Samsung'un Türk markası Sunny İle ortak üreteceği yerli cep telefonu satışa çıkıyor

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
560831-9770297.jpg

Sunny markasıyla üretim yapan Atmaca Elektronik’le anlaşan Samsung’un Türk yapımı cep telefonları önümüzdeki hafta satışa sunulacak​

Çinli global cep telefonu devi Oppo, Tuzla’da üretime başlamak için gün sayarken, Güney Koreli rakibi Samsung, sessiz sedasız tüm hazırlıklarını tamamladı.
Dünya Gazetesi’nden Çi̇ğdem Yücesoy Subaşı’nın edindiği bilgiye göre Samsung’un yerli üretim cep telefonunu piyasaya çıkarmasına günler kaldı.

Yılda 3 milyon üretim

Sunny markasıyla başta TV olmak üzere elektronik eşya üreticisi Atmaca Elektronik’le üretim konusunda anlaşma imzalayarak aylar önce çalışmalara başlayan Samsung, ilk yerli telefonların satışına önümüzdeki hafta başlayacak. Samsung markalı yerli cep telefonlarının üretimine Atmaca Elektronik’in Esenyurt’ta bulunan tesisinde haftalar önce geçildi. Türkiye’nin en büyük ekran üreticileri arasında üçüncü sırada bulunan Atmaca Elektronik, aynı zamanda pek çok elektronik üreticisinin de tedarikçisi.

Türkiye’de üretilen 10 Samsung TV’den 4’ü Atmaca Elektronik’in fabrikasından çıkıyor. Benzer şekilde Philips ile de çalışan şirket, akıllı telefona yönelik yaptığı anlaşmayla stratejik bir hamle yapmış oldu. TV’den sonra telefon üretiminde de Atmaca ile ilerlemek isteyen Samsung için fabrikada özel bir alan oluşturuldu. Edinilen bilgilere göre bu alanda ilk etapta yıllık 3 milyon adet telefon üretilecek.

Yerlileşme ve ihracat şartı

Yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek konusunda çalışmalar yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın üretim üssü kuracaklar için yerlileşme ve ihracat şartı koyduğu biliniyor. Samsung da Bakanlığın bu talebini göz önünde bulundurarak üretime geçmeden önce telefon parçalarının bir kısmını yerli tedarikçilerden sağlama yönünde kapsamlı bir çalışma yürüttü. Üretimin bir kısmını yerli tedarikçilerden sağlayan şirket, zaman içinde üretimin tamamına yakınını yerli kullanımla karşılayacak. Alt yükleniciyle başlayan üretimin istihdama da katkısı olacak.

Fiyatlar % 40 aşağı gelebilir

2 bin 500 liraya kadar olan ürünlerin ithal telefona göre yüzde 40 oranında düşük bir fiyatla satışa sunulması bekleniyor. Orta segment telefonların fiyatlarında ise yüzde 25 oranında gerileme görüleceği belirtiliyor.

Kaynak : independent

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Yerli tedarikçiden hangi işlemciyi, ekranı, ekran kartını veya ram'i alacaklar merak ettim... ?

Gayet normal montaj hattını yerli ve milli telefon üretiyor havasında sunarak; aklı kirada fikri firarda olanlar dışında inanacak vatandaş yoktur herhalde...

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Yerli tedarikçiden hangi işlemciyi, ekranı, ekran kartını veya ram'i alacaklar merak ettim... ?

Gayet normal montaj hattını yerli ve milli telefon üretiyor havasında sunarak; aklı kirada fikri firarda olanlar dışında inanacak vatandaş yoktur herhalde...
Telefon PCB si basabileceklerini sanmıyorum kartlar hazır gelir burada sadece son montaj yapılır büyük ihtimalle. Yani Samsung hazır ucuz Exynos işlemcili platformlarından birini fazladan ürettirip gönderir burada da sadece fiziksel montaj yapılır. Yerli yarı iletken üreticisi yok neyi tedarik edecekler acaba.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Fiyatlar %40 düşsün, ben çıkar özür dilerim bu yazdığım için, kimse kusura bakmasın.
Ben bu cümleye inanmıyorum.

Üretime gelecek olursak, Samsung'un herhangi bir Datasheet'ini Atmaca Elektronik'e vereceğini sanmıyorum.
Dolayısıyla üretim, montaj seviyesinde kalacaktır.
Bunun amacı benim bildiğim kadarıyla vergi maliyetini azaltmak.

Yerli olarak neyin tedarik edileceği kısmını özellikle merak ediyorum.

Bir dönem UE-55NU8000 Türkiye'de üretilmişti. Alanlar memnun kalmamıştı sanırım.
Belki hatasız çıkanı da olmuştur, bilemem.

Üretilecek telefonlarda da umarım kalite kontrol sorunu olmaz.

Üretilecek cihazlar da muhtemelen alt-orta seviye cihazlar olacaktır.

Gelip de S22'yi ürettireceklerini sanmıyorum.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Şimdi hâlâ var mı bu kanun bilmiyorum... Yurt dışından ham madde temin (ithal) ederek Türkiye'de ürün imal edenlere kolaylıklar (teşvik, indirim vs) vardı hele ki, bu ürünü ihraç edersen sağlam teşvikler vardı...

O dönemde yeni yeni haramın tadını alan yandaşlar muz ithal edip olgunlaşma işlemini farklı bir mamül yapılmış gibi gösterip; komşulara Irak İran Suriye'ye (kardeşim Esad dönemiydş ve terör örgütücü ortakları kandırmamıştı hacı abiyi öhhhöööömm neyse) sattı mı voleyi vuruyorlardı...

Özetle, bu kanun geçerli ise, oradan faydalanma adına bu montaj işini akıl etmiş olabilirler...

Tabi, ilgili yerlerin komisyonu ödenmek şartıyla.

I Çevrimdışı

ibrahimykr

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Sanırım sadece dağıtım/montajını yapacaklar onun dışında ram/ekran/modüller/ ve diğer aletleri yapacak halleri yok ya ahahahaha ulan montaj yerli olsa ne olmasa ne

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Yinede onu bunu bırakında Atmaca elektroniğe helal olsun diyesim geliyor. Adamlar büyük markalarla anlaşma yapıyor. Üretim yapıyor. Aslında gururlanılacak bir durum. Üretimin kaliteli olması kaydıyla tabiki ?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Yinede onu bunu bırakında Atmaca elektroniğe helal olsun diyesim geliyor. Adamlar büyük markalarla anlaşma yapıyor. Üretim yapıyor. Aslında gururlanılacak bir durum. Üretimin kaliteli olması kaydıyla tabiki ?
Geniş açıdan bakılırsa, Atmaca'nın başarısı değil, Samsung'un lütfu... Çıkar ilişkisi, win win modeli. ?

* * *

Sözüm meclisten dışarı, mesajlarımı okuyanlar beyin jimnastiği yapmadan "amma da muhalefet yaptın, bir de negatif olmayın kardeşim" diyebilirler.

Negatif olmakla gerçekçi olmayı, muhalif olmakla doğruları söylemeyi, eleştiri getirmekle işkembeden sallamayı karıştırmamak lazım.

I Çevrimdışı

ibrahimykr

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ne güzel bir ülke olduk. Her şeyimiz yerli ve milli telefon yapıyoruz, araba yapıyoruz, uçak yapıyoruz. Sanayi de devrimleştik tekelleşmeye gidiyoruz. Akıyor mübarek.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri