun bu tür cihazlarda flaş ve eprom kulanmaktadır entekreler yapı olarak çok benzemektedir örnek versem mesela beko c7 c8şaselerde sekiz ayaklı 24c16olarak geçiyor bazı lcd tvlerde 25Q32olarak geçen sekiz ayakli entegreler mevcut mıl olarak biraz farklilik ola bilir bu entegreler benzerliği görsel olarak aynidir bu ve bunlara benzer entegreler uydu alıcılardada kulanmaktadır bunlar eprom yada spiflaş olarak nasıl eyirt edeceğiz görsel olarak ayni ayak sayilarıda aynı bu entegrelerin nasıl taniriz spiflaş veya eprom olarak konu hakında beni aydınlatırsanız sevinirim

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
Google'dan datasheet'ine ulaşarak veya servis manuel'ini & anakart şemasını bularak.
Özellikle şu SPI'dır veya şu EEPROM'dur gibi bir ayrım var mıdır bilmiyorum. Bence yoktur.
Genelde devre bileşenleri devreye montajlanma yöntemine göre ayrılır.
SMD olanlar var, BGA olanlar var, DIP olanlar var.

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
Google'dan datasheet'ine ulaşarak veya servis manuel'ini & anakart şemasını bularak.
Özellikle şu SPI'dır veya şu EEPROM'dur gibi bir ayrım var mıdır bilmiyorum. Bence yoktur.
Genelde devre bileşenleri devreye montajlanma yöntemine göre ayrılır.
SMD olanlar var, BGA olanlar var, DIP olanlar var.
Bildiğim kadarıyla vardır ama bende tam emin değilim byt ve bit degerleri gibi

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Cemil47' Alıntı:
Mrb arkadşlar gerek tv olsun uydu alıcıları olsun bu tür cihazlarda flaş ve eprom kulanmaktadır entekreler yapı olarak çok benzemektedir örnek versem mesela beko c7 c8şaselerde sekiz ayaklı 24c16olarak geçiyor bazı lcd tvlerde 25Q32olarak geçen sekiz ayakli entegreler mevcut mıl olarak biraz farklilik ola bilir bu entegreler benzerliği görsel olarak aynidir bu ve bunlara benzer entegreler uydu alıcılardada kulanmaktadır bunlar eprom yada spiflaş olarak nasıl eyirt edeceğiz görsel olarak ayni ayak sayilarıda aynı bu entegrelerin nasıl taniriz spiflaş veya eprom olarak konu hakında beni aydınlatırsanız sevinirim
Bu flashların çeşitli üreticiye göre kodları değişir ,kimisi 24c64 der ürettiğine ,kimi üretici 24d6401 ,ikiside aynıdır ama harfler ve kodlar değişik, değişiktir ama ikiside aslında 8mblk bellektir(kabaca bellek dedim)
İşin aslı en iyi çözüm üreticinin "Datasheet" ine bakmak lazım,çünkü bazı ürün kullanıcıları tek bir flash üzerine çalışmıştır ,yani mesela 8mb lik farklı flash takıldığında tv veya uydu alıcısında boot sorunu çıkabilir ,bunu en iyi uydu yazılımlarında görüyoruz ki bu durumda cihaz açılsa bile ID hatası verip çalışmamaktadır ,tabii bunları "kesin bilgi" olarak yazmadım ,en azından bnim başımdan geçenleri birleştirdiğimde bu sonuç çıkmaktadır:ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri