Samsung UE32F5070 Led Aydınlatma Sorunu

K Çevrimdışı

ktsdln

Yeni Üye
25 Ara 2019
5
36
Merhaba, Samsung UE32F5070 model televizyonum çalışır durumdayken görüntü gitti, fakat yayından ses geliyordu. Ekranı fener ile kontrol ettiğimde yayının devam ettiğini gördüm. Paneli söktüğümde 5 adet led barın hiçbirinde ışık yoktu. Barları çıkarıp 24 v besleme ile tek tek denedim 4 barda tüm ledlerin çalışır durumda olduğunu, 1 barda ise hiçbir ledden ışık alınamadığını gördüm. Çalışır durumdaki 4 barı takıp beslemeyi verdiğimde bunlar da yanmadı. Barları çıkarıp soketlerdeki besleme voltajını kontrol ettim ilk 3 sıra da 1,5-2,5 V arası, son 2 sırada 0,3-0,5 V gerilim vardı. Sizce sorun besleme kartında mı yoksa 5 sıraya da sağlam bar takılmadığı için koruma yapıp besleme gerilimini mi kesiyor?

Sorunun sadece ledlerde olduğundan emin olsam 5 sırayı da yenileyip 150-200 TL'ye halledeceğim ama besleme kartında da sıkıntı varsa nette yaptığım araştırmaya göre kart da 200 civarı tutacak. 7. yılını doldurmak üzere olan ve sıfırı 1200-1300 liraya alınabilecek bir tv için bu rakam da anlamsız geliyor. Besleme kaynaklı bir sorun olup olmadığından nasıl emin olabilirim, yapabileceğim bir ölçüm var mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Bu arada besleme kartının kodu: L32SIP BN44-00607A, led barın kodu:)2GE-320SC0-R3(12,12,27)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Led bar kodunda smiley çıkmış:). Doğrusu D2GE-320SC0-R3(12,12,27) olacak.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Led barlar seri devre elemanı olarak bağlıdır birbirine.

Kaba bir mantık ile her bir chip için 3.6 volt üzerinden hesaplarsan, her barda 10 chip var desen (Sallıyorum adetleri) Her bar için dahi 36 volta ihtiyacın olur. Barlar da birbirine seri bağlıdır ancak bu, mühendislik durumuna göre çift hatlı besleme ile 3 bar için ayrı, 2 bar için ayrı gerilim sunumu şeklinde de dizayn edilebilir.

Örnek, Vestel 32'' tv de 190volt led bar besleme gerilimi görebilirsiniz.
Ancak LG tv de bir grup için 96, diğer grup için 60 volt görebilirsiniz.

Ekran boyutu, led bar adeti, barlardaki chip sayısı ve dimming ayarı tüm bu voltajları değişken kılacaktır.

Maceraya girmenize gerek yok, Led barları sipariş edin takın çalışır televizyonunuz.

Üzerinde 24 volt ile yanmaması gayet normal.

Bu arada kontrolsüz ampere sahip güç kaynakları ile led barlar devreye bağlı iken denemeler yapmayın lütfen.

K Çevrimdışı

ktsdln

Yeni Üye
25 Ara 2019
5
36

Kaba bir mantık ile her bir chip için 3.6 volt üzerinden hesaplarsan, her barda 10 chip var desen (Sallıyorum adetleri) Her bar için dahi 36 volta ihtiyacın olur. Barlar da birbirine seri bağlıdır ancak bu, mühendislik durumuna göre çift hatlı besleme ile 3 bar için ayrı, 2 bar için ayrı gerilim sunumu şeklinde de dizayn edilebilir.

Ekran boyutu, led bar adeti, barlardaki chip sayısı ve dimming ayarı tüm bu voltajları değişken kılacaktır.

Maceraya girmenize gerek yok, Led barları sipariş edin takın çalışır televizyonunuz.

Bu arada kontrolsüz ampere sahip güç kaynakları ile led barlar devreye bağlı iken denemeler yapmayın lütfen.

Hocam bir yanlış anlaşılma olmuş, ben 24 voltu barlar devreye bağlıyken değil, barları söküp tek tek verdim ve bu şekilde 5 barın 4ünde tüm ledler yandı. (barlar 9 ledden oluşuyor). Daha sonra çalışan 4 barı yerine takıp tvnin kendi fişini taktım, hiçbiri yanmadı. Bendeki tüm barlar seri mi bağlı acaba bu durumda bozuk barı takmadığım için devre mi tamamlanmadı? Bu arada barlar takılı değilken ve tvnin kendi beslemesi takılıyken barlara gelen konnektörlerde de yukarıda yazdığım gibi 1,5-2 V gibi gerilim ölçtüm. Beklentim sizin de mesajınızda yazdığınız gibi 35-40 V görmekti.

güç kartı ile anakart arasındaki kabloyu söküp denermisin

Denedim yanmadı. Güç kartı ile anakart bağlantısını kesince tv'yi açamıyorum maalesef, standby ışığı ile joystick ana karta bağlı. ne kumandadan ne joystickten açma şansım yok bu durumda. Tv açılmadan ledlerin yanma ihtimali var mı?

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Çok anlamam ama , 5.ci barı takmadan ledlerin yanacağını sanmıyorum, yani 4 bar takmakla ledler yanmaz diye biliyorum.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Bendeki tüm barlar seri mi bağlı acaba bu durumda bozuk barı takmadığım için devre mi tamamlanmadı?
Sorunuzu adem bey verdigi cevapta ilk cümlesinde vermis, seri baglanti oldugu icin 5. ledi takarsaniz devre tamamlanir, 4 led bozuk olmadigi halde devre tamamlanmadigi icin yanmaz. Bozuk olan led bar degistigi takdirde ledler yanacaktir.Bahsettiginiz sorun; ekrana lamba tutuldugunda hareket görülmesi tipik led bar sorunu belirtisidir. Tek bar alinip takildigi zaman bile sorununuz cözülür ,ama forumdaki ustalar degistirilme yapilacaksa takim olarak degistirilmesini öneriyor.

K Çevrimdışı

ktsdln

Yeni Üye
25 Ara 2019
5
36

Merhaba Adem Bey,

Pixel teknolojiye telefon ile ulaşamadığım ve size dm atamadığım için burdan yazıyorum kusura bakmayın. Led bar değişimi için size stok soracaktım. Köyceğizde oturduğum için sizde mevcutsa doğrudan Fethiye'den alabilirim, internetten siparişle, kargoyla vs. uğraşmayayım. Bendeki led barın marka ve kodu: Lumens D2GE-320SC0-R3(12,12,27). 9ledlik 5 bar kullanılmış tv'de.

Siz yuxin ile çalıştığınız için ürün kodu ile onların sitesinden baktım ve şu ürünü buldum.

Yalnız bu ürünün uzunluk cetvelinde 65,9 cm yazıyor. Bendeki ürün 64,8 cm. Fark ilk iki led arası uzunluktan geliyor. Ayrıca ürün görselinde x3 diye belirtilmiş sanırım 3'lü satılıyor. Buradan veya dm'den ulaşabilir misiniz bana?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba Adem Bey,

Pixel teknolojiye telefon ile ulaşamadığım ve size dm atamadığım için burdan yazıyorum kusura bakmayın. Led bar değişimi için size stok soracaktım. Köyceğizde oturduğum için sizde mevcutsa doğrudan Fethiye'den alabilirim, internetten siparişle, kargoyla vs. uğraşmayayım. Bendeki led barın marka ve kodu: Lumens D2GE-320SC0-R3(12,12,27). 9ledlik 5 bar kullanılmış tv'de.

Siz yuxin ile çalıştığınız için ürün kodu ile onların sitesinden baktım ve şu ürünü buldum.

Yalnız bu ürünün uzunluk cetvelinde 65,9 cm yazıyor. Bendeki ürün 64,8 cm. Fark ilk iki led arası uzunluktan geliyor. Ayrıca ürün görselinde x3 diye belirtilmiş sanırım 3'lü satılıyor. Buradan veya dm'den ulaşabilir misiniz bana?

Merhaba, ünv sınavları nedeniyle ofis dışındayım, sınavlar Sıtkı Koçmanda malum, geri dönmemek için haftasonu da Akyakada otelde kalırız. Yani size pazartesiden önce yardımcı olabilmem mümkün olmaz. Bana buraya tv nin kapak etiketi ve üstündeki Led barın görselini paylaşabilirseniz cepten neler yapabileceğimize bakalım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri