Sigma klima arızasi

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
136
33
sanmıyorum emmi, klima 4 sezondur düşük fanda soğutma yaparken artık yüksek fanda soğutma yapması iç ünitenin tıklandığını gösterir.

Benim cihazlar 1 senede tıkanıyor anemometreyle ölçüm yaptığım net şekilde belli oluyor.
Mantıken hava geçemiyorsa tıkanıklık vardır ancak ikide bir düşük yüksek fan diye takılması bana elektronik bir arızaymış gibi geldi. Hatta dün gece bir çalışmadı gibi oldu soğuk üflemedi sonradan çalışmaya başladı.

Nem ve Sudan kaynaklı olabilir. Kontrol edin derim.
İşte neresini kontrol edeceğim? Cihaz herhangi bir arıza vermiyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Mantıken hava geçemiyorsa tıkanıklık vardır ancak ikide bir düşük yüksek fan diye takılması bana elektronik bir arızaymış gibi geldi. Hatta dün gece bir çalışmadı gibi oldu soğuk üflemedi sonradan çalışmaya başladı.

İşte neresini kontrol edeceğim? Cihaz herhangi bir arıza vermiyor.
üstad elini klimaya yakın şekilde tutarak sağa-sola yavaşca gezdir. Kimi yerlerde rüzgarın kesik kesik geldiğini göreceksin.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
136
33
üstad elini klimaya yakın şekilde tutarak sağa-sola yavaşca gezdir. Kimi yerlerde rüzgarın kesik kesik geldiğini göreceksin.
Evet aynen kesik kesik geliyor. Bu iç ünitenin tıkandığını mı gösteriyor kesinlikle?

Ön kapağı kaldırınca daha verimli çalışıyor.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
136
33
iç ünitenin plastik kasasını komple söktünüz mü.?
kimyasalı ne oranda sulandırdınız.?
Evet dış kasayı sökmüştüm.
Aldığım temizleyici hazır geliyordu, konsantre değildi. Oldukça güçlüydü. En güzeli aslında hafif basınçlı su ile ilaçtan sonra yıkamak sanırım aralardaki pisliklerin dökülmesi için. Kullandığım ürün aşağıda;

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Evet dış kasayı sökmüştüm.
Aldığım temizleyici hazır geliyordu, konsantre değildi. Oldukça güçlüydü. En güzeli aslında hafif basınçlı su ile ilaçtan sonra yıkamak sanırım aralardaki pisliklerin dökülmesi için. Kullandığım ürün aşağıda;

Basınçlı suyla ön yıkama yapıp sonra temizleyi kimyasalı uygulayıp 5dk nüfus etmesini bekledikten sonra tekrar Basınçlı suyla yıkama yapmalısınız.

El pompası yada çeşme hortumuyla finlerin arasındaki kiri tam çıkaramazsınız.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
136
33
Dün klimayı akbel klima temizleyici sıkarak, kontrol ünitesini poşetle bantlayarak karcher k2 basınçlı yıkama makinesi ile yıkadım :cigara

110 bar makineyi kontrol etmek zor oldu ama pek fazla alan kirlenmedi. Karcher klimanın içinden geçti desem yeridir. Sıfır gibi oldu. Havanın dalgalanması sorunu gitti.

IMG_8960.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Dün klimayı akbel klima temizleyici sıkarak, kontrol ünitesini poşetle bantlayarak karcher k2 basınçlı yıkama makinesi ile yıkadım :cigara

110 bar makineyi kontrol etmek zor oldu ama pek fazla alan kirlenmedi. Karcher klimanın içinden geçti desem yeridir. Sıfır gibi oldu. Havanın dalgalanması sorunu gitti.

IMG_8960.jpg
eline koluna sağlık çiçek gibi olmuş.
Uzun namluyla yıkama yaparsan zorlanırsın 360' kısa namlulardan al koy kenara.

Bende 130luk Bosch yıkama var. ucuna görseldeki namuluyu takıp klimaları yıkıyorum

71xqsN66wdL._AC_UF350350_QL80_.jpg

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
136
33
Bu da temizlik sonrası videosu

eline koluna sağlık çiçek gibi olmuş.
Uzun namluyla yıkama yaparsan zorlanırsın 360' kısa namlulardan al koy kenara.

Bende 130luk Bosch yıkama var. ucuna görseldeki namuluyu takıp klimaları yıkıyorum

71xqsN66wdL._AC_UF350350_QL80_.jpg
Evet tabanca uzun olduğundan ve bir elimle de su sağa sola sıçramasın diye klimayı sardığım çöp poşetlerine tutayım derken hep üstüme geldi. Geri tepiyor tek elle tutunca. Böyle bir tabanca şart.

Ben 110 luk makine ile klima yıkanmaz diyordum siz 130 lukla yıkıyormuşsunuz :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Bu da temizlik sonrası videosu

Evet tabanca uzun olduğundan ve bir elimle de su sağa sola sıçramasın diye klimayı sardığım çöp poşetlerine tutayım derken hep üstüme geldi. Geri tepiyor tek elle tutunca. Böyle bir tabanca şart.

Ben 110 luk makine ile klima yıkanmaz diyordum siz 130 lukla yıkıyormuşsunuz :)

kısa namlu ve açıyı istediğin şekilde ayarlayabildiğim için üzerime sıçrama olmuyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Tazyikli suyu fana sıkarken bir elinle de fanın devirli dönmesini umarım engellemişsindir.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
136
33
Tazyikli suyu fana sıkarken bir elinle de fanın devirli dönmesini umarım engellemişsindir.
Evet engelledim elimle tuttum. Ancak ızgaralara tutarken fanın döneceğini hesaba katmadım. İlk seferde fark etmemişim. Aşırı hızlanmış. Hemen durdurdum. Hatta elimi bi yaktı.

Böyle kontrolsüz dönünce ne sorunu oluyor?

Geri
Üst Alt