Siemens KD 40 NA 04 NE / Alarm ikazı vermesi ve durmadan çalışması hk.

geceninbirvakti Çevrimdışı

geceninbirvakti

Aktif Üye
21 Ara 2017
558
Merhaba, Herkese iyi bayramlar dilerim. Buzdolabının buzluk kısmı hava kanalları açık olmakla birlikte dolu etleri kontrol ettiğimde hepsi donmuş durumda. Soğutucu bölümüne baktığımda orada da her şey normal soğumuş tam istediğim gibi. Fakat 6 saatte bir alarm ötmeye başlıyor fişini soktum taktım alarm yazısı söndü.
-18 den -24 aldım yine Yaklaşık 5 saat sonra öttü kapısını da fazla açmıyoruz cihaz bayramın 1. Gününden beri Halen çalışıyor Mantık olarak soğutma ihtiyacı olduğu için çalışması gerekiyor
, acaba dedim çok soğuk olduğu için mi öter?tekrar -18 e aldım yine Gecenin bir yarısı 5 gibi tekrar ötmeye başladı ürünleri kontrol ediyorum ürünlerde bir sorun yok. Hatta soğutucu bölümü de 4 ten 2 ye yükselttim yine belli bir saat sonra ikaz veriyir alarm yazısı yaniyir ve kompresör durmuyor. Bir tavsiyeniz var mı acaba?
IMG_20180823_072225.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Dolap soğutmasına rağmen alarm veriyorsa ısı ölçen algılayıcıda sorun olabilir.
Alarm dolabın ısısı kritik seviyeye geldiğinde verir benim bildiğim.
Bir servis çağırın bence.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,822
Hayirli Bayramlar Sosyalog
Dondurucu bolumu -20
soğutucu bolumu +4
Ayarlayip kendi haline birakin

Dondurucu bolumundeki posetleri ters duz edin
posetlerin birbirine temas ettigi yer gec donar. Ters cevirerek bu islermi hizlandirabilirsiniz.

geceninbirvakti Çevrimdışı

geceninbirvakti

Aktif Üye
21 Ara 2017
558
Hayirli Bayramlar Sosyalog
Dondurucu bolumu -20
soğutucu bolumu +4
Ayarlayip kendi haline birakin

Dondurucu bolumundeki posetleri ters duz edin
posetlerin birbirine temas ettigi yer gec donar. Ters cevirerek bu islermi hizlandirabilirsiniz.

Dondurucudaki ürünlerin hepsi donmuş durumda hepsini kontrol ettim taş gibi. Soğutucu bölümü dede Her şey normal görünüyor Tabii bayramdan öncesine göre her iki bölümde ekstranın üstünde bir doluluk var şimdi servis çağırıp da normaldir demesi bayram bayram sinirimi Bozan tek şey olur ;( Belki de soğutucu bölüm çok dolu olduğu içindir ki aralarnda boşluk vermeye özen gösteriyorum Belki de hava sirkülasyonu tam sağlanamadığından dolayı soğutucu bölümünden dolayı ikaz veriyor olabilir neyse Bekleyelim görelim bakalım :( yanıtlar için teşekkürler bayramdan önce böyle bir şey yok ken şimdi böyle bir şey yapması Belki de servislik değildir diye düşünüyorum :(

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Dondurucudaki ürünlerin hepsi donmuş durumda hepsini kontrol ettim taş gibi. Soğutucu bölümü dede Her şey normal görünüyor Tabii bayramdan öncesine göre her iki bölümde ekstranın üstünde bir doluluk var şimdi servis çağırıp da normaldir demesi bayram bayram sinirimi Bozan tek şey olur ;( Belki de soğutucu bölüm çok dolu olduğu içindir ki aralarnda boşluk vermeye özen gösteriyorum Belki de hava sirkülasyonu tam sağlanamadığından dolayı soğutucu bölümünden dolayı ikaz veriyor olabilir neyse Bekleyelim görelim bakalım :( yanıtlar için teşekkürler bayramdan önce böyle bir şey yok ken şimdi böyle bir şey yapması Belki de servislik değildir diye düşünüyorum :(

Soğutma devam ediyorsa, kapağı açtığınızda soğuk hava dışarı vuruyorsa sorun yoktur bence.
Siz Sota Sota nın dediğini bir deneyin bence yine de. :sirit

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,822
Olayi birde su acidan bakalim.

Dolaba koyduğumuz etin donmasini bekliyoruz
Asil olan etin içindeki su molekuller donmasidir.

Su normal sartlar altinda 0 derece donar.
Atiyorum sizin etleriniz suan -10 derece donmus vaziyette olsun
Dondurucuya -20 calis komutu verdiginiz icin
Et donmus olsa bile hala dondurucudan isi aliyor olacak -20 ulasabilmek icin.
Dondurucudan isi cekilince hala çalışma devam etmesi normal. :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,448
32
Seninle aynı dertten muzdarip iz.

Hadi bizim dolap et görmeye alışık değil O kadar eti görünce şaşırdı tabi.

Çok şükür tüm etler kaskatı dondu bu sabah normale döndü gibi.

https://tavsiyeforumu.com/konu/vestel-akilli-nfky-510x-buzdolabi-hic-durmuyor.2150/#post-44000

arkadaşın yoruma katılıyorum sanırsam etler sıcaklığını saldığı sürece dondurmaya devam etti.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada vestel nfky510x ten memnnunuz .Konusu değil ama dün dayımla yeni ürünleri inceledik adamlar yapmış abi.Benim dolapta en çirkin bulduğum şey manuel pim düğmeli ışık fan düğmesi olmuştu.Şimdi tüm ürünlerde manyetik sensöre geçmişler.Tebrik ettim vestel i.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Arkadaşlar selam;

Klima konusunda da sdürekli yazdığım bir cümle vardır, KÜTLE ISISI.

Dolaplarınızda sorun yok, ET gibi yoğun kütleye sahip gıdaların ısı transferleri uzun sürer, yeni gıda yüklemesi yapıldığında dolaplarınızın ısı farkını algılayıp çalışmasının normal olduğu gibi, Her kurban bayramı da bu durumlar ile sürekli karşılaşırız.

Arıza kodu ile Uyarı kodu arasındaki farklara bir örnektir bu aynı zamanda :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,448
32
teşekkürler hocam benimki ekranda LF yazdı yetersiz soğutma arkadaşınkide alarm vermiş amaç dolap uyarı vermesi sanırssm bak arkadaş bu kadar et koydun eksi 20 dereceye set ettin ben 3 saatte istediğin dereceye getiremedim bozulma olasılığı varsa ona göre diye yorumladım.

Ancak eski buzdolaplarında hiç hatırlamıyorum böyle bir durum sanırsam ne varsa karadüzen de var

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
teşekkürler hocam benimki ekranda LF yazdı yetersiz soğutma arkadaşınkide alarm vermiş amaç dolap uyarı vermesi sanırssm bak arkadaş bu kadar et koydun eksi 20 dereceye set ettin ben 3 saatte istediğin dereceye getiremedim bozulma olasılığı varsa ona göre diye yorumladım.

Ancak eski buzdolaplarında hiç hatırlamıyorum böyle bir durum sanırsam ne varsa karadüzen de var

Eskiden de vardı, ama bunu size bildiren bir sistem yoktu :))

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,448
32
Eskiden de vardı, ama bunu size bildiren bir sistem yoktu :))
ancak dolaplar böylesine uzun süre çalışmıyordu diye hatırlıyorum hocam.Hatta 7 saat kadar gözlemledim hiç durmadığını anlayınca fişini çekip dinlendirdim.Kompresör ateş gibi olmuş buharlaştırma kabında su bile kalmamıştı.

Ben içersindeki akışkanın R600 yanıcı olmasından korkuyorum hocam birde kompresör yanar tutuşur diye?Tabi uzun çalışma sürelerinin kompresör e etkisi nedir sizler bilirsiniz?Kompresör de elbet termik vardırda korktuk hocam?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,822
Sımdıkı buzdolapların cogu degısken devırlı yanı ınverter
eskı uretım buzdolabları start stoptu yanı allah ne verdıyse calısırdı daha hızlı sogutması normal :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,448
32
Sımdıkı buzdolapların cogu degısken devırlı yanı ınverter
eskı uretım buzdolabları start stoptu yanı allah ne verdıyse calısırdı daha hızlı sogutması normal :ok
benimki ACC marka kompresör var ve inverter olduğunu sanmıyorum hocam Ado hocam bilir muhakkak.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,822
buzluga etı koyunca kompresorun sesınde eskıye nazaran yukselme oldumu ?

olduysa buzdolabınız ınverterdır.

Geri
Üst Alt