Şebeke Voltajı 241-242 Volt'a Yükseliyor

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32
Belki de basit bir arızadır dediğin gibi.İyi sana "sizin meslek ne" demediler aletleri gösterince . Bana denmişti çünkü :kiskis İş buzdolabı olunca mecburen tamam deniliyor zaten ,çünkü donmuş ürünler var, v.s :)
trafodan kademe düşürecekler basit ama ilave trafo koyma maliyeti mi desem yoksa işlerine mi gelmiyor bilemedim.Öğrenmek istediğim ortalama 245 volt un cihazlara zararı olur mu ?birde gün içinde 217 volt birden 240 civarında oluyor bu dalgalanma sıkıntı yaratır mı?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32
Belki de basit bir arızadır dediğin gibi.İyi sana "sizin meslek ne" demediler aletleri gösterince . Bana denmişti çünkü :kiskis İş buzdolabı olunca mecburen tamam deniliyor zaten ,çünkü donmuş ürünler var, v.s :)
çağrı merkezinde belirtmiştim ben üniversite de teknikerim deyince gelen aga direk dedi nerede teknikersin diye😆

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
trafodan kademe düşürecekler basit ama ilave trafo koyma maliyeti mi desem yoksa işlerine mi gelmiyor bilemedim.Öğrenmek istediğim ortalama 245 volt un cihazlara zararı olur mu ?birde gün içinde 217 volt birden 240 civarında oluyor bu dalgalanma sıkıntı yaratır mı?
Bu konuda çok bilgili değilim ama olmaz sanırım ,yoksa bizim aletleden biri veya birkaçı da bozulurdu,şimdi bizde 230 volt devamlı,gündüz 221 falan, bunu biraz önce çekmiştim :)

WhatsApp-Image-2023-12-31-at-01.35.18.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,723
230v altyapının sağlam olduğu bölgelerde görürsünüz.
Zayıf altyapılı bölgelerde 240v üzeri ölçüm alırsınız
mert hocanın değindiği gibi trafodan kademeyi bilerek yükseltiyorlar.
Altyapının Zayıf olması nedeniyle trafondan uzak meskenlere gerilim düşük gidiyor onun içinde kademe yükselterek sorunu atlatmaya çalışıyorlar. Halbuki ekstradan trafolar konulup, nakil hatları değişilse bu sorunlar yaşanmaz.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Elektronik cihazlar üretilirken -%15 +%10 tolerans çerçevesinde üretiliyor diye biliyorum. En fazla çalışabileceği değer 255 V en düşük değer ise 195 V.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Altyapının Zayıf olması nedeniyle trafondan uzak meskenlere gerilim düşük gidiyor onun içinde kademe yükselterek sorunu atlatmaya çalışıyorlar. Halbuki ekstradan trafolar konulup, nakil hatları değişilse bu sorunlar yaşanmaz.
Bu konuda bilgelik taslamayayım ,bilmiyorum çünkü ,belki de şehir efsanesidir " xxx altyapılı bölge" olayı :)

bilge Çevrimdışı

bilge

Aktif Üye
24 Şub 2021
209
Şebeke voltajı 230- 240 Normaldir. Ölçüm cihazlarında küçük bir miktar yanılma payı vardır. Yani aynı prizde iki farklı ölçüm cihazı ile yapılan ölçümde her iki cihaz aynı voltajı göstermeyebilir. Biri 230 gösterirken diğeri 233 Gösterebilir.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32
Şebeke voltajı 230- 240 Normaldir. Ölçüm cihazlarında küçük bir miktar yanılma payı vardır. Yani aynı prizde iki farklı ölçüm cihazı ile yapılan ölçümde her iki cihaz aynı voltajı göstermeyebilir. Biri 230 gösterirken diğeri 233 Gösterebilir.
Adem hocam da sağolsun her zaman ki gibi çok açıklayıcı şekilde bilgilendirdi özelden danıştım kendisine.

Özetle 220v şebekenin ismi, Nescafe istersiniz cafe crown gelir gibisinden anlattı😀.

2011 yılından itibaren Avrupa Birliği uyum kapsamında Türkiye geneli mevzuat 230 volt olmuş.Ancak aşağı %10 yukarı %15 tolerans varmış.Köylerde kırsal yerlerde haliyle trafoya yakın yerlerde 250v bile çıkarmış ki Adem abinin 250 v çıktığı oluyormuş.

Tüm bunlar dağıtım şirketi yetkilisi ile örtüşür bilgiler.Ancak işin aslı devletin dağıtım şirketlerini kolladığı, minimum maliyet kapsamında proje ve alt yapı için olduğu açığa çıkıyor.Yani dağıtım şirketleri ilave trafo koymak yerine en uç kullanıcının minimim geçerlilikte voltaj alabilmesi için 3.kademeden voltaj verildiği doğrulanıyor.

Benim merak ettiğim buzdolabı,tv vs. elektronik aletler gerçekte kaç volta kadar dayabilecek devre elemanları ile üretililiyor?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32
aynen hocam.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32
Elektronik cihazlar üretilirken -%15 +%10 tolerans çerçevesinde üretiliyor diye biliyorum. En fazla çalışabileceği değer 255 V en düşük değer ise 195 V.
aynen bu şekilde söylendi.Peki sizce bu prizi üst eşik kaç volta ayarlamam gerekli ?

Benim anlayan arkadaş ki kendisi zamanında trafo kurmuş biridir.Bana dediği şu 3. kademe de çalıştırılan bir trafonun en yakınlarında evlere fırtına veya başka bir durumda ne kadar voltaj verip ne zarar vereceğini kimse bilemez diyor kendisi.Misal benim eve zaman zaman 240 ları gördüm oldu fırtına çıktı yada aşırı yüklenme oldu bu bana 260 civarında bile voltaj verip aletlerin arızalanmasına sebep olabilirmiş.

Geri
Üst Alt