Seg Tv hdmi ses sorunu

hareketliperde Çevrimdışı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
36
Merhaba elimde fotoğrafta ekli model var. laptopu yada masaüstü bağlayınca Tv den ses gelmiyor. yada gelse dahai 10 sn falan geliyor sonra kesiliyor. pc lerde sorun yok. sorun tv de. yazılım falan mı atmak gerek acaba

842ff924-883a-4ace-b24a-9370a0319d03.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Farklı kablo ile denediniz mi? Ayrıca Pc ya da Notebook' u aynı kablo konfigürasyonu ile başka bir TV' de denediniz mi? Bunu şundan dolayı soruyorum, Normalde PC HDMI bağlantısında ses ana ses kartından ekran kartı üzerindeki ses kartına aktarılır. Bazı sistemlerde bu değişim ses çıkış ayarlarından düzenlenmezse ses yine notebook ya da pc ses kartı çıkışından verilmeye devam eder.

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
36
Farklı kablo ile denediniz mi? Ayrıca Pc ya da Notebook' u aynı kablo konfigürasyonu ile başka bir TV' de denediniz mi? Bunu şundan dolayı soruyorum, Normalde PC HDMI bağlantısında ses ana ses kartından ekran kartı üzerindeki ses kartına aktarılır. Bazı sistemlerde bu değişim ses çıkış ayarlarından düzenlenmezse ses yine notebook ya da pc ses kartı çıkışından verilmeye devam eder.
2 farklı hdmi ile 2 farklı pc ile denedim. 2 tv aynı zamanda :) büyük 4k vestel tv de hiç sorun yok. Ama bu seg de bi sıkıntı var. Hatta üşenmedim laptopta w8 w7 ve windows 10 kurdum. W8 de seg tv hiç görüntü vermedi.Diğerlerinde görüntü var ses yok.

W10 da ses var gibi yapıyor ama yok. Sesi çalıyor gösteriyor ama çalmıyor

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
2 farklı hdmi ile 2 farklı pc ile denedim. 2 tv aynı zamanda :) büyük 4k vestel tv de hiç sorun yok. Ama bu seg de bi sıkıntı var. Hatta üşenmedim laptopta w8 w7 ve windows 10 kurdum. W8 de seg tv hiç görüntü vermedi.Diğerlerinde görüntü var ses yok.

W10 da ses var gibi yapıyor ama yok. Sesi çalıyor gösteriyor ama çalmıyor
Açıkçası donanımsal bir problem var gibi geliyor bana. Ama işin garibi görüntüyü aktarıyor. Yine de ustalarımıza da bir soralım. Cihaz 17MB82S Anakarta sahip. Hdmi girişi tek mi iki adet mi?

By_Trol By_Trol , Sota Sota

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
36
Açıkçası donanımsal bir problem var gibi geliyor bana. Ama işin garibi görüntüyü aktarıyor. Yine de ustalarımıza da bir soralım. Cihaz 17MB82S Anakarta sahip. Hdmi girişi tek mi iki adet mi?

By_Trol By_Trol , Sota Sota
2 hdmi derken kablo demek istemiştim. Tv de tek hdmi çıkışı var
Donanım gibi ama görüntü var. Keyfi gelirse ses var ama yüzde 95 yok garip yani

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
O kısmını anladım. Sormamın nedeni bu kartın iki varyasyonu var gibi gördüm. Birinde tek, birinde iki hdmi çıkışı var. Hatta bu kartın uydu alıcısız versiyonu da var gibi görünüyor. Yazılımla ilgili ustalarımızı da bilgilendirdim. Eğer farklı bir düşünceleri var ya da yazılımla çözülebileceğini düşünürlerse kendilerini bilgilendirdik, yanıt vereceklerdir.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bende'de HDMI sorunu oluyor 10 kere sök tak yapıyorum ara sıra.
Can sıkıcı insanı yoruyor 10 dk uğraşıyorum:kiskis
Vestel Hdmi girişleri kısmında sıkıntılı biraz.
Not: sadece m.üstü PC de oluyor geri kalan TV-Box Uydu alıcı vs sorun yok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,822
Sürücü sorunu da olabilir. (Zayıf ihtimal de olsa, driver yani.)
Ben HDMI kablodan veya konnektörlerden şüpheleniyorum.
Bir ihtimal de HDCP sorunu diye düşünüyorum.
Ekran kartınız NVIDIA ise, NVIDIA denetim masasından bu kısma bir bakın derim;

Ekran-goruntusu-2023-04-15-205031.png

Ya da kumandadan MENU tuşuna basın, ardından 4725 tuşlayın.
Diagnostics kısmında veya Options 1,2,3 den birinde olması lazım, HDCP status kısmına bakın.

"OK" yazıyorsa HDCP sorunu yoktur, "NOK" yazıyorsa HDCP sorunu vardır.
Ki bana kalsa HDCP sorununda hiç ses vermez diye düşünüyorum ama dediğim kısımları gözden geçirmenizde fayda var.
4725 servis menüsünü açar, parametrelerin çoğu "read only" yani sadece okunabilir, değiştirilemez.
Siz yine de bilmediğiniz yerlerin ayarıyla oynamayın.

Bence önce HDMI kablo değiştirin, ya da aynı kabloyu farklı TV'de bilgisayar ile deneyin.

Bir diğer ihtimal de HDMI protokol sorunudur.
Onu da TV ve PC'yi tamamen kapatıp, prizden çekip, 5 dk bekledikten sonra, birbirine bağlayın, aynı anda fişe takıp çalıştırın.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,066
64
Benim laptoptu (lenovo- linux) tvye bağlayınca ses ayarlarından 2 şık çıkıyor ,birisi normal analog dahili ses ,diğeri hdmi digital ses, yani eğer analogta kalırsa tvye ses vermiyor sadece görüntü veriyor ,önceleri bozuk sanmıştım hatta laptopa 5v mini usb hoparlör takıyordum film izlerken :)
Acaba diyorum,sende de öyle olmasın,gerçi winleri bilmiyorum ama bende linuxta böyle :ok

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,348
Benim laptoptu (lenovo- linux) tvye bağlayınca ses ayarlarından 2 şık çıkıyor ,birisi normal analog dahili ses ,diğeri hdmi digital ses, yani eğer analogta kalırsa tvye ses vermiyor sadece görüntü veriyor ,önceleri bozuk sanmıştım hatta laptopa 5v mini usb hoparlör takıyordum film izlerken :)
Acaba diyorum,sende de öyle olmasın,gerçi winleri bilmiyorum ama bende linuxta böyle :ok
Windowsta da durum aynı ses ayarlarından seçme yapılıyor.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,348
Tv çalışıyorken kumanda üzerinden menü 4725 Tuşlayın ekrana gelen menüde en altın bir üstü Diagnostic satırına inip OK tuşuna basın yeni bir liste açılacak listenin tamamının resmini buraya ekleyin.

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
36
Sürücü sorunu da olabilir. (Zayıf ihtimal de olsa, driver yani.)
Ben HDMI kablodan veya konnektörlerden şüpheleniyorum.
Bir ihtimal de HDCP sorunu diye düşünüyorum.
Ekran kartınız NVIDIA ise, NVIDIA denetim masasından bu kısma bir bakın derim;

Ekran-goruntusu-2023-04-15-205031.png

Ya da kumandadan MENU tuşuna basın, ardından 4725 tuşlayın.
Diagnostics kısmında veya Options 1,2,3 den birinde olması lazım, HDCP status kısmına bakın.

"OK" yazıyorsa HDCP sorunu yoktur, "NOK" yazıyorsa HDCP sorunu vardır.
Ki bana kalsa HDCP sorununda hiç ses vermez diye düşünüyorum ama dediğim kısımları gözden geçirmenizde fayda var.
4725 servis menüsünü açar, parametrelerin çoğu "read only" yani sadece okunabilir, değiştirilemez.
Siz yine de bilmediğiniz yerlerin ayarıyla oynamayın.

Bence önce HDMI kablo değiştirin, ya da aynı kabloyu farklı TV'de bilgisayar ile deneyin.

Bir diğer ihtimal de HDMI protokol sorunudur.
Onu da TV ve PC'yi tamamen kapatıp, prizden çekip, 5 dk bekledikten sonra, birbirine bağlayın, aynı anda fişe takıp çalıştırın.
cevaplar için teşekkür ederim. olay tamamen driver ve hatalı bir ekran kartı yüzünden oluyormuş.
benim laptop baya eski 10 yaşından fazla. üzerinden gt525m diye bir ekran kartı var. siz yazınca internette ufak bi araştırma yaptım. yabancı kaynaklarda direk bu kartla ilgili tonla hdmi sorunu mevcut. hatta direk benim modelle ilgili coğu. dell tarafında bir sorun var gibi.
Linux yazan arkadaşı görünce Linux Mint kurayım dedim. hiç driver kurmadan direk sorunsuz ses görüntü aktardı :) ama kötü olan benim tv de uydu kablosu yok. evin o kısma çekmedim. BluTv den canlı izliyorduk. amaaa Blutv Linuxte çalışmıyormuş. olaya bak rezalet. neyse 2. sistem w10 1507 diye bi sürüm kurdum acayip de eskiymiş. bunda da direk ses görüntü aktardı. nvdia denetim merkezi yok ama sorunsuz. :)

garip bi macera oldu. cevap yazan herkese teşekkür ederim.
yeni pc alma zamanı gelmiş gibi duruyor

Geri
Üst Alt