Samsung Dolap Rezistans Arızalı Mıdır?

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Yaklaşık 1 sene önce buzdolabı vakum yapıyor ve alt kısma su damlatıyor diye buzluğun arka kısmını söküp kanalın buz ile dolduğunu gördüm. Buzu eritip toparladım ve sorun çözüldü. Yaklaşık 1 sene geçtikten sonra tekrar aynı sorunla karşılaştım ve aynı işlemi tekrarladım, 1 aydır sıkıntı yok. Oluşan buz da karlanma gibi değil, bildiğiniz su buzu gibi, su kanala dolup donmuş gibi. Ölçü aletim yanımda değil ölçemiyorum rezistansı.

1-) Rezistans arızası ne zaman belli olur? 2-3 günde mi yoksa 2-3 hafta?
2-) Karlanma gibi değil de suyun birikip de donması gibi olması neyin belirtisi?
3-) Alt tarafa su damlatma sebebi rezistansın görevini yapmasından fakat kanalın tıkalı olmasından kaynaklanabilir mi?
4-) Buzlanma kanalın bağlı olduğu hortumun neredeyse 10cm'sine kadar inmişti, rezistans çalışıyor ise o kadar derine kadar buzu çözemediği için olabilir mi?
5-) Buzluğun kapağı hafif açık bir süre çalıştığı için yapmış olabilir mi?

Biliyorum sorularım fazla oldu, sırasıyla tecrübeye dayalı olarak cevaplarsanız sevinirim. Foruma girmeyeli de epey olmuştur, malum okul :)

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Babam böyle pasta yapmasını nerden öğrendi diye en sona yazsan tam olurdu 😂
Cihazınız nofroost bir sistem anladığım kadarı ile.
Soğutma mantığı üst yüzey soktuğunde gördüğün, evap(petek) karlanir, fan yardımı ile ufluyerek aşağı verir.
Herhangi bir nedenden orta kısım bloklama yaparsa su akıtma, alt kısmı sağlıksız soğutma gibi problem oluşabilir.
Gelelim olası sorunlara.
1. Rezistans arızası; cihazın rezistansı gerçekten arıza yapsa, defrost adımını tamamlayamaz ve 10 gün içinde tekrar bloklama yapar.
2. Ana kart arızası: cihazın rezistansı calistiramaz ve defrost adımını tamamlayamaz, 10 gün içinde tekrar bloklama yapar.
3. Oluk tıkanması, gider borusuna herhangi bir sebepten tıkama yaparsa bloklama yapar.
Temizlenince düzelir.
4. Elektirik dengesizliği sebebi ile ısıtma adımını unutması

Bunlar en çok karşılaşılan sebepler.
Bu arızayı 1 yılda bir yapıyorsa fiziki arıza aramam ben. Ya elektirik yada gider tıkanmasıdir.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Kapı açık kalması ne kadar etkisi olur bu duruma? Hani şu açık kalır da ışık da söner ya o şekilde açık çalışsa biraz?

50cm üstündeki buatta topraklama vardı fakat fişte yoktu (?) ve dış kısmına dokununca cızırtı sesi geliyordu o işi de hallettim, bunun etkisi olur mu? Sensör okuma dengesizliği vs gibi?

Cihaz Samsung rt46k6000ww, yazacaktım unutmuşum :ciks

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Kapı açık kalması sadece havanın temas ettiği yerde oluşur zaten fark edilir bı karlanma olur.
Topraklama çok etken değil bunun için.
Sensör hatalı okuması da olabilir ama bu da çok düşük ihtimal 10 günde bir buzlanma yapmalı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt