Samsung 55Q6FN İnceleme

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
239
53
Samsung'un Qled serisi olan 55Q6FN TV'nin teknik özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak:
Yenileme hızı gerçek 100Hz (Yabancı sitelerde 120 Hz bildiriliyor)
VA panel Edge led
HDR 10 +
10 bit panel
40 W ses çıkış ve Subwoofer desteği
İşletim sistemi Tizen

TV açılış süresi çok hızlı ( bunu yazma sebebim, iade ettiğim Philips 55pus7303 açılış sürei 55 saniye civarı idi).
TV Edge led olmasına rağmen kontrastı başarılı buldum, SD görüntü performansı HD görüntü performansı gayet iyi, UHD çok iyi.
Kendi uydu alıcısı ile 4 uydu (Türksat, Astra 19, Hotbird ve Thor (0.8 Batı) çok kısa bir sürede aradı ve tam 4000 TV kanal buldu.
Kanal geçiş hızı 2 saniye civarı, kendi alıcısında ses (ekolayzır aktif iken) çok iyi, bas muhteşem, HDMİ ile harici uydu alıcısında daha düşük (aynı ses seviyesinde) farklı bir ayar mı gerekiyor bulamadım.
Görüntü olarak, Samsung un tipik parlak ekran ve canlı renkleri ile karşılaşıyorsunuz, renkler biraz fazla canlı geldi bana (bu durum göreceli olduğundan kişiye göre değişebilir), görüntü istediğim ayara ulaşmak için arayıştayım.
TV kurulum esnasında bağlı olan cihazları algılayıp kendi kumandası ile kumanda edebiliyor (evrensel kumanda özelliği). Kumanda, ufak tefek ince bir kumanda ve alışık olduğumuz kumandalarda farklı, kumanda üzerinde numerik tuşlar yok, bunun yerine bir tuşa basıp ekran sanal klavye tarzı sanal numerik tuşları çıkıyor ve sayısal değerleri bu şekilde tuşluyorsunuz (bana pek pratik gelmedi).
Kumanda ses komut özelliği var ancak ya Türkçe desteği yok ya ben beceremedim.
Telefon ekranını (Huawei P20) TV'ye aktarmak son derece kolay oldu.
SD, HD ve UHD görüntüler bir kaç foto, görüntü ayarları Doğal modda ve çok küçük ayar değişikliği ile fotoğrafları çektim (fotoğraflar pek özenle çekmedim kusura bakmayın).

IMG_20181109_233416.jpg

IMG_20181109_221238.jpg

IMG_20181109_232839.jpg

Bir de şifreli bir kanal da (şifre açmadığında) ekranın siyah performansını karanlık ortamda çekmek istedim ancak ekran TV kapalıymış casına simsiyah olduğundan TV dahi görünmedi bu nedenle alt fotoyu çektim. Fotoğrafta sol taraftan çok hafif ışık geldiğinden TV nin sol tarafı o şekilde görünüyor.

IMG_20181109_221724.jpg

TV yi kullandıkça eklemeler yaparım...

Moderatör tarafında düzenlendi:
B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Bilgiler icin tesekkürler baska bir konuda yazmistim ama soru sormak icin en uygun yer burasi sanirim ayni tv yi almayi düsünüyorum bir kac sorum var

1) tv de banding varmi samsung un forum bölümünde genelde 75 inch vb. olsada Qled ler hakkinda banding sorunu bildirilmis yazilimla filan bazilari düzelmis ama düzelmeyenlerde var

2) Yabanci bir sitede tv deki uygulamalarda (?) reklamlar oldugu ve bunlarin kapatilmadigi yaziyor bu tarz reklamlarla karsilastinizmi varsa ne tür reklamlar sitelerdeki gibi sagda solda menüde reklamlarmi cikiyor yoksa bir uygulamayi actiginizdami reklam cikiyor daha önce hic smart tv kullanmadigim icin bilmiyorum tam olarak nasil bir reklam

3) Ekran yansimasi nasil tv ye karsidan vuran bir isik kaynagi varmi (pencere,lamba vs. ) film izlerken rahatsiz ediyormu

4) internetten film indirip izliyormusunuz hic UHD bluray yada Uhd bluray remux indirip acmayi denedinizmi oynatmada sorun varmi hdr fonksiyonu sorunsuz calisiyormu

5) agdaki cihazlarla uyumlu calisiyormu pc nin hdd yi paylasima acsam yada router da bagli bulunan hdd, NAS server gibi cihazlardaki filmleri direkt oynatabilirmiyim bu cihazlara tv kanallarini kayit edebilirmiyim

6) sizce görüntü kalitesi led tv lere kiyasla %30-40 daha fazla para vermeye degermi 500 euro civari fiyata samsung vs, led tv almak yerine 800 euro civari fiyata QLed almak mantiklimi

tv hakkinda aklima gelenler simdilik bunlar firsat buldukca eklerim baskalari icinde faydali olur belki tv 950 euro civariydi ben arastirirken 800 euroya kadar düstü cuma günü daha iyi bir indirim olursa tv yi almayi düsünüyorum sony XF900 ler daha cok övülüyor ama giris gecikmesi vs bazi degerler Q6FN den daha düsük fiyatlari asagi yukari ayni sony mi alsam diye düsünmüyor degilim

teknik konudan anlayanlar icin bir soruda GQ6FN edge led aydinlatmali bunun yerine ayni fiyat araliginda full array direct led baska bir tv daha mi iyi olur

umarim sorular fazla olmamistir

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
239
53
Bilgiler icin tesekkürler baska bir konuda yazmistim ama soru sormak icin en uygun yer burasi sanirim ayni tv yi almayi düsünüyorum bir kac sorum var

1) tv de banding varmi samsung un forum bölümünde genelde 75 inch vb. olsada Qled ler hakkinda banding sorunu bildirilmis yazilimla filan bazilari düzelmis ama düzelmeyenlerde var

2) Yabanci bir sitede tv deki uygulamalarda (?) reklamlar oldugu ve bunlarin kapatilmadigi yaziyor bu tarz reklamlarla karsilastinizmi varsa ne tür reklamlar sitelerdeki gibi sagda solda menüde reklamlarmi cikiyor yoksa bir uygulamayi actiginizdami reklam cikiyor daha önce hic smart tv kullanmadigim icin bilmiyorum tam olarak nasil bir reklam

3) Ekran yansimasi nasil tv ye karsidan vuran bir isik kaynagi varmi (pencere,lamba vs. ) film izlerken rahatsiz ediyormu

4) internetten film indirip izliyormusunuz hic UHD bluray yada Uhd bluray remux indirip acmayi denedinizmi oynatmada sorun varmi hdr fonksiyonu sorunsuz calisiyormu

5) agdaki cihazlarla uyumlu calisiyormu pc nin hdd yi paylasima acsam yada router da bagli bulunan hdd, NAS server gibi cihazlardaki filmleri direkt oynatabilirmiyim bu cihazlara tv kanallarini kayit edebilirmiyim

6) sizce görüntü kalitesi led tv lere kiyasla %30-40 daha fazla para vermeye degermi 500 euro civari fiyata samsung vs, led tv almak yerine 800 euro civari fiyata QLed almak mantiklimi

tv hakkinda aklima gelenler simdilik bunlar firsat buldukca eklerim baskalari icinde faydali olur belki tv 950 euro civariydi ben arastirirken 800 euroya kadar düstü cuma günü daha iyi bir indirim olursa tv yi almayi düsünüyorum sony XF900 ler daha cok övülüyor ama giris gecikmesi vs bazi degerler Q6FN den daha düsük fiyatlari asagi yukari ayni sony mi alsam diye düsünmüyor degilim

teknik konudan anlayanlar icin bir soruda GQ6FN edge led aydinlatmali bunun yerine ayni fiyat araliginda full array direct led baska bir tv daha mi iyi olur

umarim sorular fazla olmamistir
1. Banding sorunu tamamen şans, şu an yok.
2. Uygulamaları yani smart özelliğini kullanmıyorum (menüde de reklam görmedim), vu uno 4k se uydu alıcısı kullanıyorum ve bir çok işi bununla yapabiliyorsunuz.
3. Ekran yansıması var, film izlerken rahatsız olmadım ya da o an yansımaya dikkat etmedim.
4. İnternetten film indirip izlemiyorum.
5. TV kablosuz görüntü aktarımını destekliyor. Diğer dediğiniz özellikleri denemedim.
6. Görüntü kalitesi göreceli bir durum. Görüntü kalitesi bence gayet iyi, renk doygunluğu bana biraz fazla geldi, fazla canlı renkler ki bu da renkleri doğallıktan biraz uzaklaştırıyor gibi.

Son olarak, ben de FX9005 düşünüyordum, direk led panel olmasına rağmen kullanıcıların bulutlanma sorunları geri bildirimi ve youtube da ki local dimming videoları nedeniyle caydım.

E Çevrimdışı

em1r. 

Aktif Üye
25 May 2018
183
48
LİMAN LİMAN,
Kardeşim yeni tv in hayırlı olsun.umarım bunda sorun yaşamazsın.oled e geçerek sorunları kökten çözmek istemişsin.renk ayarları doğalda kaç görünüyor renk konstras vs.öneride bulunabilirim.son olarak sana saçma geliyor biliyorum harici receiveri nı şimdilik kullanma.

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
239
53
LİMAN LİMAN,
Kardeşim yeni tv in hayırlı olsun.umarım bunda sorun yaşamazsın.oled e geçerek sorunları kökten çözmek istemişsin.renk ayarları doğalda kaç görünüyor renk konstras vs.öneride bulunabilirim.son olarak sana saçma geliyor biliyorum harici receiveri nı şimdilik kullanma.

Harici uydu alıcısını kullanıyorum çünkü "server" kullanıyorum ve Türksat dışındaki ayarlı diğer 3 uydu bir anda çöp olur.

E Çevrimdışı

em1r. 

Aktif Üye
25 May 2018
183
48
Harici uydu alıcısını kullanıyorum çünkü "server" kullanıyorum ve Türksat dışındaki ayarlı diğer 3 uydu bir anda çöp olur.
Ok.ayarları kıs.renk 45 konstrast 85 parlaklık 50-52 üstüne çıkma diger ayarları bunlara paralel yaparsın.kullandıgın receiver güçlü,paneli yoruyorsun.

E Çevrimdışı

Enthusiasm

Yeni Üye
17 May 2018
27
30
Hocam selamlar, acaba ürünü ne kadara alıştınız? Mevcut piyasada fiyatlar inanılmaz uçuk şuanda.

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
239
53
Ben aldığımda da fiyat şuan ki fiyattaydı ancak tek çekim için fiyat istedim ve 7800 lira fiyat verilmişti (Vatan'dan almıştım).

A Çevrimdışı

Arcag

Yeni Üye
5 Ocak 2019
25
33
Merhabalar hocam aklımda 3 model var samsung 55nu7400 samsung 55nu8000 birde bütçem ancak 49 inche yetiyor samsung 49 q6fn modeli mennunmusunuz televizyondan öneriniz hangisinden yana olur ?

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
239
53
Merhabalar hocam aklımda 3 model var samsung 55nu7400 samsung 55nu8000 birde bütçem ancak 49 inche yetiyor samsung 49 q6fn modeli mennunmusunuz televizyondan öneriniz hangisinden yana olur ?
Şimdilik her hangi bir sorunla karşılaşmadım. TV'den memnunum, özellikle son yazılım güncellemesinden sonra görüntü ve renkler daha da iyileşti.

A Çevrimdışı

Arcag

Yeni Üye
5 Ocak 2019
25
33
Şimdilik her hangi bir sorunla karşılaşmadım. TV'den memnunum, özellikle son yazılım güncellemesinden sonra görüntü ve renkler daha da iyileşti.

Anladım peki siz benim yerimde olsanız gücüm sadece 49 inche yetiyor q led de 49q6fna 50 hz mi tercih ederdiniz yoksa 55nu7400 55nu8000 premium kafam baya bir karıştı ister istemez :(

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
239
53
Anladım peki siz benim yerimde olsanız gücüm sadece 49 inche yetiyor q led de 49q6fna 50 hz mi tercih ederdiniz yoksa 55nu7400 55nu8000 premium kafam baya bir karıştı ister istemez :(
49 ve 55 i karşılaştırma imkanınız varsa bir mağazada karşılaştırıp karar verin derim. Ben neyi tercih ederdim kısmına gelirsek; 50hz bir TV den (55pus7303) arada bayağı bir fiyat farkı varken bu Tv ye geçiş yaptım... Ne alırsanız alın ama muhakkak mağazada karşılaştırma imkanınız varsa test edip öyle karar verin.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri