Siemens KG56NA71NE Buzdolabı Sorun

H Çevrimdışı

haktanbozer 

Aktif Üye
26 Nis 2019
88
22
Merhabalar
Siemens marka KG56NA71NE modelli buzdolabı belirli aralıklarla alarm veriyor. Ötüyor. Kontrol panelindeki alarm tuşuna bastığımızda susuyor. Ayrıca alt kısımda bulunan dondurucunun her iki tarafı da diğer yerlere çok sıcak oluyor. Buzdolabı kısmında herhangi bir sıcaklık yok. Sorunu kolay çözmek için internetten kullanım kılavuzunu aradım ama bulamadım. Daha önce başına böyle bir sorun gelen var mı? Ne yapmalıyız?

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Sensör hatası olabilir eksik okuyup kompresörün fazla çalışmasına neden oluyor olabilir.Arka kısmında tel yoksa gövde içi gizli kondanser kullanılmış ısı bu yüzdendir

H Çevrimdışı

haktanbozer 

Aktif Üye
26 Nis 2019
88
22
Dolabın arkasında bulunan kompresör kısmının kapağını çıkarıp yüzeysel olarak temizledik. Su kabında su yoktu ve oldukça kirliydi. Çıkarmaya cesaret edemedim üzerinden sildim. İlk fotoğrafta göstermeye çalıştığım gibi, dondurucu kısmının yan tarafları sıcak. Üst kısım +4, alt kısım -18 derecedeydi. Ama dondurma performansının oldukça düşük olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sanırım contanın mıknatıs kısmı da çıkmış halde.

1d888fceec8e88443.jpg

2f1bd7ab6b34bf082.jpg

3398c7fc4035a05ce.jpg

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
İlk fotoğrafta göstermeye çalıştığım gibi, dondurucu kısmının yan tarafları sıcak. Üst kısım +4, alt kısım -18 derecedeydi. Ama dondurma performansının oldukça düşük olduğunu düşünüyorum.
Gövdenin içinde gaz borusu geçtiği için içeriyi soğuturken yanlarını ısıtıyor normal, bizim dolapta hiç açık kondanser yok hepsi yan taraflarında el değmiyor bazen, soğutmada sıkıntı olsaydı eğer yanlar ısınmazdı ya da az ısınırdı, sizin sorun soğuyan havayı muhafaza edememek olabilir kapı contalarını bir araştırın derim.

H Çevrimdışı

haraf

Yeni Üye
15 Ocak 2020
3
43
11 yıllık Siemens var, geçen yıl tam olarak benzemsede biz de sorun yaşadık.

- contalarda sorun olabilir
- dondurucu kısmı yeterli soğutuyor ama diğer kısım (4derece) soğutmuyorsa; arada kırması gerek buzları kırmıyordur (no frost) bu da zaman içerisinde derin dondurucu kısmı ile diğer dolap arasındaki kısımda (adını hatırlayamadım) buz birikiyor olabilir. Bu da sanırım sensör ile ilgiliydi. Zaten dolabın fişini çekerseniz buzlar eriyip akar ve eskisi gibi çalıştığını görürsünüz ( tabi sorun buysa) ama bir süre sonra eskisi gibi buzları kirmamaya başlar
- bir de derin dondurucu ile dolap arasında bir köpük vardı, o bir şekilde su almış olabilir.

Ben çok amatörce yazdım, burada çok daha tecrübeli arkadaşlar var, umarım daha teknik bilgiler verirler.

Geri
Üst Alt