Solar enerji hakkında aklınıza ilk gelen nedir ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Devletin bizden ne kadar vergi koparacağı aklıma geliyor. :kiskis
Siyaset yapma diyen mağdur arkadaşlar gelir şimdi. :kop
Soruyu düzeltiyorum o halde.

Size böyle bir şey söylendiğinde aklınıza ilk gelen TEKNİK soru nedir :kiskis

Bu şirketlerden önde gelenlerden birisinin temsilcisi ile önümüzdeki hafta bir görüşmem olacak. Bana yüzlerce teknik veri sunulacak biliyorum lakin, malum biz bakış açısı farklı bir forumuz, dolayısı ile halk gözünden bu sektör veya teknoloji nasıl görülüyor, konu ne kadar biliniyor, yaklaşım nasıl bunu görmek, öğrenmek istedim sevgili Umut.

Ben vatandaş olarak kaç para yatırıp, bu parayı ne kadar sürede amortise edeceğimi bilmek isterim mesela

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Kuzenim, kendi çapında bu işi amatörce yapıyor, evinin iki üç odasının aydınlatması ile bağ evinin aydınlatmasını kendi kurduğu sistem ile yaptı.

Teknik!! Detayları bilmesem de, Umut Barış Umut Barış ile aynı şeyleri düşünüyorum... Bunlar (!) öpmeyeceği eşeğin önüne ot atmazlar... :slap

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Soruyu düzeltiyorum o halde.

Size böyle bir şey söylendiğinde aklınıza ilk gelen TEKNİK soru nedir :kiskis

Bu şirketlerden önde gelenlerden birisinin temsilcisi ile önümüzdeki hafta bir görüşmem olacak. Bana yüzlerce teknik veri sunulacak biliyorum lakin, malum biz bakış açısı farklı bir forumuz, dolayısı ile halk gözünden bu sektör veya teknoloji nasıl görülüyor, konu ne kadar biliniyor, yaklaşım nasıl bunu görmek, öğrenmek istedim sevgili Umut.

Ben vatandaş olarak kaç para yatırıp, bu parayı ne kadar sürede amortise edeceğimi bilmek isterim mesela

Panellerin ömrü ne kadar mesela?
Onun dışında panelleri bozabilecek şeyler neler?

Aklıma şu an bu 2 soru geldi. :hihi

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
solar sistem avantajlı görünüyor ama öyle değil yaptığın mazrafı amorti ediyorsun artık kâr ederim artık değinde jel akülerin ömrü bitiyor güneş panel ömrü kalitesi düşüyor inverter arızaları derken kafa kafaya ne kâr var nede zarar şehir dışı elektrik şebekesinin şebekenin olmadığı yerler için çok iyi ve kullanışlı bir sistem

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Elbette evin basit ihtiyacını karşılıyabilir bu sistem,bu konuda çok meraklı idim zamanında ,ama artık merak etmiyorum ,sistem gayet basit ,ışığı alıyor bunu bir depolama ile 220 v geri veriyor ,işte sorun o depolamada başlıyor ,burada depo "akü" dür,Aslında bir çok cihaz 12 veya 24 volt ile direk çalışsa depolama daha uzun ömürlü olabilir diye düşünüyorum ,ama araya inverter girince ki gücün bir kısmını da o kullanıyor çünkü , o zaman sıkıntı başlıyor.bizim köy taraflarında bir çadırda basit ucuz bir sistem kullanan çoban vardı ,muhabbet ettiğimde "çok iyi" demişti ,bir gün Tireden dönerken baktım ışık çok parlak yanıyordu ,durdum ve sordum ,meğer akü ölmüş ,pahalı da olunca komşu araziden kablo çekmiş,tek led lamba kullanıyor :)
İşte bu yüzden "merak etme" durumum bitmiş oldu ,çünkü aküler öyle kolay alınan bir şey değiller ,bu konuda @denysmih6 ya katılıyorum :ok

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Catiniz sistemi kurmaya elverislimi,Yön tip egim vs, eger müsait degilse alternatif olarak ne önerilir ?
Kurulabilecek sistem sizin ne kadarlik ihtiyacinizi karsilayabilir.(1kWp icin 7m2 panel ihtiyaci var)
Kullanilan panel tipi ve ekonomik ömrü nedir? (ortalama 20 yil kabul ediliyor)
Inverter arizalari icin sigorta mümkün mü?
Üretim fazlasi enerjinin depolama maliyeti nedir?
Satis sonrasi bakim hizmetleri nelerdir?
Yetersiz bir üretimin oldugu dönemde rüzgar enerjisi ile destekleme imkani var mi?
Yapilan yatirim ne kadar sürede geri döner.
Finansman secenegi veya sistemi kiralama imkani sunuluyor mu?

Günes enerjisi ile tüm elektrik ihtiyacimizi karsilamak yatirim anlaminda hem ekonomik degil hem de birey olarak sonrasinda ortaya cikabilecek sorunlar herkesin ugrasmak isteyecegi bir durum degil.
Ülkemizde köy yerlerinde su kuyularinin elektrik ihtiyacinda veya bahce evlerinde aydinlatma ihtiyaclarinda veya teknelerde aydinlatma icin dönemsel olarak ihtiyaca cevap verebilecek bir durum.Tüm elektrik ihtiyacini karsilayabilmek icin yüklü bir yatirim yapmak gerekiyor ve bunun icinde saglam bir depolama sistemi kurmak gerekiyor.. Üç ila dört kilovat saat (kWh) olan bir depolamanın maliyeti yaklaşık 6000 Euro civarinda..
10 sene önce devlet tesvigi ve üretilen elektrigi satin alma garantisi oldugu halde kendini en az 10 senede amorti ettigi icin vazgectigim bir sistem.Su andaki durum nedir bilgim yok acikcasi..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Catiniz sistemi kurmaya elverislimi,Yön tip egim vs, eger müsait degilse alternatif olarak ne önerilir ?
Kurulabilecek sistem sizin ne kadarlik ihtiyacinizi karsilayabilir.(1kWp icin 7m2 panel ihtiyaci var)
Kullanilan panel tipi ve ekonomik ömrü nedir? (ortalama 20 yil kabul ediliyor)
Inverter arizalari icin sigorta mümkün mü?
Üretim fazlasi enerjinin depolama maliyeti nedir?
Satis sonrasi bakim hizmetleri nelerdir?
Yetersiz bir üretimin oldugu dönemde rüzgar enerjisi ile destekleme imkani var mi?
Yapilan yatirim ne kadar sürede geri döner.
Finansman secenegi veya sistemi kiralama imkani sunuluyor mu?

Günes enerjisi ile tüm elektrik ihtiyacimizi karsilamak yatirim anlaminda hem ekonomik degil hem de birey olarak sonrasinda ortaya cikabilecek sorunlar herkesin ugrasmak isteyecegi bir durum degil.
Ülkemizde köy yerlerinde su kuyularinin elektrik ihtiyacinda veya bahce evlerinde aydinlatma ihtiyaclarinda veya teknelerde aydinlatma icin dönemsel olarak ihtiyaca cevap verebilecek bir durum.Tüm elektrik ihtiyacini karsilayabilmek icin yüklü bir yatirim yapmak gerekiyor ve bunun icinde saglam bir depolama sistemi kurmak gerekiyor.. Üç ila dört kilovat saat (kWh) olan bir depolamanın maliyeti yaklaşık 6000 Euro civarinda..
10 sene önce devlet tesvigi ve üretilen elektrigi satin alma garantisi oldugu halde kendini en az 10 senede amorti ettigi icin vazgectigim bir sistem.Su andaki durum nedir bilgim yok acikcasi..
İşte ana sorun depolamada oluyor ,işin aslı kendini pek kurtarmaz bana göre ,veya uzun zaman gerekiyor ,ayrıca iyi bir yatırım yapılmalı ki uzun ömürlü olsun ,zaten en küçük ölçekli bir kullanıcı örneği verdim (çoban örneği) ,ama iyi bir konuya parmak bastın ,"rüzgar enerjisi desteği" ,ki önemli :)

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
bahsedilsen sistem almanyada uzun süredir var bir cok farkli sekilde yapilabiliyor kendi mülkünüz oldugunu farz edersek
1- a) masraflari kendiniz karsilarsiniz tüketim miktariniza göre bir sistem kurup ihtiyacinizi karsilar eksik kalirsa sebekeden devam edersiniz
b) a secenegine ek olarak sisteme batarya dahil edersiniz fazla miktari depolar ihtiyaciniz oldugunda oradan kullanirsiniz

2) yine sistemi kendiniz kurarsiniz kullandiginizi kullanir ihtiyaciniz olmadigi zamanlarda ürettiginizi sebekeye gönderirsiniz ihtiyaciniz oldugunda sebekeden alirsiniz giris/cikis üzerinden hesaplasirsiniz

3) elektrik firmalariyla anlasirsiniz onlar sistemi kurar bakimi karsilar ürettiginiz elektrigi kullanir fazlasini sebekeye dahil edersiniz kullandiginizi kullanir aylik belirli bir ücret ödersiniz yada alirsiniz (üretim/tüketim durumuna göre)

tabiki bunu ev catisi olarak degil fabrika, is yeri catilari hatta bos arazi olarak düsünebilirsiniz
tam olarak nasil bir isletme modeli kullanilacak ona göre sorular degisir
kullanilan ekipmanin kalitesi, maliyet ve amorti süresi, bakim masraflari, panellerin ömürleri ve su anda verimleri kisa bununlari tamiri gerektiginde degistirilmesi, verimi yüksek tutmak icin temizlenmesi, batarya kullanilacaksa onlarinda bakim, tamir ve degisimi bunlari kim karsilayacak harcanan zaman ve para buna degecekmi almanyada oldugu gibi türkiyede de devlet destegi varmi vs vs
uzar gider liste

S Çevrimdışı

SSBMAN

Aktif Üye
16 Ocak 2020
55
44
A Adem Helvacı hocam, bu sistemlerin yaygınlaşabilmesinin ön koşullarından biri mevzuat. Mesela, bu alanda iş yapan şirketlerin sektörel kuruluşları vs var mı? Bu kuruluşlar, vatandaşın solar teknolojilerden yararlanabilmesi için mevzuatın kolaylaştırılmasına dönük çalışma yapıyor mu ? Zira bu sistemleri kullanmanın en efektif yolu, akıllı inverterler ve çift yönlü sayaçlar kullanmak. Diğer durumda, akü sorunu; maliyet ve çevre açısından zorluk yaratıyor.

Mesele, bahse konu şirket büyüklerden biri ise, Türkiye'de üretim yapacak bir güneş paneli tesisi planları var mıdır? Zira Türkiye hem güneşlenme avantajı hem lojistik açısından büyük potansiyele sahip.

Başarılar ve kolaylıklar dilerim.
Barış.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt