Sıcak su için; Termosifon mu Ani Su Isıtıcısı (merkezi sistem) mı?

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Şuan yeni bir eve taşınıyorum. Ancak sıcak su ihtiyacımızı nasıl karşılacağımızda kararsızım. Daha önce evimde demirdöküm termosifon kullanıyordum. Ama su ihtiyacı yetişmemesi, elektrik faturası fazla gelmesi vb. yönlerinden çok memnun olamadım. Arka arkaya duş almak gerekmiyorsa çok sıkıntımız yoktu. Ama hep açık bırakmamız gerekiyordu. Buda elektrik faturasını epey kabartıyordu.

Şuan ise yeni evde güneş enerjisi var. Kışın ise su ısıtması elektrikle yapılacak. İki banyo mevcut. Bu yüzden Termosifon mu tavsiye edersiniz yoksa veito Blue s merkezi sistem ani su ısıtıcısını mı? Termosifonu biliyorum ama veito nasıldır. Kullanan ya da bilgisi olan varsa yorum yaparsa sevinirim. Veito termosifonların iki katı ücreti var. Ama ısıtma gücü yeterli olur mu bilemiyorum. Güneş enerjisi ile uyumlu çalışması da cezbetti aslında. Hakkında bir kaç yorum dışında çok fazla bilgi bulamadım. Müşteri hizmetleri aynı anda iki banyoda bile yeterli olacağını söyledi. Tabi birde veitonun blue modeli var tek farkı derece ayarlama göstergesi yok. O daha ucuz.

3. bir seçenek ise iki tane sıradan ani su ısıtıcısı almak var :) Kararsız kaldım.

Veito Blue s linki

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Ani su isiticilari ayri elektrik tesisati isteyen ama sadece ihtiyaciniz aninda suyu isitan bir sistem dolayisiyla bu yönüyle termosifondan daha avantajli.Termosifon normal bir aile icin en az 50 lt lik depo ihtiyaci gerektiriyor bu da ciddi anlamda yer kapliyor, koyulacak müsait yeri olmayan durumlarda ciddi sorun yaratiyor.(almanyada hemen hemen hic tercih edilmiyor)
Bahsettiginiz ürünü almanyada satin alan müsterilerin memnuniyeti %83 olmus.Ayrica günes enerjisi ile uyumlu calisabilen bir sistem oldugu bilgisi paylasilmis giren su sicakligina göre performansini ayarlayabiliyor. Günlük banyo kullanim aliskanliginiza göre anlik su isitici 18kw veya 21 kw tercih etmek eger uygun elektrik sistemi mevcut ise daha mantikli .

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Güneş enerjisinden kışın bile banyo yapabilecek sıcaklıkta sıcak su alabilmeniz lazım.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Baymak 80 lt kullanıyorum 9 senedir tık demedi bozulursa tekrar almam ama doğalgazlı sisteme geçeceğim

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Güneş enerji borulu olan yeni sistemse kışın bile az güneş görse su sıcak oluyor.O yüzden güneş enerjiye uyumlu bir siste daha doğru gibi.

S Çevrimdışı

SSBMAN

Aktif Üye
16 Ocak 2020
55
44
Hocam, hangi ildesiniz? Çok soğuk yada kuzeyde değilseniz kışın da güneş enerjisi sıcak su verebilir. Özellikle yeni tip cam tüplü olanlar daha verimli. Bu arada blue s cihazı 400V ile çalışıyormuş gibi görünüyor. Taşındığınız evde trifaze elektrik var mı?

Tüketim meselesine gelince, A Adem Helvacı hocanın hazırladığı çok faydalı bir içerik var şu linkte: Termosifon Enerji Tüketimi
Sanıyorum, tüketim açısından kıyas yapmanıza yardımcı olur.

Son olarak evde doğalgaz varsa, yeni tip doğalgazlı şofbenler oldukça başarılı. Ani ısıtıcı gibi çalışıyorlar ve kullanım maliyetleri hayli uygun. 5 yıl kadar kullanmıştım. Memnundum.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Kusura bakmayın taşınma telasindan geç cevap veriyorum. Hatay'da yasiyorum. Yılın güneş enerjisi uzun dönemi yeter ama burda bazen 1 hafta 10 gün hiç aralıksız yağış olduğu zamanlar oluyor güneşi görmüyoruz dersek yeridir. O yüzden güneş enerjisinin performansını bilmediğimden dolayı böyle bir cihaz almayı düşündüm. Evde trifaze elektrik var. O yüzden zaten veito almayı düşündüm. Özellikle hosbulduk hosbulduk arkadaşın paylaşımı neticesinde cihazı almak daha mantıklı geldi. Kurulumdan sonra artık durumu detaylıca anlatmaya çalışırım.
Maalesef doğalgaz yok. Olsaydı herhangi bir sıkıntımız kalmayacaktı.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Aydın da benzer iklime sahip ve güneş enerjisi ile ani su ısıtıcısı kullanıyorum. Kışın ya üç ya beştir kullandığım. Termosifon, gereksiz olur bence.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Biz problemi çok önceden yaşamıştık sıcak su elektrikçi çağırdık yukarıya ısıtıcı dediği bir alet koydu aşağıdanda sigorta koydu sıcak su ihtiyacı olduğunda şalteri kaldırıyorduk tüm depoda 3-4 saatte elle ellenmiycek derecede kaynıyordu.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Biz problemi çok önceden yaşamıştık sıcak su elektrikçi çağırdık yukarıya ısıtıcı dediği bir alet koydu aşağıdanda sigorta koydu sıcak su ihtiyacı olduğunda şalteri kaldırıyorduk tüm depoda 3-4 saatte elle ellenmiycek derecede kaynıyordu.
Çok büyük bir termosifon yapmış size elektrikçi. İnşallah kaçak olmaz :alala

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt