sanyo projeksiyon cihazı çalışmıyor

A Çevrimdışı

axelfoly

Yeni Üye
20 Ocak 2022
21
selam , bilerek arızalı almış olduğum projektör satıcının söylemesine göre çalışırken birden kapanmıştı , güç kartı ağrızası olduğunu tahmin etmiştim ki öylede oldu , güç kartını söktüm optolardan birinin bacakları yollardan ayrılmıştı ve pcb de sararmış gibi belli ki ısıdan dolayı kopmuştu , bacaklarını lehimledim güç kartı çıkış verdi daha sonra anakarta güç verdim pwr led yanmadı ve pwr butona hiç tepki alamadım , anakart üzerinde bobinlerde 5v-3.3v-1.8v gördüm fakat ana işlemci yanındaki 2 bobinden değer alamadım geriye doğru kontrol yaptım ve voltaj giriş soketinin yanındaki anahtarlama transistörünün 16v kollektöre geçirmediğini gördüm (b1204) bunu söktüm yerine bc308 taktım ve bobinlerden birinden 1.2v diğerinden 0.3v gördüm fakat cihaz yine açmadı , cihazı toplayıp denemek istedim o sırada anakartı yere düşürdüm ve çıkış vermeyen bobinlerdeki voltajların ikiside 0.3v vermeye başladı bu halde cihazı topladım ve sonuç yine değişmedi

gözlemlediğim kadarıyla
1. anakartta herhangibir kısa devre yok
2. pw190 (pixelworks) ana işlemci 50 derecelere kadar ısınıyor diğer işlemcilerde ısı yok
3. lambada herhangibir omaj alamadım diyot modunda da değer okuyamadım acaba kesilmiş mi? nasıl anlayabilirim

girişteki arızalı transistörün devre şeması bu:
girişteki transistörün beslediği buck con. bu:

A Çevrimdışı

axelfoly

Yeni Üye
20 Ocak 2022
21
bugün balastı kontrol etme fırsatım oldu işaretli parça sanırım arızalı fakat ne olduğunu bulamadım

Inked1.jpg

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

axelfoly

Yeni Üye
20 Ocak 2022
21
Devreden ayırıp kontrol ettiniz mi?
yok hocam ayırıp bakmadım ama kartta bu parçadan bikaç tane var diğerlerine göre kıyaslama yaptım diğerleri benzer değer veriyor fakat bu onlara göre daha yüksek değer veriyor ve sanırım bu n kanal bi mosfet mesela hemen yanındaki aynı parçayı g-s arası 1m ohm g-d arası 1.2m ohm gösteriyorken bunda g-s arası 12k ohm g-d arası ise 6k ohm gösteriyor devredeki diğer tüm aynı parçalar 1m ohm iken sadece bu düşük omajlı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt