Şarap Tavsiyesi

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
Merhabalar ;

kendim alkol kullanan biri değilim . Yılbaşı için is ile alakalı bir bayana çikolata vs. Biseler hediye edeceğiz yanında da bir adet şarap koyalım diyoruz ama ne markadan anlıyoruz ne şaraptan . Şaraptan anlayan varsa tavsiyesini bekliyorum :)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
''bayan'' yazıldığın gördüm, orada ufak bir şok yaşadım ama yine de tavsiyemi sunayım. Yerli şaraplardan Kavaklıdere Selection (fiyat olarak uçuk kaçabilir) ithallerden de Şili şaraplarından Frontera'nın Merlot'su gayet güzeldir.
İstemesek de oluyor öyle dil sürçmeleri halen toplumda.

Bu vesile ile bir kere daha yazalım o halde.

Bayan kelimesi sadece hitap amaçlı kullanılır, ''Bayan, bakarmısınız'' ki aslında bunun yerine kullanılması gereken bana göre ''Hanımefendi bakarmısınız'' olmalıdır da neyse.

Erkek ve Kadın olan bireyler hakkında konuşurken ''Bir kadın için lazım'' demenin sakıncası yok zira bu cinsiyet belirtmek için kullanılan bir sözcük.

Kibarlaştırmak adına ''Bayan'' demek, kendisinin birey haklarına aykırı durum oluyor. Halen çok büyütecek bir şey değil gözüyle de bakılabiliyor elbette.

Toplumun büyük bölümünde ''Ne var bunda büyütecek'' algısı olsa da (Ben de dahil) aslında doğrusu ne ise o şekilde hitap edilmeli ve o şekilde tanımlanmalıdır.

''Bir kadın için lazım''
''Bayan çantanızı unuttunuz''

gibi :)

Puzik Çevrimiçi

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Söyle söyleyim is ile alakalı jest yapmamız gereken bir bayan . Yane gözüne girmeye çalışıyoruz gibi düşünün ?. Bütçe aslında sinir yok ama çok pahalı bişe almak istemiyorum 200 TL civarı olabilir mesela . Herhangi bir tercih bilmiyoruz .
Ben olsam eğer bu kadar belirsizlik varsa arkadaşların dediği gibi Baileys alırdım. Şarap sever mi ne tür sever bilmiyoruz. Yani sizin alacağınız 200 TL bile onun gözünde jest olmayabilir. Baileys veya Keglevich (Kavunlu) Vodka öneririm. Vodka diyince korkmayın süper aromalı güzel bir tadı var (kimisi şekerli alkol sevmiyordur bunuda sevmeyebilir). Şaraptada Kavaklıdere markasının her modelini (bir tercih bilmediğimiz için) önerebilirim. Benim tercihim Öküzgözü yada Boğazkere olurdu açıkçası ama dediğim gibi çok çeşitli nokta. Zevk ve renklerin tartışılmaması gibi.

E Çevrimdışı

Efrasiyab

Aktif Üye
20 Şub 2018
98
Tecrübeli birisinin önerisini aldım .
Kalecik karası . İyi bir şarapmış.
Kalecikkarasi ülkemize has ve benim de pek sevdiğim bir üzüm çeşidi. Bunun disinda pek çok türde yapılan iyi şaraplarda var, ancak herkes her üzümü aynı derecede beğenmeyebilir.

Üzüm hangi çeşit olursa olsun bir şarabı değerli kılan unsur, üzümün bağdaki gelişimimden sarabin üretilmesine saklanmasına, siselenmesine ve size ulaşıncaya kadar korunması süresince harcanan emeğin kalitesidir. Aynı üzüm türünden yapılan 30 tl lik şarap da görebilirsiniz 900 tl lik şarap da.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Doluca Antik, Sarafin ya da Kav, Kavaklıdere Selection gayet şık şaraplardır
doluca antik iyidir güzel şaraptır. ikinci alternatif buzbağ dır. rahmetli ahmet kayanın da foso nejdat şarkısında da şarkısında geçen şarapdır. (elinde buzbağ şişe dolanıyor köşe köşe)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
47
doluca antik iyidir güzel şaraptır. ikinci alternatif buzbağ dır. rahmetli ahmet kayanın da foso nejdat şarkısında da şarkısında geçen şarapdır. (elinde buzbağ şişe dolanıyor köşe köşe)
Buzbağ çok severim, Elazığ'da fabrikasını da görmüştüm, eşim de oralı sıkıysa beğenme, Antik de fiyatının çok üzerinde bir şarap

Geri
Üst Alt