Samsung 65Q80b ızgara şeklinde kirli ekran sorunu

G Çevrimdışı

girizgah

Yeni Üye
10 Ara 2021
13
34
Müşteri hizmetleriyle görüşün, servisin bu cümlesini de aynen aktarın.
Tamamdır. Müşteri hizmetlerinden bir beklentim olmalı mı? Yani haklı olduğuma ikna edip direkt onlarla iade/değişim sürecini yaşamak mıdır amacım? Yoksa hakem heyetine vermeden "bilginiz olsun dün bunlar bunlar oldu" diye rapor verme amaçlı mı söyleyeyim olanları? Teşekkürler.

Müşteri hizmetleriyle görüşün, servisin bu cümlesini de aynen aktarın.
Tamamdır. Müşteri hizmetlerinden bir beklentim olmalı mı? Yani haklı olduğuma ikna edipp direkt onlarla iade/değişim sürecini yaşamak mıdır amacım? Yoksa hakem heyetine vermeden "bilginiz olsun dün bunlar bunlar oldu" diye rapor verme amaçlı mı söyleyeyim olanları? Teşekkürler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
Tamamdır. Müşteri hizmetlerinden bir beklentim olmalı mı? Yani haklı olduğuma ikna edip direkt onlarla iade/değişim sürecini yaşamak mıdır amacım? Yoksa hakem heyetine vermeden "bilginiz olsun dün bunlar bunlar oldu" diye rapor verme amaçlı mı söyleyeyim olanları? Teşekkürler.
En azından servisin ne söylediği kayıt altına alınsın.

G Çevrimdışı

girizgah

Yeni Üye
10 Ara 2021
13
34
Müşteri hizmetlerine çok güzel konuştum. Servis elemanının sorunu kendi gözleriyle gördüğü hâlde kabul edemeyeceğini, bana 6 ay sonra düzelebileceğini ve Samsung'un netliği iyileştirmek için başka şeyleri kotulestirebilecegini söylediğini belirttim. Hatta ölü piksel olması lazım sizde bakın yok diyip şükretmemi ima ettiğini, kimsenin 30bine yakın para verip gelen TV'ye şükretmeyeceğini belirttim. Hakem heyetine gideceğimi de not düştü. İlgilenecek arkadaşlarımız, kusura bakmayın yaşadıklarınız için dedi. Bakalım ne çıkacak.

G Çevrimdışı

girizgah

Yeni Üye
10 Ara 2021
13
34
Şimdi bizim bu grid şeklinde arka plan bozukluğunun bire bir aynısı Sony X95j diye bir seride yaşanmış (Yine benzer aydınlatma var). Ve avsforum'da insanların azımsanamayacak bir kısmı aydan aya sorunun düzeldiğini belirtmis. Aslında olay şu: arkadaki her bir led ampul kendine düşen bir kare bölgeyi aydinlatmakla yükümlü. Ancak ampul gereğinden fazla parlaksa, kare bolgeyi aydınlatmakla kalmıyor artik biraz da yuvarlak şekilde görünür hâle geliyor. Yağlı kağıdın arkasına ayarlanabilir bir fener tutarsanız anlarsınız. Peki diyeceksiniz ki "Yahu led aşırı parlak yanıyorsa, parlaklık ayarından kısarım ve düzelir bu sorun?" İşte burada günümüzde birçok televizyonun kullandığı parlaklık kısma metodu devreye giriyor. Pulse Width Modulation (PWM) denen bir yöntem kullanılıyor artık. Yani eski tvlerdeki gibi ampulün parlaklığı nit bazında kısılmıyor, ampul bir full açık, bir full sönük şekilde insan gözünün fark edemeyeceği frekansta yanıp sönüyor (Dinamik ve standart modda 120hz'de, film modunda 960 hz'de bizim tv'de. Bu yüzden eşimin başı standart modda ağrırken film modunda agrımıyor tv izlerken. Çoğu insan için 120 hz pwm yetersiz, siz de kurcalayın derim). Her neyse, yani algılanan parlaklık azalıyor tamam ama bu bahsettiğimiz ledin görünür hâle gelme sorunu kaybolmuyor. Çünkü led, yandığı zamanlarda tam parlaklıkta yanıyor. Hah işte sony x95j'de yaşanan şey şu: zamanla tv'yi kullandıkça ledlerin parlaklığı burn-in dolayısıyla azalmaya başlıyor, ve sorun düzelmeye başlıyor. Peki bizim tv'de bu olacak mı? Eğer neden sadece belirttiğim durum ise evet, zamanla iyileşir. Ama eğer mekanik/fiziksel başka bir sorun varsa, mesela ledler olmasi gerekenden fazla yakınsa panele, bu düzelmeyecek. Hatta bazı kişiler TVnin arkasındaki vidaları biraz gevşetince sorunun çözüldüğünü söylemişti. Bunun sebebi de gevşetme sonucu aydınlatmanın panelden biraz da olsa uzaklaşmasıydı tahmin ediyorum.

Teorim bu şekilde. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,860
Şimdi bizim bu grid şeklinde arka plan bozukluğunun bire bir aynısı Sony X95j diye bir seride yaşanmış (Yine benzer aydınlatma var). Ve avsforum'da insanların azımsanamayacak bir kısmı aydan aya sorunun düzeldigini belirtmis. Aslında olay şu: arkadaki her bir led ampul kendine düşen bir kare bolgeyi aydinlatmakla yükümlü. Ancak led ampül gereğinden fazla parlaksa, kare bolgeyi aydinlatmakla kalmıyor artik biraz da yuvarlak sekilde gorunur hâle geliyor. Yağlı kağıdın arkasinda ayarlanabilir bir fener tutarsanız anlarsınız. Peki diyeceksiniz ki "Yahu led aşırı parlak yanıyorsa, parlaklık ayarını kısarım ve duzelir bu sorun?" İşte burada gunumuzde birçok televizyonun kullandığı parlaklık kısma metodu devreye giriyor. Pulse Width Modulation (pwm) denen bir yöntem kullanılıyor artık. Yani eski tvlerdeki gibi ampulün parlaklığı nit bazında kisilmiyor, ampul bir full açık bir full sönük şekilde insan gözünün fark edemeyeceği frekansta yanıp sönüyor (Dinamik ve standart modda 120hz'de, film modunda 960 hz'de bizim tv'de. Bu yüzden eşimin başı standart modda agrirken film modunda agrimiyor tv izlerken. Çoğu insan için 120 hz pwm yetersiz, siz de kurcalayin derim). Her neyse, yani algılanan parlaklık azalıyor tamam ama bu bahsettiğimiz ledin görünür hâle gelme sorunu kaybolmuyor. Çünkü led, yandığı zamanlarda tam parlaklikta yanıyor. Hah işte sony x95j'de yaşanan şey şu: zamanla tv'yi kullandıkça ledlerin parlaklığı burn-in dolayısıyla azalmaya başlıyor, ve sorun duzelmeye başlıyor. Peki bizim tv'de bu olacak mı? Eğer neden sadece belirttiğim durum ise evet, zamanla iyileşir. Ama eger mekanik/fiziksel başka bir sorun varsa, mesela ledler olmasi gerekenden fazla yakınsa panele, bu duzelmeyecek.

Teorim bu şekilde. Sizin düşünceleriniz nelerdir?
Aslında böyle açıklayınca mantıklı geldi. Çünkü zamanla burn-in dolayısıyla nit değeri düşeceği için ledlerin görünürlüğü azalacak. Benim sorunda ledler yeni olduğu için böyle. Tabii benim cihaz 7 yıllık. pwm mi kullanılıyor, nit mi ayarlanıyor onu bilmiyorum. Sizin durumunuzda da bu süre 6 ay değil de 1-2 yıl gibi olabilir.

G Çevrimdışı

girizgah

Yeni Üye
10 Ara 2021
13
34
Aslında böyle açıklayınca mantıklı geldi. Çünkü zamanla burn-in dolayısıyla nit değeri düşeceği için ledlerin görünürlüğü azalacak. Benim sorunda ledler yeni olduğu için böyle. Tabii benim cihaz 7 yıllık. pwm mi kullanılıyor, nit mi ayarlanıyor onu bilmiyorum. Sizin durumunuzda da bu süre 6 ay değil de 1-2 yıl gibi olabilir.
Tv ortalama bir parlakliktayken, telefon kamerasıyla tv'yi çekerseniz ekran yanıp sönüyorsa/aşağı dogru siyah bir serit inip duruyorsa sizinki de PWM yapıyordur. (Eski tüplü tv'leri de kameraya almak zor idi) Telefon bazen o flicker etkisini yok edecek yazılımla donatılmış oluyor ama biraz zoom in out/sağ sol yaparsanız yakalayabilirsiniz.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,860
Tv ortalama bir parlakliktayken, telefon kamerasıyla tv'yi çekerseniz ekran yanıp sönüyorsa/aşağı dogru siyah bir serit inip duruyorsa sizinki de PWM yapıyordur. (Eski tüplü tv'leri de kameraya almak zor idi) Telefon bazen o flicker etkisini yok edecek yazılımla donatılmış oluyor ama biraz zoom in out/sağ sol yaparsanız yakalayabilirsiniz.
Evet görüntü kaydı alırken tarama etkisi mevcut. Demek ki pwm. Teşekkürler.

G Çevrimdışı

girizgah

Yeni Üye
10 Ara 2021
13
34
Son bir sorum olacak. Diyelim ki ben bir süre bekleyeceğim düzelmesine şans vermek için. Düzelmeyince mesela 5. Ayda hakem heyetine başvurdum. 10. Ayda sonuç geldi ve olumlu. Bu durumda 6 ayı geçtiği için, tamiratsiz değişim/iade hakkım yanıyor mu yoksa başvurduğum anki 5 aylık süre mi baz alınacak? Bilgisi olan var mıdır? Teşekkürler.

A Adem Helvacı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri