Samsung 55 inch Q8D QLED TV – 2018 GQ55Q8DNGTXZG

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
selam millet,
simdilik biraz taslak havasinda olsada zamanla detayli hale gelecek bir inceleme yazmayi planliyorum hem baskalari faydalansin hem de kendime not olarak edindigim deneyimleri yazmaya calisacagim ara ara eklemeler yaparim son haline geldiginde asiri detayli bir inceleme olacagini tahmin ediyorum :sirit

Neden bu tv yi tercih ettim:
uzun süre lcd tv kullandim sonunda tv bozuldu bende yeni bir tv almak zorunda kaldim arastirma yaparken oled/qled lerin görüntü kalitesinin led tv lere göre daha iyi oldugunu gördüm fakat oled tv ler bütcemi asiyordu ve kontrasti düsük vs diye yorumlar okudum bunun üzerine hem fiyati görece uygun hemde kalitesi iyi olacak bir tv arayisina düstüm fiyat/performans olarak aslinda Samsung GQ-Q6FN GQ55Q6FN modelini düsünmeye basladim ekranin isigi geri yansitmasi edge-led olmasi,fiyati gibi bazi seyler beni düsündürürken Q8FD modelinde bir indirim yakaladim biraz katakulli yaparak ayni fiyata geliyordu bende bu tv yi tercih ettim yoksa duygusal bi nedeni yok :sirit

Nakliye: Tr de bir ürün aldiginizda eve gelip kuruyorlar kendileri getiriyorlar vs ama ben almanyada yasiyorum burda genelde o isler parayla olur hemde bir kac gün beklemeniz gerekir o yüzden ben gidip tv yi kendim alip getirdim.
Tv yi getirirken 2007 model polo araca yerlestirdik 2 kisi olmadan tek basina yapmaniz biraz zor olur ön koltuklari biraz öne cekip arka koltugu yatirip hafif aciyla yerlestirince sigdirdik :) bu kismi niye yaziyorum benm aracima sigarmi tek basima getirebilirmiyim diye düsünen birisi olursa 55 inch tv ler icin asagi yukari ayni boyutlar oldugundan bu bölümü referans alabilirsiniz ben merak edip internetten baktigimda düzgün bi bilgi bulamadim kendi aracininiz boyutlariyla kiyaslama yapmak icin ölcüler yerlestirme sekli asagida

1e098bcde43680d59.png

Paket/Icerik/ Kurulum: Paketin fotolarini cekmeyi unuttum stanadart tv kutusu icinde tv nin kendisi kumandasi garanti kullanama kilavuzu elektrik kablosu CI adaptörü 4 tanede kücük parca cikti sanirim duvara monte etmek icin bu konuda biraz gec kaldim o yüzden fazla bisey yazamiycam yinede soru gelirse yanitlamaya calisirim.
Kurulumu basit kutunun üstünde görsel olarak anlatilmis fakat düz masa gibi bir yeri önceden bos olarak hazirlayin üzerine battaniye gibi birsey serin tv nin ayaklarini monte etmek icin kutudan cikarip masaya yatirip monte ettikden sonra tv sehpasinin üzerine koyabilirsiniz.
Elektrik kablosu bana cok dandik göründü yerine takinca emanet gibi duruyor biraz kabloyu oynatsan cikacak gibi.
"Görünmez kablo" özelligi iyi düsünülmüs fakat basarili olamamislar kablolari tv tasariminin el verdigi sekilde arka tarafindaki kanallarin arasina gizleyerek tv ayaklarinin icinden gecirerek görünmesini engelleyip derli toplu bir görünüm saglayabiliyorsunuz.... diye düsünmüsler ama beceremimisler asagiya ekleyecegim resimde daha kolay anlasilacaktir kablolarin baglanti yerlerinden asagi inisleri icin kanallar olusturulmamis kablo disardan basliyor sadece yanlara gidecek sekilde kanallara gizleyebiliyorsunuz tv ayaklari kablo kanali vazifesi görüyor fakat bütün baglanti yerleri sag tarafda ve ordaki ayagin icinden anca 1-2 kablo geciyor anten kablosu hdmi kablosu kullanmaya gerek olmasada ethernet kablosu yada ses sistemi baglantilari gibi her kablo icin yeterli yok bu yüzden tasarim amacina ulasmiyor o kablolar orda görünüyor tabi burda da tüketiciyi düsünmemisler degil "one connect box" diye bir alet satiyorlar 100-150 euro sanirim fiyati bütün baglantilari ona yapip o cihaz tek hdmi ile tv ye baglayabiliyorsun cok düsünceliler saolsunlar :)

2586b567bc4519ad8.jpg

Notlar:
Display port baglantisi yok
kumanda kaliteli durmuyor
kumanda da ki mikrofon ortam seslerini algiliyor tv yi acik birakip odayi terk ettiginizde bir süre sonra enerji tasarrufu icin ekrani kapatiyor odaya girdiginizde sesi algilayip ekrani geri aciyor
detayli kanal taramasi cok uzun sürüyor ( 2 saatte %20)
kanal taramasi yaparken baska birsey yapamiyorsunuz
bilgisayarin ekran cözünürlügünü degisince algilamada sorun yasiyor hdmi kablosunu söküp geri takarak yeni cihaz gibi tanitmak gerekiyor
multi tasking yok kanal taramasni arka planda yapmiyor o tarama yaparken bende pc de biseyler yapiyim diyemiyorsunuz
uygulamalar arasi gecis yapamiyorsunuz youtube yada kendi playeri ile birsey izlerken tv de ne varmis birazda bilgisayarda oyun oyniyim diyemiyorsunuz
actiginiz film kaldigi yerden baslamiyor film izlerken durdurup ekrani kapatir yada baska uygulamaya gecerseniz filmi tekrar acip tercihleri tekrar belirleyip kaldiginiz yeri kumanda ile bulmaniz gerekiyor
ana menüye dlna klasörü eklenmiyor cihazin kendisi ekleniyor sadece videolarin oldugu klasörü kisayol olarak ekleyemiyorsunuz
enerji kablosu gevsemis tv acilmadi sorunu bulmakla ugrastim iki saat
dlna uyumu problemli windows 7 ile uyumsuz windows 10 da daha sorunsuz

devam edecek..........

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt