Seg klima demontaj ve montajı

T Çevrimdışı

timargilli 

Yeni Üye
3 Nis 2020
46
36
Merhaba, 1 ay içerisinde apartmanda bir alt katıma taşınacağım. Evimde 2 adet klimam var. Bir tanesi daha 2 ay önce aldığım ve garantisini 6 yıl uzattığım SEG marka klimam ve diğeri eski model ve montajı 4 yıl önce yapılmış Arçelik klima.
SEG marka olan için demontaj ve montaj işlemlerini Vestel servisine mi yaptırmam gerekiyor? Başka bir yere yaptırırsam garanti kapsamı dışında kalıyor mu? Ve bildiğim kadarıyla bakır boruların kıvrımlarından dolayı değiştirmek gerekiyor. 2 aylık klima yaklaşık 1 ay kullanıldı, bununda borusunu değiştirmek gerekir mi? Ve bunların dışında vakum vs. gibi herhangi bir başka işlem yapılması gerekiyor mu?
Bilginiz varsa demontaj ve montaj için aşağı yukarı masrafım ne olur söylerseniz sevinirim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
2 Aylık klima için boru değişikliğine gerek yok
Olsa dahi zaten o klimalarda boruların sadece uçlarındaki 30cm bakır, gerisi alüminyum
Vakum her zaman her koşulda mutlaka yapılmalıdır.

Yetkili servise yaptırmak zorunda olmasanız da mantıklı olan yetkili servisten hizmet almanızdır zira montaj kaynaklı olası bir kusur durumunda ülkemiz esnaf ahlakı anlayışına göre muhatap bulamazsınız karşınızda, olan 6 yıl garantinize olur.

Duruma göre takriben 250tl dolayında olmakla birlikte işlemi yapacak servise göre değişiyor ne yazık ki.

T Çevrimdışı

timargilli 

Yeni Üye
3 Nis 2020
46
36
2 Aylık klima için boru değişikliğine gerek yok
Olsa dahi zaten o klimalarda boruların sadece uçlarındaki 30cm bakır, gerisi alüminyum
Vakum her zaman her koşulda mutlaka yapılmalıdır.

Yetkili servise yaptırmak zorunda olmasanız da mantıklı olan yetkili servisten hizmet almanızdır zira montaj kaynaklı olası bir kusur durumunda ülkemiz esnaf ahlakı anlayışına göre muhatap bulamazsınız karşınızda, olan 6 yıl garantinize olur.

Duruma göre takriben 250tl dolayında olmakla birlikte işlemi yapacak servise göre değişiyor ne yazık ki.

Cevabınız için teşekkür ederim. Bilgisizliğimden dolayı birkaç şey daha sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim. Vakum her zaman lazım demişsiniz. Klimayı sökerken sanırım gazı toplayıp öyle demonte ediyorlar. Vakum denilen işlem sadece boruya yapılıyor heralde dimi? Yani vakum yapıldıktan sonra tekrar gaz basma işlemi yapılması zorunlu mudur?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bölgedeki Vestel servise geçenlerde klima sök tak yaptırdım 350 TL aldılar.
Vakum her halükarda yaptırınız.
Servis çalışanı şunu dedi abi istediğin yere sök tak yaptırabilirsiniz. Fakat montajda oluşacak hatalar örn= gaz eksilir, yanlış bağlantı yapılır kart vs yanar mesuliyet kabul etmiyorum dedi

T Çevrimdışı

timargilli 

Yeni Üye
3 Nis 2020
46
36
Bölgedeki Vestel servise geçenlerde klima sök tak yaptırdım 350 TL aldılar.
Vakum her halükarda yaptırınız.
Servis çalışanı şunu dedi abi istediğin yere sök tak yaptırabilirsiniz. Fakat montajda oluşacak hatalar örn= gaz eksilir, yanlış bağlantı yapılır kart vs yanar mesuliyet kabul etmiyorum dedi
Evet bende servise yaptıracağım daha çok yeni klima durduk yere garantiden olmayalım.
Seg 12000 btu klima (a101) ve Arçelik 12010 A için boru çapları hakkında bilginiz var mı? Servis bağlarken 7 mt. kablo için 350 TL almıştı. İnternette 150 TL civarı fiyatlara bulunuyor. En azından Arçelik i bağlatırken boruyu değiştirmem gerekecek, boşu boşuna servise boru için o kadar para vermek istemiyorum. Önceden alıp hazırda bulundurayım.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Klimayı sökerken sanırım gazı toplayıp öyle demonte ediyorlar. Vakum denilen işlem sadece boruya yapılıyor heralde dimi? Yani vakum yapıldıktan sonra tekrar gaz basma işlemi yapılması zorunlu mudur?
Klima sokulurken gaz toplanır ?
Vakum tekrar montaj yapıldıktan sonra dediğiniz gibi borulara yapılır.?
Boru metrajı uzamadikca toplanan gaz tekrar sisteme verilir ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Evet bende servise yaptıracağım daha çok yeni klima durduk yere garantiden olmayalım.
Seg 12000 btu klima (a101) ve Arçelik 12010 A için boru çapları hakkında bilginiz var mı? Servis bağlarken 7 mt. kablo için 350 TL almıştı. İnternette 150 TL civarı fiyatlara bulunuyor. En azından Arçelik i bağlatırken boruyu değiştirmem gerekecek, boşu boşuna servise boru için o kadar para vermek istemiyorum. Önceden alıp hazırda bulundurayım.
Boru çapları btu bazindan ziyade gaz tipi ve klima vanalarina bağlı da değişiyor diye biliyorum. Evet internette daha ucuz, ama kaliteli boru almanız lazım. Boru et kalınlığı ince olup performans kaybı da yaşanabilir. İyi yalıtımlı iyi bir boru bulmak lazım hele ki imkan ve bütçe varsa bakır boruda 2-3 derece fark oluşabilir. Yani bakirda daha soğuk , ısıtmada daha sıcak sonuç alınabilir.
Boru konusunda çok bilgim olmadığı için net 1/4 3/8 olabilir demem yanlış olabilir. Diğer arkadaşlar net bilgi verirler. Mümkünse dış ünite bağlantı kısmının resmini çekebilir seniz yorum yapabilirim

T Çevrimdışı

timargilli 

Yeni Üye
3 Nis 2020
46
36
Boru çapları btu bazindan ziyade gaz tipi ve klima vanalarina bağlı da değişiyor diye biliyorum. Evet internette daha ucuz, ama kaliteli boru almanız lazım. Boru et kalınlığı ince olup performans kaybı da yaşanabilir. İyi yalıtımlı iyi bir boru bulmak lazım hele ki imkan ve bütçe varsa bakır boruda 2-3 derece fark oluşabilir. Yani bakirda daha soğuk , ısıtmada daha sıcak sonuç alınabilir.
Boru konusunda çok bilgim olmadığı için net 1/4 3/8 olabilir demem yanlış olabilir. Diğer arkadaşlar net bilgi verirler. Mümkünse dış ünite bağlantı kısmının resmini çekebilir seniz yorum yapabilirim
Görebildiğim ve çekebildiğim kadarıyla bir kaç fotoğraf çektim;

IMG_20200827_232948.jpg
IMG_20200827_233017.jpg
IMG_20200827_233136.jpg
IMG_20200827_233219.jpg

T Çevrimdışı

timargilli 

Yeni Üye
3 Nis 2020
46
36
1 ay önce açtığım bu konu üzerinden tekrar birşey sormak istiyorum.
Bugün vestel servisi gelip seg klimamı yeni taşınacağım eve taşıyacaklar. Şu an bağlı olan bakır boru 7 mt. Adem Bey 2 ayda bir sıkıntı olmaz o boru kullanılabilir demişti. Yeni bağlanacak yere 5 mt. boru yetmekte. 7 mt. lik boruyu oraya bağlarlarsa verim açısından çok büyük bir kaybım olur mu? 5 mt yeni boru almam daha mı verimli olur?
Sota Sota A Adem Helvacı F fikoloji

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,401
1 ay önce açtığım bu konu üzerinden tekrar birşey sormak istiyorum.
Bugün vestel servisi gelip seg klimamı yeni taşınacağım eve taşıyacaklar. Şu an bağlı olan bakır boru 7 mt. Adem Bey 2 ayda bir sıkıntı olmaz o boru kullanılabilir demişti. Yeni bağlanacak yere 5 mt. boru yetmekte. 7 mt. lik boruyu oraya bağlarlarsa verim açısından çok büyük bir kaybım olur mu? 5 mt yeni boru almam daha mı verimli olur?
Sota Sota A Adem Helvacı F fikoloji
Ilk montajda 2mt için fazladan gaz bastıklarını sanmıyorum.
Oyuzden 2mt kestirip kullanmanızda mahsur yok.
Yada 7mt ayni sekilde baglatabilirsiniz.

T Çevrimdışı

timargilli 

Yeni Üye
3 Nis 2020
46
36
Ilk montajda 2mt için fazladan gaz bastıklarını sanmıyorum.
Oyuzden 2mt kestirip kullanmanızda mahsur yok.
Yada 7mt ayni sekilde baglatabilirsiniz.
Teşekkür ederim kesip tekrardan ucunu yapacaklarını sanmıyorum. Muhtemelen direk 7 mt olarak bağlayalım diyeceklerdir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri