Solar enerji hakkında aklınıza ilk gelen nedir ?

C Çevrimdışı

CENK B

Yeni Üye
15 Haz 2019
7
124
Günaydın ;
Bende bu konuyu yaklaşık 2-3 yıl evvel biraz takip etmiştim.Panel çeşitlerinden tutunda (monokristal / polikristal) akü çeşitlerine kadar incelemiştim.Hatırladığım kadarıyla enerji depolama maliyetli bir sistemden ziyade gerekli enerjiyi kullanan ve sonrasını değerlendiren sistemlerin ilk yatırım maliyetinin daha düşük olduğu ve ilerleyen maliyetlerinin daha az olması şeklinde aklımda kalmış (Akü'den dolayı) eğer sistemi dışarıya entegre etmeyecekseniz mecburen akü ile depolayacaksanız ( bilgim dahilinde )denizcilik sektöründeki akü seçenekleri daha alternatifliydi. Şimdi size bu iş ile ilgili takip edebileceğiniz iki örnek vereyim arzu edenler ordan bu örneklere bakabilirler.
1) Amatör Sistem Kurulum vs için video sitelerinde Hüseyin kafadengi isimli bir arkadaşımız bunların detaylarını anlatırdı hala devam ediyormu bilmiyorum.
2) Bu işi tam profesyonel kullanan bu solar sistem üreticileri kadar bilgili hatta bir çoğundan daha bilirkişi (Kurulum dönemindeki aksaklılarda , sorun ve çözümlerdeki aşamaları bizzat yaşayıp gören) Sayın Sencer Solakoğludur . Türkiyenin en profesyonel süt işletmecilerinden asıl işi besicilik olan lakin işinden dolayı profesyonel tarım (ileri tekniklerle) yapan biri benim açımdan fikirleri , faaliyetleri , üniversitelerdeki konferanslarda sunumları değerli bir abimiz izlerseniz belki size faydası olur. Hepinize güzel bir gün hayırlı haberler hayırlı kazançlar.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
1-Panellerin ömrü ne kadar?
2-Paneller dolu vs karşı sigortalı oluyor mu?
3-Bir evin genel ihtiyacı için ne kadar panel gerekir?
4-Çatı veya zemine kurulum yapılır mı? Her bölgeye uygun mu?Güneş görme süresi vs hesaplama için bölgesel veri var mı?
5-Elde edilen elektrik depolama şansı nedir?Depolama maliyetli mi?
6-Fazla elektriği satmak için prosedür fazla mı?
7-Panellerin güneş yönüne göre hareketli olanı var mı?
Hepsi güzel sorular ama 2 numara can alıcı olmuş elinize sağlık.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
günesli hava avrupaya göre ülkede daha fazla ne kadar cok günes okadar cok üretim demek fakat cevrecilik konusu tartsilir. bu sistemlerin üretimi montaji bakimi tamiri ve ömrünü tamamladiginda olusan atik gibi etkenler ürettigi elektrik ve sagladigi cevre korumasiyla kiyaslanmali bildigim kadar sistemler daha yeni oldugu icin cok kesin bilgiler mevcut degil
pet siselerin geri dönüsümü sirasinda olusan elektrik su ve hava kirliligi siselerin olusturdugu cevre kirliliginin cok da altinda degil aslinda tarzinda bir video izlemistim
su anda tabiki gelistirme asamasinda kesinlikle desteklenmeli panellerin verimleri %80 lere cikarsa isler ciddi anlamda degisir hem maliyet hem cevre kirliligi acisindan fakat bunun icin malesef cok erken
bir belgeselde uzay istasyonlarinda kullanilan teknoloji ile cok daha veirmli paneller yapildigini anlatiyordu tesla da bu isin icinde var uzun süredir

araclarda oldugu gibi buna da rezervasyon ücreti belirlemisler yaklasik 9 bin euro

7.200,00 €1 Powerwall (batarya)
1.600,00 €gerekli donanim
8.800,00 €toplam ekipman ücreti
paneller bu fiyata dahil degil
bir alman sitesinde standart bir catiya toplam kurulum maliyetinin 30 bin euro oldugu yazilmis yani sadece panaller yaklasik 20 bin euro tutuyor m² fiyati 235 dolar gibi bir fiyatmis ayni sitede amerikada 173 m² cati icin fiyat teklifi isteyen birisine 84 bin fiyat verdiklerini istemedigini söylediginde 2. bir teklifle 50 bin dolar fiyat verildigi yaziyor
tesla bu sistemle
25 yil garanti
dekoratif görünümlü panel
1.75 inch capindaki dolu taneelerine kadar dayanikli 3 ANSI FM 4473
saatte 130 mil hizindaki firtinaya dayanikli F ASTM D3161
en yüksek yangin dayanikligi
gibi özellikler vaad ediyor
Yurt dışında toplam maliyet 30 bin onlar için tolere edilebilir bir rakam... Bize gelirken maliyet 7 kat artınca, far yemiş davşan gibi kalıyoruz...

30*7 = 210 bin lirayı duyunca, sistemin ne çevreciliği ne de yenilenebilirliği kalıyor...

I Çevrimdışı

ibrahimykr

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Güneş paneli bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası maliyeti nedeniyle, acaba şu rüzgar gülleri hakkında bir bilgisi olan var mı? Onlar çok büyük devasa görünüyor. Bizim yaylanın tepesinde bir sürü vardı acaba onun küçük bir modeli evin çatısına koysa ise yarar mı? Veya benim gibi düşünüp yapan var mı? Çatıya, evin bahçesine falan
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Güneş paneli bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası maliyeti nedeniyle, acaba şu rüzgar gülleri hakkında bir bilgisi olan var mı? Onlar çok büyük devasa görünüyor. Bizim yaylanın tepesinde bir sürü vardı acaba onun küçük bir modeli evin çatısına koysa ise yarar mı? Veya benim gibi düşünüp yapan var mı? Çatıya, evin bahçesine falan
Googledan baktım da rüzgar türbini diye de geçiyormuş.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Abi şöyle bir haber gördüm

Devlete katkısı ne olacak?

Muhtemelen, teşvik vs ile kurulmuş tesis, çalıştırdığı asgari ücretlinin vergi ve sigortasını da teşvik kapsamında vatandaşın sırtına yüklemiştir, ürettiği enerjiyi de sağlam rakamlarla devlete satma garantisi de verilmiştir...

Haberin Türkçe meali
Yandaşımıza, yeni bir arpalık daha kazandırdık, komisyonumuzu da sağlama aldık, tesis açıldığında ülkeyi sağmaya başlayacağız...

Ayrıca, Türkiye cumhurbaşkanı denilmiş, onun doğrusu da partili cumhurbaşkanı'dır ve kendisine oy vermeyenlerin cumhurbaşkanı değildir... tarafsızlığını yitiren bir cumhurbaşkanı, herkesin cumhurbaşkanı değildir...

Not; mesajım mecburen siyaset içerir, çünkü haber partili cumhurbaşkanı reklamı içeren haberdir.

M Çevrimdışı

maxemilian

Yeni Üye
4 Tem 2020
8
33
Panellerin vede diğer malzemelerin dolar yüzünden pahalı olmasından dolayı bence kar getirmesi veya10 yılda amorti etmesi zor.
Paneller daha ileri bi üretim teknolojisiyle ucuzlatılırsa olabili.
Burada piller de işin içinde tabi Pil teknolojisi içinde aynı şey geçerli

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Panellerin vede diğer malzemelerin dolar yüzünden pahalı olmasından dolayı bence kar getirmesi veya10 yılda amorti etmesi zor.
Paneller daha ileri bi üretim teknolojisiyle ucuzlatılırsa olabili.
Burada piller de işin içinde tabi Pil teknolojisi içinde aynı şey geçerli
Rakamsal verilere bakalım. Merak ediyorum neler vaat ediyorlar ve bunun sahadaki GERÇEK karşılığı ne?

Satıcı rakamlarına bakarsak ooo Aydem bize her ay para verir herhalde ama biz önce kendi testlerimizi bir yapalım. Rakamlardan ziyade daha somut verilerle desteklenmiş rakamlar benim için önemli.

Halk dilinde bazı cevaplar önemli.

''Bu sistem size bir senede 4,8kw tasarruf sağlarken evinizdeki bla bla bla' yerine.

''Ali dayı bak, bu senin tv, bu senin dolap, bu senin klima, bu da senin çamaşır makinesi. Bunlar toplamda X çeker, ben sana Y gücünde sistem kuruyorum, kuruluşa Z bedel ödersin ve yatırdığın parayı amorti süren X yıl''

Bana bu bilgiler lazım açıkçası

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Rakamsal verilere bakalım. Merak ediyorum neler vaat ediyorlar ve bunun sahadaki GERÇEK karşılığı ne?

Satıcı rakamlarına bakarsak ooo Aydem bize her ay para verir herhalde ama biz önce kendi testlerimizi bir yapalım. Rakamlardan ziyade daha somut verilerle desteklenmiş rakamlar benim için önemli.

''Bu sistem size bir senede 4,8kw tasarruf sağlarken evinizdeki bla bla bla' yerine.

''Ali dayı bak, bu senin tv, bu senin dolap, bu senin klima, bu da senin çamaşır makinesi. Bunlar toplamda X çeker, ben sana Y gücünde sistem kuruyorum, kuruluşa Z bedel ödersin ve yatırdığın parayı amorti süren X yıl''

Amatörce ve kulaktan dolma bilgilerle aradığımız bilgilere ulaşmak daha doğrusu vatandaşın lehine bir sonuç çıktığını görmek imkansız hocam...

Yarın akıllı biri çıksa, suyla veya havayla çalışan sistem icat ettim dese, çökerler vergiyi hemen... Bu ülkede, haram yersen, milleti tokatlarsan, hak hukuk tanımazsan, inançlar üzerinden bezirganlık yaparsan her şey mümkün... ‼

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

A Adem Helvacı hocam sistem çok iyi kullanışlı fakat kârlı bir yatırım değil çünkü bu gün yaptığın masrafla kalıyorsun kendini amorti etme olayı hikaye çünkü etmiyor zarar örnek vermek gerekirse Türkiye’de şebekeye bağlı On-Grid sistemin kurulması için gerekli olan maliyet ortalama 8 bin Euro kadardır. Yapılan hesaplamalara göre bu sistem de kendisine yapılan yatırım maliyetini 7 yılda amorti etmektedir. o süre zarfında tam verdiğim parayı aldım diyorsun o zaman film başlıyor akülerin ömrüde bitiyor aynı jel akünün fiyatı 3-4 kat artmış oluyor inverter arızası sistem ortada kalıyor şevkin kırılıyor ikinciye masraf yapmak istemiyorsun şehir dışında şebekenin olmadığı yerler için bulunmaz nimettir akülerin kimyasal yapısı var onu çözebilsek fazla masraf yapmadan aküyü onarabilsek yenileme imkanımız olsa o zaman çok kârlı bir sitem olabilir hobi amaçlı 3-4 bin TL'lik 1adet güneş paneli 2 adet jej akü 1adet tam sinüs inverter küçük sistem kurulabilir maceraya gerek yok şarltar belli sistemin verdiği aldığı belli ülkemiz güneş enerjisi bakımından zengin olsada ekonomik olarak ülkemize uyumlu bir sistem değil malesef....

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Dört kişilik bir aile yılda ortalama 4.000 kWh tüketmektedir. Almanya'da kWp başına 800 ila 950 kWh elektrik üretilebilir. Bir kWp için 8 ila 10 m²'lik bir çatı alanı gereklidir. 4.000 kWh enerji gereksinimlerini karşılamak için, her biri 1 kWp çıkışlı beş güneş modülü gerekecektir. Beş güneş modülü için yaklaşık 50 m²'lik bir alan gereklidir.

Bir aile evi için güneş sistemi maliyeti
Bir güneş sisteminin maliyeti çeşitli faktörlerden oluşur. Yaklaşık yüzde 85'i güneş modülleri, inverterler, montaj sistemleri, güneş kabloları ve diğer bileşenlerin malzeme maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Kalan yüzde 15'lik kısım montaj maliyetlerinden oluşmaktadır.
Müstakil aile evinin tüm elektrik ihtiyacını karşılamak için 5 kWp güce sahip bir güneş sistemi genellikle yeterlidir.

4000 kw elektrik icin tek zamanli mesken türkiye 2020 fiyati 2840,92 tr

Bir aile evi için güneş sistemi maliyeti
Bir güneş sisteminin maliyeti çeşitli faktörlerden oluşur. Yaklaşık yüzde 85'i güneş modülleri, inverterler, montaj sistemleri, güneş kabloları ve diğer bileşenlerin malzeme maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Kalan yüzde 15'lik kısım montaj maliyetlerinden oluşmaktadır.

Tek bir aile evi için tüm elektrik ihtiyacını karşılamak için 5 kWp güce sahip bir güneş sistemi genellikle yeterlidir.

Güneş modüllerinin fiyati , malzeme maliyetlerinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Ayrı modüller, güneş radyasyonu yoluyla elektrik üretmek için kullanılan güneş jeneratörünü oluşturur. İnce film modülleri, monokristalin ve polikristalin modülleri gibi hepsi özel özelliklere sahip farklı varyantlar vardır. Sağlayıcı ve modele bağlı olarak, fiyatlar watt tepe başına 1.00 EUR ile 1.45 EUR arasında değişmektedir. 5 kWp çıkışlı tek aileli bir ev için, modüller için 5.000 ile 7.250 Euro arasında maliyet ortaya cikacaktir.

İnverter maliyeti
Elektriği kullanmak için bir invertör gerekir. Bu üretilen doğru akımı alternatif akıma dönüştürür. Bu, ev aletlerinin çalıştırılmasını sağlar ve gerekli olmayan elektrik, kamu şebekesine beslenebilir. Eviricinin maliyeti 400 ila 2.000 avro arasındadır ve satın alma maliyetlerinin yaklaşık yüzde 10'unu oluşturmaktadır.

Müstakil ev: güneş sisteminin kurulum maliyetleri
Montaj maliyetleri, kWp kurulu güç başına 120 avro ile 180 avro arasındadır. Düz çatılarla, kWp başına yaklaşık 250 avro ile biraz daha pahalıdır. Kurulum her durumda bir uzman şirket tarafından yapılmalıdır. Bu, modüllerin fırtınalara karşı sabitlenmesini ve bağlantıların düzgün bir şekilde kablolanmasını sağlar. 5 kWp kurulu güce sahip tek aile evi için, güneş sisteminin kurulum maliyetleri yaklaşık 600 ila 900 avro arasında değişmektedir.

İsteğe bağlı bir elektrik depolama maliyeti
..Bir aile evindeki hesaplama örneğimiz için, 4 kWh ila 6 kWh arasındaki depolama sistemleri gerekiyor ,bu da 6.000 ila 8.000 Euro arasındadır.
Giderek daha fazla ev sahibi de bir elektrikli depolama cihazı kurmayı tercih ediyor .

Bir aile evinde güneş sistemi için işletme maliyetleri
Satın alma maliyetlerine ek olarak, planlama sırasında işletme maliyetleri de dikkate alınmalıdır. Bunlar bakım, sigorta ve ölçüm maliyetlerinden oluşur.

Güneş sisteminin daima en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli bakım şarttır. Bakım sırasında kir çıkarılır, hasar giderilir ve doğru sabitleme kontrol edilir. Maliyet yılda yaklaşık 100 Euro'dur.

Güneş sisteminin sigortası da tavsiye edilir. Operatör olarak sorumluluğa ek olarak, tüm risk sigortası mantıklıdır. Bu, dolu veya diğer hava hasarları nedeniyle takip maliyetlerine karşı koruma sağlar.

-Ortalama degerleri alacak olursak;
Günes paneli 6.000€
Inverter 1.200€
Kurulum maliyeti 500€
Depolama maliyeti 7.000€
Toplam 14.700€
tr aktüel kur karsiligi 113.925 tr

Senelik 4000 kw elektrik harcamasina burada verilen ücretlere göre kurulan sistem kendisini türkiye sartlarinda 40 senede amorti ediyor.
Fiyata senelik bakim ve sigorta masraflari veya ariza masraflari. dahil degildir,Türkiye de m2 basina üretilebilecek elektrik miktari Almanyaýa göre daha fazladir ..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt