SMD soket değişimi yapabilecek yer arayışı

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Herkese merhaba,
İlk önce HDMI girişler ve ardından anakartın komple yanması sonucu atıl duruma düşen emektar ve gözbebeğim Toshiba 55SV685D'mi diriltme çalışmalarına kaldığım yerden devam etmeye başladım. Malum 2010 yılının cihazı olduğundan parça bulmak da pek kolay olmuyor bu televizyona.
Güç bela bir anakart buldum sonunda. Ancak anakart ile TCON kartı arasında devre şemelarında "Galaxy Board" diye adlandırılmış bir kart daha var.

Yerlesima35724851a50d2e7.jpg

Anakarttan çıkan iki kablo seti önce bu Galaxy Board isimli karta giriyor ve buradan çıkıp TCON Boarduna gidiyor.

Bulabildiğim anakartın Galaxy Board isimli karta giden kabloların bağlantı soketlerinden bir tanesi ne yazık ki kartın üzerinden değil. Sanırım bir nedenden dolayı sökmüşler. Deneme amaçlı o sokete takılacak kablo hariç tüm kablo bağlantılarnı yaptığımda televizyon çizgili de olsa görüntü verdi. Bu da benim o soketide bağladığımda dörüntüyü düzgün alabileceğime dair olan umutlarını yeşertti ?

Şimdi tek sorun mümkünse İstanbul'da bozuk olan anakarttan SMD montaj olan bu soketi söküp, sağlam olduğunu düşündüğüm anakarta montajını yapabilecek bir yer arıyorum. Yakınlarımdaki en iyi tamirci bu televizyonun inatla LED değil CCFL olduğunu söylemesinden ötürü bu işi yaptırabileceğim bir yer arayışındayım. Konuştuğum bir iki yer illa televizyonu da getirmemi söylüyor ancak 46kg ağırlığındaki bu aleti indir kaldır ne yazık ki tek kişilik bir iş değil ve ayrıca benim arabaya da sığmıyor ne yazık ki.

Ücreti karşılığında bu işlemi yapabilecek biri var mı aramızda ya da yapabilecek yer önerisi de olur.

20201219_183651-2.jpg

20210501_184933.jpg

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,571
A aeronics Anakart uymamış olabilir bir çok anakartta boş soketler ve boş parça yerleri vardır. Opsiyoneldir oradaki parçalar üretimde dizildiği zaman o ürüne ek özellikler katar örnek veriyorum scart , hdmi , usb , vga , rca , spdif giriş soketleri gibi veya sayısının arttırılabilmesi gibidir. Buna ek olarak tıpkı sizin aldığınız karttaki durum gibi 100Hz , 50Hz görüntü ile alakalı veya tft panel özelliğine göre bir soket eksiği olabilir çünkü çizgili görüntü gelmiş soketi lehimlemekle iş bitmeyebilir soketin devredeki diğer bir ana parçaya ulaşabilmesi için aradaki smd parçalar var mı? Onlarında yerleri boş ise soketin lehimlenmesi hiç bir katkı sağlamaz satın almış olduğunuz anakart sizin tv ye uygun değildir. Lehimlenecek soketin bulunduğu alanın net bir resmini ekler misiniz.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
TEKNOwest TEKNOwest
Bu televizyon 100Hz'lik SPVA panele sahip ve FALD bir alet. FALD olduğu için CCFL olmasının imkanı yok bu yüzden. 46 ve 55 inç olmak üzere iki boyutu vardı zaten. Evet ilginç bir şekilde gerek devre şemalarında (Toshiba kullanma kılavuzuna ek olarak bunu da kutu içeriğinde vermiş) gerekse de kartın üzerinde inverter yazıyor.

By_Trol By_Trol
Kartlar bire bir aynı parça numarasına sahip kartlar. Yolları kontrol ettiğimde tüm smdler uyuşuyor yolları üzerinde. O soketin açılması giraz garip. Büyük ihtimal soketi çıakrtırlarken koparmışlar. Fotoğraflarda kalıntıları mevcut bu işlemin.

Çizgili görüntüden kastımda birer satır atlayarak görüntü oluşuyor şu an için. Bundan kastım da birer satır atlayarak RGB kontrol edilebiliyor, diğer satırlar sabit renk olarak yanıyor. O ikinci soketi de takmam gerekiyor yerine.
Bu fotoğrafların hepsi benim kendi çektiklerim. İnternetten bulma fotoğraflar değil.
Bu da ikinci elden bulduğun diğer anakart. Soket bir nedenden ötürü oradan kopmuş sanırım çünkü soket kalıntıları hala mevcut. CN651 ve CN652 fiziksel olarak aynı soket.
Bu resim ikinci elden aldığım anakartın resmi
20210501_225355ef5cdc855fe0a538.jpg

Aynı yerin benim anakartaki durumu da aşağıdaki gibi
20210501_231356.jpg

Edit: CN652 yerine CN651'i koymuşum. Onu düzelttim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ne zaman çöpe gidecek merak ediyorum, verilen çabayı takdir ediyorum. ?
Bu saatten sonra zor gider çöpe :hihi Nereye gidiyor öyle. Hoş bunu tamir ettikten sonra evde nereye koyacağım hakkında en ufak bir fikrim bile yok.

Son düzenleme:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,571
By_Trol By_Trol
Kartlar bire bir aynı parça numarasına sahip kartlar. Yolları kontrol ettiğimde tüm smdler uyuşuyor yolları üzerinde. O soketin açılması giraz garip. Büyük ihtimal soketi çıakrtırlarken koparmışlar. Fotoğraflarda kalıntıları mevcut bu işlemin.

Çizgili görüntüden kastımda birer satır atlayarak görüntü oluşuyor şu an için. Bundan kastım da birer satır atlayarak RGB kontrol edilebiliyor, diğer satırlar sabit renk olarak yanıyor. O ikinci soketi de takmam gerekiyor yerine.
Bu fotoğrafların hepsi benim kendi çektiklerim. İnternetten bulma fotoğraflar değil.
Bu da ikinci elden bulduğun diğer anakart. Soket bir nedenden ötürü oradan kopmuş sanırım çünkü soket kalıntıları hala mevcut. CN651 ve CN652 fiziksel olarak aynı soket.
Bu resim ikinci elden aldığım anakartın resmi
20210501_225355ef5cdc855fe0a538.jpg

Aynı yerin benim anakartaki durumu da aşağıdaki gibi
20210501_231356.jpg

Edit: CN652 yerine CN651'i koymuşum. Onu düzelttim.
Yoldaki parçalar var. Sizin de yazdığınız gibi soketi çıkartırken kopartmışlar lehimlenirse çizgili görüntü hatası giderilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt