Sony Kd-55X8505C kapanma ve açılmama sorunu (6 kez kırzmızı led sinyalli) lütfen yardım

T Çevrimdışı

thedejavu

Yeni Üye
23 Eki 2018
4
40
Herkese merhabalar günaydınlar.Aranıza bugün katıldım. Ve yaşadığım sorun hakkında yardımınızı bekliyorum.
Başlık da yazdığım üzere tv Sony Kd-55X8505C 55 inch 4k android tv.
Soruna gelince, yaklaşık 1 hafta önce durup dururken kapanıp alt led de kırmızı 6 sinyal verme ile başladı.Takip eden günlerde bazen çok az bazen de bir kaç saat fiş çıkarıp bekleme sonrasında tekrar sorunsuz açılıp bazı günler 4-5 saate kadar kapanmadan açılı kalabildi. Fakat 4 veya 5. günden sonra dinlensin diye kapattığımızda artık her açmaya çalıştığımızda android başlama ekranı veriyor hemen 2. saniye de ekranın sol tarafından hafif kararma gelerekten kapanıyor ve direkt 6 kırmızı sinyale geçiyor ve asla açılmıyor.
Birkaç yeri aradığımızda anakart da sorun olabileceği söylendi ve tamir edilme imkanı olmazmış ve değişmesi gerekirmiş. Ama bir ihtimal tamir edilen bir bölgede de arıza olmuş olabilir dediler orayı tamir edebilirlermiş. Tv 2,5 yıllık.
Sizlerden ricam bu arıza neyden kaynaklanır ve yaptırma aşamasında nelere dikkat etmeliyiz ve nereye yaptırmalıyız fikirlerinizi yardımlarınızı yazmanız. Servisi mi önerirsiniz yoksa bu işin uzmanı tamirciler de halledeblir mi ? Maliyeti ne olabilir ? Anakart cidden değişmeli mi ? (Bursa'dan yazıyorum)
İyi günler.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Herkese merhabalar günaydınlar.Aranıza bugün katıldım. Ve yaşadığım sorun hakkında yardımınızı bekliyorum.
Soruna gelince, yaklaşık 1 hafta önce durup dururken kapanıp alt led de kırmızı 6 sinyal verme ile başladı.Takip eden günlerde bazen çok az bazen de bir kaç saat fiş çıkarıp bekleme sonrasında tekrar sorunsuz açılıp bazı günler 4-5 saate kadar kapanmadan açılı kalabildi. Fakat 4 veya 5. günden sonra dinlensin diye kapattığımızda artık her açmaya çalıştığımızda android başlama ekranı veriyor hemen 2. saniye de ekranın sol tarafından hafif kararma gelerekten kapanıyor ve direkt 6 kırmızı sinyale geçiyor ve asla açılmıyor.
Birkaç yeri aradığımızda anakart da sorun olabileceği söylendi ve tamir edilme imkanı olmazmış ve değişmesi gerekirmiş. Ama bir ihtimal tamir edilen bir bölgede de arıza olmuş olabilir dediler orayı tamir edebilirlermiş. Tv 2,5 yıllık.
Sizlerden ricam bu arıza neyden kaynaklanır ve yaptırma aşamasında nelere dikkat etmeliyiz ve nereye yaptırmalıyız fikirlerinizi yardımlarınızı yazmanız. Servisi mi önerirsiniz yoksa bu işin uzmanı tamirciler de halledeblir mi ? Maliyeti ne olabilir ? Anakart cidden değişmeli mi ? (Bursa'dan yazıyorum)
İyi günler.

Aman Azizim; Aman diyorum hele ki bu kalitede bir televizyonu TAMİRCİ milletine vermeden evvel şu videoyu mutlaka izle.

Televizyonunun arızası ve ilerleyiş şekli mutlaka uzman bir yaklaşım tespiti ile mümkün.

Yetkili servise ürünü teslim etmeden evvel de kendileri ile mutlaka görüşün, araştırma yaptığınızı ve anakart fiyatlarını 3 aşağı 5 yukarı bildiğinizi, kendiniz de değiştirebileceğinizi ancak uzman ellere teslim etmek istediğinizi belirtin lütfen

T Çevrimdışı

thedejavu

Yeni Üye
23 Eki 2018
4
40
Aman Azizim; Aman diyorum hele ki bu kalitede bir televizyonu TAMİRCİ milletine vermeden evvel şu videoyu mutlaka izle.

Televizyonunun arızası ve ilerleyiş şekli mutlaka uzman bir yaklaşım tespiti ile mümkün.

Yetkili servise ürünü teslim etmeden evvel de kendileri ile mutlaka görüşün, araştırma yaptığınızı ve anakart fiyatlarını 3 aşağı 5 yukarı bildiğinizi, kendiniz de değiştirebileceğinizi ancak uzman ellere teslim etmek istediğinizi belirtin lütfen

Günaydın Adem hocam.
Uyarıların ve gönderdiğin video için teşekkür ederim. Zaten bu forumu o gönderdiğin videoyu öncesinde izleyerek keşfettim de geldim buraya.
Şunu diyebiliyoruz yani, bu tv nin kesinlikle anakartı arzıladırı ve değişmelidir ? onarma imkanı sıfır mıdır ? ve fiyatla ilgili bir tahminiz olabilir mi ?
Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Günaydın Adem hocam.
Uyarıların ve gönderdiğin video için teşekkür ederim. Zaten bu forumu o gönderdiğin videoyu öncesinde izleyerek keşfettim de geldim buraya.
Şunu diyebiliyoruz yani, bu tv nin kesinlikle anakartı arzıladırı ve değişmelidir ? onarma imkanı sıfır mıdır ? ve fiyatla ilgili bir tahminiz olabilir mi ?
Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Şimdi azizim size çok alakasız yoldan şöyle bir örnek vereyim.

Bir çamaşır makinesi kazanında rulman dağıldığında, kazanı komple değiştirmek isterseniz 400TL, Eğer rulmanı değiştirmek isterseniz rulman yedek parça maliyeti 30TL ancak işçiliği ile birlikte 300TL dir. :)) Yani ÇAKILMIŞ rulmanlı makineye 300TL vermek veya sıfır orijinal kazanı komple almak 400TL. Karar sizin :ok

Aynı konuyu sizin anakarta indirgediğimizde konu şu olur. Anakartı komple alırsanız 400tl (Farazi rakam) fakat tamir ettirmek isterseniz 300TL tutacaktır zira o anakartın daha doğrusu o tv nin değerine göre bedel biçer anakart tamircileri.

Bakınız ben dahi bir çamaşır makinesi anakart tamiri için (Yani tek bir lehim, gerçekten tek bir lehim) 120TL par ödemiş adamım. Ama itiraz etmedim zira o anakartın yenisini almaya kalksak 300TL idi. Ayrıca madem tek bir lehiö ile iş çözülüyordu, ben çözeydim o zaman :kiskis

Sizin anakartı tamir edebilecek olan ustanın düşüncesi de o olacaktır ''Ooooo SONY XX1122 model tv, şimdi nereden baksan XX TL dir, Yeni tv almaya kalksa XXXXtl dir, ben bu anakarta şuı kadar fiyat vereyim''

Yani teknik olarak onarımda kullanılacak komponent 5-10TL dir, ancak maalesef işin için ediğer etkenler girer.

Tüm bu bilgileri sentezlediğimizde ortaya çıkan sonuç, YETKİLİ servisinden ORİJİNAL kartı, GARANTİLİ olarak taktırmanın her zaman için kısa ve orta vadede daha olumlu sonuç doğuracağıdır. :ok

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
CuMdaj6WEAAD5PS.jpg

A Ado hocam hazır fiyatlandırma konsunda yorum yapmışken aklıma geldi paylaşmak istedim.
Artık tamirle parça değişimleri aynı fiyata yaklaştı, nedeni servislerin mali gideridir. inanılmaz gider varken uyguna yapması zararına değil ama emeğinin karşılığı gibi düşünmek lazım. bazen parça 10 tl olabiliyor ama işi 110 liraya kapatabiliyorlar.
T thedejavu size tavsiyem kartı değiştirmekle onarımı yakınsa kartı değiştirtin, yetkili servisler zaten 1 yıl parça garantisi veriyor.
işiniz garanti olsun. :)

T Çevrimdışı

thedejavu

Yeni Üye
23 Eki 2018
4
40
@Ado, F fikoloji, ikinize de değerli yorumlarınız ve verdiğiniz güzel örnek ve analizler için teşekkür ederim. Büyük ihtimalle yetkili servisle çözeceğiz gibi duruyor bu arızayı. İyi günler iyi çalışmalar :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
CuMdaj6WEAAD5PS.jpg

A Ado hocam hazır fiyatlandırma konsunda yorum yapmışken aklıma geldi paylaşmak istedim.
Artık tamirle parça değişimleri aynı fiyata yaklaştı, nedeni servislerin mali gideridir. inanılmaz gider varken uyguna yapması zararına değil ama emeğinin karşılığı gibi düşünmek lazım. bazen parça 10 tl olabiliyor ama işi 110 liraya kapatabiliyorlar.
T thedejavu size tavsiyem kartı değiştirmekle onarımı yakınsa kartı değiştirtin, yetkili servisler zaten 1 yıl parça garantisi veriyor.
işiniz garanti olsun. :)
1-2 yıl önce ilk defa okumuştum, Müthiş doğru bir anlatım dili olmuş.

Ben de sizinle hemfikirim, Youtube videolarımda da elbette suistimal eden tamircileri ifşa ederken aynı zamanda ''Kardeşim neden yalan söylüyorsunuz bu zaten sizin hakkınız, Yalan söyleyerek para alacağınıza yapmayın işi olsun bitsin'' diyorum.

Dünden bir örnek paylaşayım bu konuyla ilgili. Bir inşaat ustasının bir işi vardı, sadece tek bir tane parça kullandım, parçanın değeri 3-4TL dolaylarında, ustaya söyledim ve borcunun 50TL olduğunu belirttim. Adam çıkarttı şak diye verdi parayı. Tam 3 tane lehim yaptım, 3TL lik parça değiştirdim, Adama İZAH ETTİM 50TL para aldım. Allah bin bereket versin. Yalan söylemedim, kimseyi kandırmadım ama hakkımı da kimseye kaptırmadım. ''Abi 40TL parça, 10Tl de işçilik 50TL'' diyerek yalan söylemenin anlamı yok, Piyasadaki ustalara anlatmaya çalıştığım da bu zaten. :ok

T Çevrimdışı

thedejavu

Yeni Üye
23 Eki 2018
4
40
Herkese merhabalar, günaydınlar tekrar.
Tv'yi yaklaşık 10 gün önce Bursa yetkili servise verdik. İlk verdiğimizde kumandadan bir iki tuşa basarak panelin sağlam olduğunu teyit etmişler.4-5 gün sonrasında aradığımızda yurt dışından parça sipariş ettiklerini ve parça gelince takıp deneyip dönüş yapcaz dediler. Ve dün aradıklarında arızanın panel iç aydınlatmalarından kaynaklandığını ve toplam onarım bedelinin 1200 tl olduğunu söylediler. Ayrıca paneli değiştirmedik değiştirsek 3000 tl idi biz ekonomik yola gittik gibi birşey söylemişler. ( Halbuki ilk gün panelde sıkıntı yok teyiti yaptılardı.) Şimdi başta Adem hocam olmak üzere forumdaki bilgili arkadaşlardan bununla ilgili yorum almak isterim. Bu iç aydınlatma denen tamirat bu kadar tutar mı ? Servisten alıp başka biryere yaptırma yoluna gitmelimiyiz ?Teşekkür ederim. Herkese iyi forumlar.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Herkese merhabalar, günaydınlar tekrar.
Tv'yi yaklaşık 10 gün önce Bursa yetkili servise verdik. İlk verdiğimizde kumandadan bir iki tuşa basarak panelin sağlam olduğunu teyit etmişler.4-5 gün sonrasında aradığımızda yurt dışından parça sipariş ettiklerini ve parça gelince takıp deneyip dönüş yapcaz dediler. Ve dün aradıklarında arızanın panel iç aydınlatmalarından kaynaklandığını ve toplam onarım bedelinin 1200 tl olduğunu söylediler. Ayrıca paneli değiştirmedik değiştirsek 3000 tl idi biz ekonomik yola gittik gibi birşey söylemişler. ( Halbuki ilk gün panelde sıkıntı yok teyiti yaptılardı.) Şimdi başta Adem hocam olmak üzere forumdaki bilgili arkadaşlardan bununla ilgili yorum almak isterim. Bu iç aydınlatma denen tamirat bu kadar tutar mı ? Servisten alıp başka biryere yaptırma yoluna gitmelimiyiz ?Teşekkür ederim. Herkese iyi forumlar.
1200 TL vay be biz mi bu işi bilmiyoruz yoksa usta ayağına yatıp haksız kazanç peşinde koşanlar mi farklı anlamadım. Sony parçalarını toplasan 1000 lira anca eder. Bu kadar mebla nedir. Bir kaç Sony axen sunny gibi markaların ledbar yani aydınlatması değiştirmek nasip oldu. En baba parçalar 400 TL tutsa yine 1200 nasıl çıkardılar merak ediyorum. İşte bu yüzden bilindik bir marka alın diyoruz çünkü genel merkezi aradığınızda haksız kazanç olup olmadığını teyit ettirir servisin hatasını düzelmesini görebilirsiniz.
Abi bırak markayı 1200 TL ye panel onarım fiyatı çıkaranlar var.
Bunlara itibar etmeyiniz. Farklı güvenilir servisleri dolaşın misal veriyorum vestele götürün. Arcelige götürün sadece sorun diyin bu televizyonda ses var görüntü yok tahmini kaça yaparsınız. Yapabilirmisiniz?
Ama gidip 1200 TL fiyat verdiler siz kaç paraaya yaparsınız dersen bu sefer size 900 TL fiyat verirler gönlünüzü alırlar ama yine fazlaa yaparlar. Ben ilk defa böyle bir fiyat duydum.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
sonuçta sony dünya markası olunca tamirinede dünya kadar fiyat isterler.sony türkiye batık durumda düşünün bulunduğum yerdeki sony servisi arkadaş arızalı paneli servis ispanyaya gönderiyor.sıfırı ispanyadan geliyor bu nasıl bi saçmalık .servis gümrük vs işleriyle uğraşıyor.ensonunda bıraktı .herzaman derim kötüde olsa beğenmesende ülkende üretilen malı alıcaksın. japaon malı 60lı yıllarda çakma topon mal denilirmiş .ha keza kore malı kopya ucuz mal denilirmiş. adamlar milliyetci koreye gidenler söylüyor yabancı marka araba sayı ile gösterilir adamlar aşırı milliyetci devlet araçlarıda dahil hepsi lpg li dünyada lpgli araç kullanımda 1. ülke.bugün vestel arçelik yani yerli imalatçılar olmasa biz hala adamların arta kanal teknoloji ile üretilen plazmalarına mahkumduk.

C Çevrimdışı

C4aYs

Yeni Üye
16 Mar 2019
2
37
İyi günler.

Kardeşim son durum nedir televizyonla ilgili aynı marka model tv var bende 1 haftadır yazdığın herşeyi birebir yaşıyorum. Güncellemeden sonra böyle oldu benimki. Acaba yazılımla felan düzelme şansı varmıdır. Yani içerisinde birşeyler arızalansa hiç açılmaz tv böyle düşünüyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kardeşim son durum nedir televizyonla ilgili aynı marka model tv var bende 1 haftadır yazdığın herşeyi birebir yaşıyorum. Güncellemeden sonra böyle oldu benimki. Acaba yazılımla felan düzelme şansı varmıdır. Yani içerisinde birşeyler arızalansa hiç açılmaz tv böyle düşünüyorum.

LED bar arızasını A Ado hocam daha iyi anlatacaktır.
Aslında durum şöyle birşey, TV açılıyor fakat olumsuz bir durum olduğu için güvenlik amacıyla kapanıyor gibi birşey sanırım.
LED'lerin ömrünü tamamlaması güncelleme sonrasına denk gelmiş olabilir.
Sizdeki arıza da LED BAR arızası mıdır bilemem. Servis'e gösterdiniz mi ürünü hiç?

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
tv android olunca güncellemeden sonra çöken çin malı telefonum geldi aklıma. şayet her iki arızada güncellemeden sonra olduysa tvnin full yazılımını tedarik edip kendiniz yüklemeye çalışın , sonuçta tv zaten brick durumda hiç olmazsa bir ihtimal belki servise o paraları vermeden kurtarma şansınız olur.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt