Selamlar

T Çevrimdışı

tkutluay 

Yeni Üye
20 Eyl 2018
16
51
Selamlar.

Ben Tolga..

Kamu yayıncısı bir teknikerim.. Umarım forumdaki arkadaşlarıma profesyonel yayın ve ses sistemleri üzerine yardımcı olabilirim..

T Çevrimdışı

tkutluay 

Yeni Üye
20 Eyl 2018
16
51
Devletin yayın kurumu HD yayının gereği olan bant genişliğinde (6-8 mb/s bant genişliği gerektirir.) uyduya çıkarken büyük gruplara bağlı yayın yapan kanallar birazda uydu servis sağlayıcımızın talep ettiği ücretten tasarruf etmek için 4 hatta 3 mb/s hızlara bile iniyorlar...

Yayın kurumları bu durumdayken canım ülkemde 4K izlemek bence hayal....
Vatanımızda 4K yayın yapan (veya bu iddiada olan) kuruluşu bile kendi içindeki görüntüleri bir yerden bir yere aktarımı yaparken (Malum dosya boyutu ve bant genişliği paralel olarak düşüyor) 480p 576p hadi bilemedin kullanıyorsa sonradan yayın öncesi upscale (çözünürlüğü arttırmak için tekrar konvert işlemi) ediyorsa uyduya çıkarken HD veya 4K olsa ne yazar olmasa ne yazar...

Bir kaç örnek vereyim:
SD'ye yakın formatta tahminimce 720x576 çözünürlükte (1-4 mb/s bant genişliğinde uyduya çıkan ve bu kapasiteyi ancak satın alabilen) yayın yapan kanallar ki zaten HD alıcınızda ve Lcd,Led vb tv ile izlerken görüntünün bulanıklaştığı veya karelendiği ayrıca ses kalitesinin düşük olduğu (2x64 veya 96 kb/s) kanallar şöyle..
-Halk TV
-Ulusal TV
-Dream TV
-A2
-Teve2
-Flash TV (emin olamıyorum)

Orta kalitede değişken bant genişliği ile çıkanlar: (3-6 mb/s bant genişliğinde ve ses için 2x256 kb/s veya 384 kb/s) Çözünürlükleri için bir şey diyemem ancak ana kumandalarındaki Encoder ayarları görebilirsem net konuşabileceğim kanallar..
-CNN Türk
-NTV
-Habertürk

HD yayının hakkını verebilen kanallar: (4-10 mb/s bant genişliğinde)
-TRT kanalları

Bu arada çok yazdım ama son olarak 4K yayın için ''X'' yayın kuruluşumuzun uydu operatöründen saniyede 21-24 mb/s band genişliğinde Transponder kiralaması gerekmekte... Bu oldukça yüksek bir aylık kira gerektirir.. Objektif bakınca hemen hemen hiç bir nadide yayın kuruluşumuzun bu rakamlarla
transponder kiralayacağına inanmıyorum... Tabii istisnalar kaideyi bozmuyor...

Özetle yayıncılık sektörümüz alışıldık ''Türk Usulü'' çalışıyor... Tamamen duygusal ve altyapısal sebeplerle...

Geri
Üst Alt