Şebeke Voltajı 241-242 Volt'a Yükseliyor

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Şebeke voltajı 230- 240 Normaldir. Ölçüm cihazlarında küçük bir miktar yanılma payı vardır. Yani aynı prizde iki farklı ölçüm cihazı ile yapılan ölçümde her iki cihaz aynı voltajı göstermeyebilir. Biri 230 gösterirken diğeri 233 Gösterebilir.
selamlar ben bu voltaj koruma prizi üst eşik kaç volt ayarlamalıyım hocam?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
usta bu durum cihazdan cihaz hatta eski yeni cihazlar arasinda bile fark var.

Eski üretim urunlerde 220-230 yazarken simdi 220-240 hatta max 250v, 260v gibi etiketleri görebiliyoruz.
evet hocam farkındayım ancak 30 senelik dedemin radyosu 240v ta bozulmadı.Adem abinin de dediği gibi son yıllarda üretim maliyetinden ve planlı eskitmeden dolayı devre kartlarında hep sınır değerlerde komponentler kullanılmaya başladı.
Yani evdeki her cihaz 2015 yılında üretilmiş aletler . Misal bu voltaj koruması prizin içinde 250v ac dayanacak kadar röle konulmuş.

Buzdolabı,tv ,kombi anakartlarında kaç volta dayanacak devre elemanları var mesala bunu öğrenmek istiyorum.
teşekkür ederim.

IMG_20231230_13153270ce91a012d30a99.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567
evet hocam farkındayım ancak 30 senelik dedemin radyosu 240v ta bozulmadı.Adem abinin de dediği gibi son yıllarda üretim maliyetinden ve planlı eskitmeden dolayı devre kartlarında hep sınır değerlerde komponentler kullanılmaya başladı.
Yani evdeki her cihaz 2015 yılında üretilmiş aletler . Misal bu voltaj koruması prizin içinde 250v ac dayanacak kadar röle konulmuş.

Buzdolabı,tv ,kombi anakartlarında kaç volta dayanacak devre elemanları var mesala bunu öğrenmek istiyorum.
teşekkür ederim.

IMG_20231230_13153270ce91a012d30a99.jpg
Eski üretimleri yeni üretimlerle bir kefeye koymak doğru olmaz.!

Eski üretim cihazlar evet kalite olarak iyiydi fakat fiyat olarak pek alanabilir değildi, alındığı zaman uzun ömürlü olması istenirdi.

şuan öyle mi 8-10.000tl tv bulabiliyorsun hal böyle olunca kalitenin de düşünmesi kaçınılmaz oluyor.
Kısaca ne kadar akçe o kadar köfte.

cihazların kartlarını ve kompresör,motor etiketlerini tek tek kontrol etmen gerekecek.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567
Arçelik-Beko grubu bildiği üzere TEE kompresör kullanıyordu.
Geçenlerde bir arkadaşım buzdolabım sogutmuyor dedi.
Neyse uzatmadan kontrol etmeye gittim. Buzdolabına söyle bir baktım makinanın üst segment olduğu bariz belli garantiside yeni bitmiş.

arka kapağı söktüm birde ne göreyim Jiaxipera kompresör :deli1

Demek ki neymiş tel maşa ürünlerde dandik kompresör kullanıp, üst segmentte işe yarar kompresör koyuyorlarmış.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Eski üretimleri yeni üretimlerle bir kefeye koymak doğru olmaz.!

Eski üretim cihazlar evet kalite olarak iyiydi fakat fiyat olarak pek alanabilir değildi, alındığı zaman uzun ömürlü olması istenirdi.

şuan öyle mi 8-10.000tl tv bulabiliyorsun hal böyle olunca kalitenin de düşünmesi kaçınılmaz oluyor.
Kısaca ne kadar akçe o kadar köfte.

cihazların kartlarını ve kompresör,motor etiketlerini tek tek kontrol etmen gerekecek.
kısaca 245 ayarlasam olur mu sizce?Alet zaten 2 volttan fazla ölçüm yapıyor kendi .

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Şehir efsanesi mi :kiskis
Altyapısı kötü ve trafoya en uzak evde oturursan ne demek istediğimi anlarsın :hih1
Köyde trafo 700 metredeydi, oradan gelen kablodan 4 ev elektrik alıyorduk ,elektrik direğinden benim eve uzaklık 85 metreydi ve yer altından traktör ile kazılarak kablo çekilmişti ama en çok güç harcayan aletlerim ani su ısıtıcısı (kışın güneş enerjisine takviye için) ile 1.5kw lık dalgıç idi ,tek sıkıntımız fırtına çıktığında teller birbirine değerek paaaaat diye elekrtiklerin gitmesi idi :kiskis 198v den aşağı hiç düşmüyor ama dediğim gibi çok bilgili değilim bu konuda :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt