Soda Kutusu Isıtıcı Nasıl Yapılır

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bu işlere eli yatkın olan, ve hobi edinmiş abilerim/kardeşlerim için güzel bir yöntem.
Malum kış ayı geliyor. Elektrik desen faizli, doğalgaz zaten bu sene hayatta açılmaz. Adamlar bir şeyler yapmışlar benim kafam tam basmadı linki vereyim.

Türkçeye çevrilmiş hali.

Adım 1: Kutular ve Manifold

FPSF17AGF06M844.jpg
FNSOEJQGF06ZW9C.jpg

Adım 1

İçecekleri tüketin. Evet, bu ısıtıcıyı yapmak için tüm biraları/gazlı içecekleri içmelisiniz, ancak alternatif olarak onları da toplayabilirsiniz. Yöntem ne olursa olsun, kutuların oldukça iyi durumda olması, ezik, çatlak veya yırtık içermemesi önemlidir.

Gereken miktarda teneke topladıktan sonra, hem boyayı zımpara ile çıkarmak hem de boyanın tenekeye daha kolay yapışmasını sağlamak için yüzeyi pürüzlendirmek için tenekelerin yüzeylerini zımparalamalısınız.

Metal ısıtma tüplerini monte etmek için kutulara ihtiyaç vardır. Kutular uç uca monte edilecektir, bu nedenle altta bir delik açın. Her bir kutu arasında bir bölme oluşturmak için teneke makaslarla bir dizi kesim yapmak için delinmiş deliği kullanın. Ayrıca, istiflemeyi daha iyi hale getirmek için kutuların üst kısımlarını kesin veya kırın.

Adım 2

Kutular zımparalandıktan sonra dizi planlanmalıdır. Kutuları alt tahta boyunca yan yana yerleştirin ve her kutu arasında küçük bir boşluk bırakın. İlk manifoldu yapmak için kutuların ana hatlarını alt panoya çizin. Kutu boyutunda delikler açarken kartın kırılmamasını sağlamak için her kenardan yeterli boşluk bırakın. 2 5/8 inç delik matkap ucunu kullanın. Matkap, her bir kutu deliği arasında ince duvarlar oluşturacağından, kutu delikleri arasındaki sınırları desteklemek için metal bant kullanın.

Delerken, havalandırma delikleri için delikler açabilirsiniz. Kutunun üst kısmında tek 3" havalandırma bulunur. Daha küçük 2 havalandırma deliği kutunun altına girer. Havalandırma deliklerine basmadan önce deliklerin üzerine bir kare elek malzemesi yerleştirebilirsiniz, bu da böcekleri dışarıda tutmaya yardımcı olur bittiğinde ısıtıcının

Adım 2: Can Kuleleri ve Kutu Yapımı

FPIHLCAGF069CWI.jpg
FV7L17GGF06T1WN.jpg

Adım 3.

Alt manifold doğru olduğunda, bunu üst manifold için bir şablon olarak kullanın ve pencereyi tutmak için gerekli kutuyu oluşturun. Teneke kutu tüplerinin pencere kutusunun içinde düz olması ve düz olması için deseni soldan sağa eşleştirdiğinizden emin olun.

1 x 6 panoları kullanarak, pencere için kutudan çerçeve oluşturun. Pencerenin çerçeveye tam oturmasını sağlamak için panoları ölçün. Çerçevelendikten sonra, kontrplak kutunun arkasına vidalayın. Siyah emaye boya ile kutunun içini sprey boya ile boyayın ve kutuya uyması için gerekli olan yalıtım levhasını kesin. Manifoldun havalanacağı bir hava odası oluşturmak için kutunun üstünde yeterli boşluk bıraktığınızdan emin olun. Kutular artık tüplere monte edilebilir.

Adım 4.

Her kutu tüpü aynı sayıda yükseklikte olmalıdır. Bu pencere örneğinde, sekiz kutu tüpünün her biri 9 kutu yüksekliğinde olacaktır. Kutuları 9 kutu tüp kulesine monte etmek için metal koli bandını kullanın. Kutu tertibatlarını siyah emaye boya ile boyayın. Teneke kutuların tamamen yukarı veya aşağı gitmediğinden emin olun, havayı toplamak ve boşaltmak için manifoldun üstünde ve altında küçük bir oda bulunmalıdır.

Son Montaj ve Test;

FQ84MADGF06M842.jpg
FJP7T8YGF06T1WI.jpg

Kutu tüpleri bir araya getirildikten sonra artık son montaja geçebilirsiniz. Boyalı, bantlanmış teneke kutu tüplerini alt manifolddan üst manifolda dikkatlice takın. Sert kullanım kutu tüplerindeki bant contalarını kıracağından bu adımda özel dikkat gösterilmelidir. Son montajda hem üst hem de alt pano delikleri açılmış ve havalandırma delikleri takılmış olmalıdır.

Yalıtımı bitirmeden ve sistemi sızdırmaz hale getirmeden önce tertibatı etkin ısıtma açısından test ettiğinizden emin olun

Adım 4: Sızdırmazlık, Yalıtım ve Bağlama

FWSFAWGGF06M843.jpg
F6DB3CIGF069CWH.jpg

Adım 6
Son montajı test ettikten sonra artık kutuyu bitirebilirsiniz.
Üst havalandırma ve alt havalandırmaları önceden delinmiş deliklere takın.
Great Stuff köpük yalıtımı ile yalıtımı ve çatlakları kapatın. Aşırı uygulama çok fazla genleşmeye neden olacağından ve tenekelerinize zarar verebileceğinden bu yalıtıma dikkat edin. Pencere için bir yapıştırıcı görevi görmesi için, tahtaların yüzüne harika köpük yalıtımı boncukları koyun. Ardından pencereyi yerine oturtmak için iki takım kıskaç kullanın. Metal koli bandı kullanarak pencereyi yerine oturtun ve kutunun dışındaki tüm çatlakları veya kenarları kapatın.

Adım 5: Güneş Enerjili Fan:

F2RZB4SGF069D5F.jpg
FGFO6G1GF06ZWO3.jpg

Güneş enerjisiyle ısıtma tertibatından sıcak havanın çekilmesine yardımcı olacak bir güneş havalandırma fanı oluşturun. Bilgisayar fanından bilgisayar kartı bağlantısını kesin ve güneş pili ile birleştirin (kablo renkleri gibi). Eklemeyi bitirmek için siyah elektrik bandı kullanın. Güneş fanını, fanın serbestçe dönmesine izin verecek bazı ara parçalarla birlikte üst havalandırmanın hemen üzerine yerleştirin.
Güneş pilini, güneş çarptığında fanın devreye girmesi için ünitenin önüne taktığınızdan emin olun.
Ünite ne kadar doğrudan güneş ışığı alırsa, o kadar verimli çalışır ve eviniz, seranız veya insan mağaranız olsun, alanınıza o kadar fazla serbest ısı pompalayabilirsiniz.

6. Adım: Daha Fazla İyileştirme

FNTIK9FIGIBNA92.jpg
FFCPIKBIGIBNA48.jpg

Birkaç yıllık ara sıra hizmetten sonra, bu üniteyi daha kalıcı bir amaç için dış mekanda kullanmanın zamanı gelmişti. bir kat hava koşullarına dayanıklı boya ve su geçirmez bir üniteye yerleştirilmiş eski bilgisayar fanı ile birleştirilmiş bazı kanallar ve bunların tümü benim tavuk kümesime yazıldı. ünite kış güneş ışığından yararlanmak için güneye bakacak şekilde yapılmıştır. Bazı harika köpük yalıtımı aldım ve içinin güzel ve sıkı olduğundan emin oldum. Gün boyunca civcivler, kışın onları biraz daha rahat tutmak için yaklaşık 35 santigrat derecelik güzel bir hava alırlar.

Projeyi 3 kişi yapmış, PDF halinde indirmek için;
PDF HALİNDE İNDİRMEK İÇİN;

Sota Sota A Adem Helvacı

Malzeme listesi;
Gerekli Malzemeler

• 1 pencere, 46.5 " U x 23 " W (geri dönüşümlü/serbest çevrim, çift bölmeli)

o Pencere seçimi, dizi için gerekli olan kutu sayısını belirleyecektir.

• Bu boyuttaki pencere için gerekli olan soda/bira kutusu sayısı 72'dir.

• 4 x (1 x 6) tahta (çam veya kavak değil).

• Levha Yalıtımı

• Harika malzeme köpük yalıtımı

• 2 x 2,5 inç havalandırma (alt havalandırma delikleri)

• 1 x 3 inç havalandırma (üst)

• 3 x 4" kare elek malzemesi

• Metal Koli Bandı (kutu montajı ve son sızdırmazlık için)

• 1/4" kontrplak ( kutunun arkası) bu durumda ölçü 2'x4'

• Siyah sprey emaye (72 kutu dizmek ve kutuyu boyamak için yaklaşık 2 kutu yeterlidir. )

• 3 v bilgisayar fanı.

• 3 v güneş pili(ler).

• vidalar

• sert çiviler

Gerekli Aletler

• Vida Tabancası

• Kalay Kesiciler

• Çivi Tabancası

• 2 ve 5/8 inç delikli matkap ucu.

• El testeresi veya Daire testere

• Dekupaj Testere

• Kelepçeler

• Kare

• Mezura

• Kalem

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Seviyorum arkadaş bu tarz fikirleri, projeleri ve bunların hayat geçirilmesini.
En önemli konulardan birisi ise teknoloji ile geri dönüşümün geri kazanımın bir araya gelmiş olması.
Çok da geliştirilebilir bir yöntem.
Güneşin bu derece yoğun olduğu bizim coğrafyada nasıl ki biz sıcak su için hiçbir zaman para ödemediysek ve halen ödemiyorsak, aslında belli bir tarırım ile gündüzleri güneş oldukça ve depolanmış sıcak oldukça geceleri de sıcak hava ihtiyacımızı para ödemeden karşılayabiliriz diye düşünüyorum.

Yerden ısıtma sistemini güneş enerji deposu ile besleyip sadece sürkülasyon sağlamak bütün günü kurtarıp, gece ise depolanmış sıcak su kadarıyla ertesi güne kadar idare edip çok sıkıntı olursa ancak o zaman gece ufak bir destek alınabilir diye düşündüm geçen sene.

Hatta bunu ilk olarak,i kayınpederler çelik konstrüksiyon ev yaptırmayı düşündüklerinde düşünmüştüm.
Sıcak su için nasılsa çatıya iki panel ve 2 depo koyuyorlar, aynısını kış koşullarında ısıtma sistemi için de yapabiliriz diye düşünmüştüm.

Burada tabi ki sevgili A aeronics ile çok istişare etmemiz gerekecekti 😎

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
En önemli konulardan birisi ise teknoloji ile geri dönüşümün geri kazanımın bir araya gelmiş olması.
Güneşin bu derece yoğun olduğu bizim coğrafyada nasıl ki biz sıcak su için hiçbir zaman para ödemediysek ve halen ödemiyorsak, aslında belli bir tarırım ile gündüzleri güneş oldukça ve depolanmış sıcak oldukça geceleri de sıcak hava ihtiyacımızı para ödemeden karşılayabiliriz diye düşünüyorum.

Yerden ısıtma sistemini güneş enerji deposu ile besleyip sadece sürkülasyon sağlamak bütün günü kurtarıp, gece ise depolanmış sıcak su kadarıyla ertesi güne kadar idare edip çok sıkıntı olursa ancak o zaman gece ufak bir destek alınabilir diye düşündüm geçen sene.

Hatta bunu ilk olarak,i kayınpederler çelik konstrüksiyon ev yaptırmayı düşündüklerinde düşünmüştüm.
Sıcak su için nasılsa çatıya iki panel ve 2 depo koyuyorlar, aynısını kış koşullarında ısıtma sistemi için de yapabiliriz diye düşünmüştüm.

Adam ağabey bu proje çok hoşuma gitti lakin yapabilecek el becerim ve aletim vede ortamım müsait değil. Keşke böyle projelerin daha çok hayat bulmasına sebebiyet verebilecek bir projede olabilsek.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bu

Tabii ki neden olmasın :)
Aslında yurtdışında yaygın olan ısı pompası ile ısınmanın tam tanımı da bu.
Şimdi öncelikle yaşanılan yerin coğrafi alt yapısına biraz bakmak gerekir. Eğer yumuşak bir zeminse sondaj yapılıp içeride U yapan boru sallandırılır. Dışarıda kar yağsa bile yerin 20m altında sıcaklık yaz kış fazla değişmiyordur. Böylelikle soğuk su belli bir sıcaklığa toprak sayesinde getirilmiş olur. Ondan sonrasını bizim enerji verdiğimiz bir cihazla (elektrikli su ısıtıcısı mesela) gerekli olan sıcaklığa getirmek.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adam ağabey bu proje çok hoşuma gitti lakin yapabilecek el becerim ve aletim vede ortamım müsait değil. Keşke böyle projelerin daha çok hayat bulmasına sebebiyet verebilecek bir projede olabilsek.
Özellikle sevgili İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz ile böyle kesip biçmeyi çkmayı ve dönüşümleri çok severiz.
İlteriş klima rekorundan yüzük yapmaya uğraşıyordu mesela :)
Şu an için enerjimizi başka bir projeye kaydırmış durumdayız, bu işi rayına oturttuktan sonra ofis haricinde kendimize bir atölye ortamı da yapmayı çok istiyoruz.

İlteriş Yılmaz Çevrimdışı

İlteriş Yılmaz 

Süper Üye
18 Eyl 2020
698
Özellikle sevgili İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz ile böyle kesip biçmeyi çkmayı ve dönüşümleri çok severiz.
İlteriş klima rekorundan yüzük yapmaya uğraşıyordu mesela :)
Şu an için enerjimizi başka bir projeye kaydırmış durumdayız, bu işi rayına oturttuktan sonra ofis haricinde kendimize bir atölye ortamı da yapmayı çok istiyoruz.
Atölyemizi yaptıktan sonra neler neler yapacağız, hatta kafamızda ilk proje hazır bile. :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt