Samsung UE55JS9000TX TV'de ısınma sorunu

M Çevrimdışı

mabthera

Yeni Üye
12 Ağu 2021
8
50
Merhabalar,
2015 model 55 inch Samsung JS9000 model TV'de ısınma problemi oluştu. Şöyle ki;

Yaklaşık 15 gündür TV'nin her iki kenarı (sağ ve sol) aşırı derecede ısınmaya başladı. TV açıldıktan yaklaşık 15 dk sonra el dokunmayacak şekilde buralar ısınıyor ve TV 1-2 saat kadar açık kalırsa ekranın sağ ve sol kenarlarında 2-3 mm lik küçük alanlarda, çerçevenin hemen kenarında, sanki elle oraya bastırınca oluşmuş gibi siyahlıklar oluşuyor.
Aynı zamanda TV'nin her iki yanında görüntü yaklaşık 2 cm genişliğinde bir alanda yukarıdan aşağıya kadar daha parlak gözüküyor.
TV kapatılıp soğuyunca bu siyahlıklar kayboluyor. Isınınca tekrar oluşuyor. Bu ısınma durumu daha önceden hiç olmamıştı ve TV'nin sadece sağ ve sol ön çereçeve ile arkasındaki 3 cm lik alanda yukarıdan aşağıya kadar. TV'nin arka tarafında başka bir bölgede sıcaklık artışı olmuyor.

Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Çözümü var mıdır? Masraflı bir durum mudur?

NOT: Bu durumu servisle görüştüm ve panel değişmi gerekir dediler ve yaklaşık 13bin gibi TV'nin ederinin iki katı ücret istediler (Daha iyi özellikte 2021 model TV lerden bile daha fazla, nasıl oluyorsa....)
Cevaplayacak, yorum yapacak, fikir bildirecek,tavsiyede bulunacak tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler....

M Çevrimdışı

mabthera

Yeni Üye
12 Ağu 2021
8
50
2dd0e1ce9abdf9352.jpg
1e91a0ac5091af9ba.jpg

Yanlardaki siyahlar oluşmadı ama, beyaz ekranda fotograf çekince yanlarda bu şekilde ışık fazlalalığı ortaya çıktı.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

318df74f624a0b61b.jpg

Bahsettiğim siyahlık ekteki resimdeki gibi. Ok ile işaretledim ama seçilebiliyormu bilmiyorum.
Bu arada TV nin parlaklık ayarını minimuma indirince ısınma daha az oldu. Parlaklığı artırınca yine çabucak ısındı. Sanırım bu ısınma sorunu yanlardaki bu ışık fazlalığına bağlı olarak oluşuyor sanki. Bu ışık fazlalılığının çözümü var mıdır? Sebebi ne olabilir?

Son düzenleme:
TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
led bar sorunu gibi görünüyor bir süre sonra komple aydınlatmayı kesebilir. yalnız dikkat edin lg ve samsung larda cell altındaki lgp dediğimiz katman ısı kaynaklı deformasyon çok olmakta bu katmanı bulması zor.
A Adem Helvacı benim anlamadığım konu bu cihazların led sürücü devresinde koruma yok mu? deled panellerde görüyoruz led havuzu nerdeyse yangın çıkartacak şekilde yanıyor

M Çevrimdışı

mabthera

Yeni Üye
12 Ağu 2021
8
50
led bar sorunu gibi görünüyor bir süre sonra komple aydınlatmayı kesebilir. yalnız dikkat edin lg ve samsung larda cell altındaki lgp dediğimiz katman ısı kaynaklı deformasyon çok olmakta bu katmanı bulması zor.
A Adem Helvacı benim anlamadığım konu bu cihazların led sürücü devresinde koruma yok mu? deled panellerde görüyoruz led havuzu nerdeyse yangın çıkartacak şekilde yanıyor
Sayın teknowest,
Yorumunuz için çok teşekkürler.
LED bar değişirse sorun çözülebilir mi? Değiştirmek için servis harici bir tamirciye götürmeyi denesem mi?
Yoksa TV'den umudu keseyim mi?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ustacım fotolar somut bilgi vermiyor zira kadrajda ışık sorunu oluşmuş, led bar neden normalden daha fazla beyaz versin ki diye soruyorum ister istemez.

Kamerayı oto pozlamadan çıkartıp manuel olarak ışığı kısıp kilitleyip kısa bir videoyu ademhelvaci_ insta hesabına yollayabilir veya burada izleyebileceğimiz şekilde bir yere yükleyebilirseniz daha net yorum yapabiliriz.

Ustacım edge led denen şey tam bir rezilliktir ve yıllardır insanları bu teknolojinin olumsuz etkileri hakkında uyarmaya çalışıyoruz biliyorsun.

Yüksek sıcaklık, yüksek akım çekişi, sıcaklık kaynaklı difüzör veya homojen katman eritmesi vs vs saymaya kalksak zibilyon tane yan etkisi var.

Senin de bildiğin üzere bu led barlar tek sıra olmakla birlikte aslında kendi içlerinde blok blok bölünmüş halde paralel+seri mantığı ile çalışıyor ve protection mode altında çalışıyor ama sıcaklık kaynaklı oluşan etkilere karşı maalesef bir koruma unsuru yok.

M Çevrimdışı

mabthera

Yeni Üye
12 Ağu 2021
8
50
Ustacım fotolar somut bilgi vermiyor zira kadrajda ışık sorunu oluşmuş, led bar neden normalden daha fazla beyaz versin ki diye soruyorum ister istemez.

Kamerayı oto pozlamadan çıkartıp manuel olarak ışığı kısıp kilitleyip kısa bir videoyu ademhelvaci_ insta hesabına yollayabilir veya burada izleyebileceğimiz şekilde bir yere yükleyebilirseniz daha net yorum yapabiliriz.

Ustacım edge led denen şey tam bir rezilliktir ve yıllardır insanları bu teknolojinin olumsuz etkileri hakkında uyarmaya çalışıyoruz biliyorsun.

Yüksek sıcaklık, yüksek akım çekişi, sıcaklık kaynaklı difüzör veya homojen katman eritmesi vs vs saymaya kalksak zibilyon tane yan etkisi var.

Senin de bildiğin üzere bu led barlar tek sıra olmakla birlikte aslında kendi içlerinde blok blok bölünmüş halde paralel+seri mantığı ile çalışıyor ve protection mode altında çalışıyor ama sıcaklık kaynaklı oluşan etkilere karşı maalesef bir koruma unsuru yok.
Yorumunuz için teşekkürler,
Eve gidince hemen video çekerim.
Şu zor ekonomik koşullarda inşallah tamir ücreti ile bu işi çözmeme vesile olursunuz.

M Çevrimdışı

Misafir

Aktif Üye
10 May 2021
85
42
Büyük ihtimal dled olduğu için ve bu model samsung medarı iftiharı olduğundan ışığı yayan polorizer yanmış olabilir hem Led hem polorizer değişimi gerekebilir ledler polorizere çok yakın LED’lerin yaydığı ısıdan eriyor sonrasında kesin ışığını ileriye ulaştıramıyor olabilir

M Çevrimdışı

mabthera

Yeni Üye
12 Ağu 2021
8
50

47224a08751360a7c.jpg
587ec3f2319f2fe3a.jpg

manuel olarak çektiğim fotolar
Video:

Beyaz ekranda parlama daha belirgin diye böyle çektim.
Normal yayında da farkediliyor ancak bu kadar belirgin değil.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Kırmızı ile işaretlediğim kısımlardaki ledler kısadevre olabilir haliyle diğer ledlere daha fazla akım gittiği için diğer ledlerde parlama haliyle ısı artışı mevcut bu lgp de deformasyona neden olabilir bu benim fikrim diğer arkadaşlarında fikrini alalım.

SAM.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Kırmızı ile işaretlediğim kısımlardaki ledler kısadevre olabilir haliyle diğer ledlere daha fazla akım gittiği için diğer ledlerde parlama haliyle ısı artışı mevcut bu lgp de deformasyona neden olabilir bu benim fikrim diğer arkadaşlarında fikrini alalım.

SAM.jpg
Ben kısa devre olayını birinci fotoğrafta gördüğümde yazacaktım,ama malum nedenden dolayı yazmamıştım,çünkü çok önce altus tv'nin led barlarını kullanmak için söktüğümde bazı ledlerin kısa devre olduğunu gördüm,halen duruyor barlar ama nedense mercekleri durup dururken düşmüş bi çoğu.Yani bu tespitine katılıyorum :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ben kısa devre olayını birinci fotoğrafta gördüğümde yazacaktım,ama malum nedenden dolayı yazmamıştım,çünkü çok önce altus tv'nin led barlarını kullanmak için söktüğümde bazı ledlerin kısa devre olduğunu gördüm,halen duruyor barlar ama nedense mercekleri durup dururken düşmüş bi çoğu.Yani bu tespitine katılıyorum :ok
İşin ilginci sistem neden kapatmadı bu ledleri?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt